anyż gwiaździsty

Anyż gwiaździsty – charakterystyka, zastosowanie w ziołolecznictwie

Anyż gwiaździsty – Anyżowy smak można kochać lub nienawidzić, jednak trudno go nie znać. Anyż gwiaździsty jest doskonała przyprawą, a znajduje zastosowanie nie tylko w kuchni, ale również w naturalnej apteczce. Dobrze jest spożywać anyż systematycznie, zwłaszcza kiedy zmagamy się z trudnościami w trawieniu, problemami układu pokarmowego. Anyż jest skutecznym środkiem łagodzącym objawy przejedzenia.

Anyż gwiaździsty czyli co?

Powszechnie anyż znamy w postaci sproszkowanej, lub gwiazdek, ale czym właściwie jest, skąd pochodzi? Otóż, anyż gwiazdkowy to suszony owoc zielonego drzewa – badiana właściwego. Warto wiedzieć, że anyż gwiazdkowy – razem z goździkami, cynamonem oraz koprem włoskim (nasionami) i pieprzem syczuańskim – wchodzi w skład chińskiej przyprawy pięciu smaków. Ośmioramienne gwiazdki zawierające nasiona wykorzystuje się w kulinariach, jak i homeopatii i farmakologii oraz kosmetologii.

Znany od tysiącleci, używany w medycynie starożytnych Greków i Egipcjan do dziś jest cenionym surowcem leczniczym, w Polsce znalazł się dzięki średniowiecznym Benedyktynom. Warto jednak odróżnić anyż gwiaździsty od anyżku, który jest w rzeczywistości biedrzeńcem, inną rośliną od badiana. Obydwie rośliny łączy zaledwie olejek anetol, wykazując te same cechy bakteriobójcze, grzybobójcze oraz wiatropędne i przeciwbólowe. Odróżnić anyż od anyżku jest łatwo po kolorze nasion, anyż ma nasiona koloru brązowego, zaś anyżek zielono-szarego.

Anyż na dolegliwości metaboliczne

Chcą poprawić trawienie warto zażyć anyż. Poza niwelowaniem skutków przejedzenia anyż pobudza wydzielanie się soków żołądkowych oraz działa rozkurczowo i wiatropędnie, przez co jest polecanym środkiem na niestrawność, wzdęcia, zgagę itp. prócz anyżu jako przyprawy można pokusić się o nalewkę anyżową bądź inny alkohol na bazie anyżu. Jego wyjątkowy smak dodatkowo urozmaici spożycie. Warto również przygotować własnej roboty nalewkę anyżową z miodem i sięgać po nią nie tylko od święta.

W Polsce anyż króluje w potrawach świątecznych nie bez powodu. Dodawany jest do wypieków bożonarodzeniowych, jak też mięs, kompotu śliwkowego, z suszu. Anyż chwalony jest za łagodzenie uczucia odbijania się. Zaleca się przeżuwanie kilku gwiazdek anyżu profilaktycznie po posiłku.

Anyż na kaszel

Pomoc w duszącym kaszlu przyniesie anyż. Pobudza on wydzielanie się śluzu, co za tym idzie działa wykrztuśnie. Pomaga zarówno na kaszel mokry, jak i suchy. Anyż jest głównym składnikiem aptecznego specyfiku na grypę Tamiflu i pochodnych. Anyż pomaga nie tylko w przypadku przeziębienia, ale również osobom cierpiącym na podrażnienia gardła, dróg oddechowych w wyniku szkodliwych warunków pracy (pyły, zanieczyszczenie).

Anyż do kawy

Popularnie stosowany anyż jest jako dodatek do kawy. Dodawane całe gwizdki anyż podnoszą smak słodzonej kawy. Poza tym kawa zyskuje na swym dekoracji, jaka jest subtelna gwiazdka. Prócz kawy gwiazdki goszczą często również w ryżu, jak też chińskiej herbatce masala czaj. Gwiazdki anyżu można kupić w każdym sklepie a ich cena nie jest zbyt wysoka. Bez wątpienia są doskonała dekoracją, a przy tym niosą ze sobą dobroczynny wpływ na zdrowie i smak spożywanych pokarmów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *