ostrożeń warzywny

Ostrożeń warzywny – czarcie żebro, właściwości i przesądy

Ostrożeń warzywny, nazywany też czarcim żebrem, łączony bywał niegdyś z czarami i magią. Po dziś dzień wykorzystywany jest w ziołolecznictwie jako roślina mająca zbawienny wpływ na organizm – nie od dziś wiadomo przecież, że nasi praprzodkowie, choć wierzyli w czary i magię, na ziołach znali się jak mało kto, dlatego w tej materii warto im zaufać.

Czym jest czarcie żebro i jak się je stosuje?

Ostrożeń warzywny występuje głównie w regionach północno-wschodniej Polski, preferuje tereny podmokłe i torfowiska, należy więc do roślin dość rzadkich. W ziołolecznictwie wykorzystuje się jego łodygę i liście, w których można znaleźć mnóstwo aktywnych biologicznie związków. Najwięcej znajdziemy w nich flawonoidów – związków biologicznie czynnych, których głównym zadaniem jest wymiatanie wolnych rodników, a zatem – działanie przeciwstarzeniowe.

Czarcie żebro wykorzystuje się głównie jako dodatek do kąpieli leczniczych, czasem bywa również spożywany w formie doustnej, jako wywar. Stosowanie zewnętrzne czarciego żebra wynika przede wszystkim z jego doskonałych właściwości profilaktycznych i leczniczych w obszarach dermatologicznych.

Właściwości ostrożnia warzywnego

Zdecydowanie największą zaletą ostrożnia są jego właściwości antygrzybiczne i bakteriobójcze. Zaleca się więc kąpiele z wywarem z ostrożnia osobom cierpiącym na zakażenia grzybicze, a także bakteryjne skóry, włosów lub paznokci. Również osoby, które borykają się z trądzikiem, wysypkami alergicznymi, łupieżem czy uszkodzeniami naskórka powinny spróbować leczniczych kąpieli z ostrożnia, płukanek lub okładów.

To ziele ma sporą skuteczność właśnie ze względu na właściwości odkażające, bakteriobójcze, które w dużej mierze są odpowiedzialne za większość problemów natury dermatologicznej. Wywary z czarciego ziela najskuteczniej jest stosować tuż obok terapii farmakologicznej niektórych schorzeń, wspomagająco.

Czarcie ziobro ma również działanie przeciwkrwotoczne oraz moczopędne, a także odtruwające organizm. Moczopędne właściwości mogą być pomocne przy chorobach nerek, zakażeniach pęcherza i innych stanach chorobowych. Wszedzie tam, gdzie istotą leczenia jest systematyczne i obfite wypłukiwanie substancji toksycznych wraz z moczem. Oprócz tego w czarcim ziobrze występują związki mające właściwości żółciotwórcze, co jest przydatne w profilaktyce i leczeniu kamicy żółciowej i innych stanach zapalnych wątroby.

Ostrożeń warzywny, a dawne przesądy

Dawniej ziołom przypisywano różne właściwości, nie tylko uzdrawiające, ale również magiczne (głównie dlatego, że dawniej uzdrawianie przypisywało się właśnie czarom i nadludzkim mocom). Czarcie ziobro w medycynie ludowej wykorzystywane było głównie do odczyniania uroków. Kąpiel w wywarze z tego ziela przynosiła ukojenie. Zatem jednoznacznie uznawano, że czarcie ziobro usuwa uroki rzucone przez złych ludzi.

W przypadku obmywania się odwarem z tego ziela przez zdrowego człowieka, będzie miał on przezroczysty kolor i niezmienną barwę. Po obmyciu przez chorego, odwar będzie nieprzejrzysty, gęstszy, wręcz galaretowaty. Można zatem stosować kąpiele w wywarze z ostrożnia warzywnego jako profilaktykę i sposób oceny swojego zdrowia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *