Grzyby Reishi

Grzyby Reishi – właściwości lecznicze i zastosowanie w walce z rakiem

Grzyby Reishi były stosowane w leczeniu niezliczonych dolegliwości na Dalekim Wschodzie od ponad 2000 lat. Są szczególnie czczone w ich rodzimych Chinach, gdzie nabyły pseudonim „Grzyby Nieśmiertelności” ze względu na ich niezwykłe właściwości lecznicze. Rzeczywiście, długotrwałe spożycie grzybów reishi – charakteryzujących się czerwoną, nerkowatą czapką i ich twardą, drewnianą teksturą wiązało się ze zmniejszonym ciśnieniem krwi, poprawą funkcjonowania nerwu, zwiększoną wytrzymałością, utratą masy ciała i wielu innych.

Są dwie choroby, w których grzyby Reishi wydają się szczególnie wyróżniać w leczeniu –  nowotwory i cukrzyca – dwie najbardziej poważne i powszechne choroby w Stanach Zjednoczonych.

Poniżej znajduje się zbiór badań dowodzących ich skuteczności w walce z tymi chorobami.

Reishi i rak

Zdaniem lekarzy Joanny Lau i Sandy Zolj, dwóch naukowców z Bellarmine University, grzyby Reishi zawierają ważne polisacharydy i saponiny. Zmniejszają proliferację komórek nowotworowych płuc. Naukowcy odkryli, że efekt ten spowodowany jest apoptozą („śmiercią komórek”) wywołaną aktywnymi substancjami grzybowymi. Doszli do wniosku, że „szczegółowa biochemiczna charakterystyka tego starożytnego leku ziołowego może przynieść olbrzymią obietnicę leczenia raka płuc„.

Badania Lau i Zolj są wzmocnione przez badania dr Teow Sun Soo w Instytucie Technologii MARA w Malezji. Soo, zdeterminowany, aby zrozumieć wpływ reishi na różne dolegliwości, przeprowadził próby kliniczne. Wymagały one od pacjentów podawania ekstraktów z reishi w regularnych odstępach czasu.

Stwierdzono również, że nie tylko ekstrakt zwiększył system odpornościowy organizmu na walkę z rakiem. Mógłby zmniejszyć również szkodliwe skutki uboczne terapii radioterapią i chemioterapią. Soo przyznał jednak, że wyniki zależą od rodzaju raka i ciężkości choroby. W leczeniu raka zaleca się przyjmowanie sześciu 500 miligramów kapsułek, trzy razy na dobę.

Grzyby Reishi i cukrzyca

Według naukowców z Instytutu Medycyny Naczyniowej na chińskim uniwersytecie w Hong Kongu, grzyby reishi mogą obniżyć poziom cukru we krwi u zwierząt laboratoryjnych.W swoich badaniach opublikowanych w majowej edycji leku Phytomedicine w maju 2009 r. Naukowcy pobierali 0,03 i 0,3 g / kg ekstraktów reishi u myszy z cukrzycą w ciągu jednego miesiąca. Ekstrakty obniżały poziom glukozy we krwi myszy w ciągu jednego tygodnia, co doprowadziło do tego, że badacze uważają, że grzyb hamuje enzym stosowany w wątrobie do produkcji glukozy.

Inne chińskie badanie przeprowadzone przez naukowców z Wydziału Farmakologii Uniwersytetu Pekińskiego w Pekinie i opublikowanych w grudniowym wydaniu czasopisma „Asian Natural Products Research”, szczegółowo omawia wpływ reishi na cukrzycową chorobę nerek. Po ośmiotygodniowym okresie próbnym osoby z cukrzycą wykazały znacząco obniżone markery stresu nerek, jak również obniżone stężenie triglicerydów i cukru we krwi. Naukowcy stwierdzili, że grzyby Reishi mogą zapobiec lub powstrzymać postęp powikłań cukrzycowych nerek.

Ważne

W przeciwieństwie do większości innych grzybów leczniczych, które można spożyć gotowane, reishi ma twardą strukturę, która jest trudna do strawienia przez żołądki. Dlatego też, jeśli jesteś zainteresowany wykorzystaniem Reishi jako leku, rozważ spożywanie go w postaci wyciągów (jak w badaniach) w celu zwiększenia absorpcji składników odżywczych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *