gorczyca polna

Gorczyca polna – superchwast czy lekarstwo? Zastosowanie gorczycy

Gorczyca polna (Sinapis arvensis) zalicza się do rodziny kapustowatych i należy odróżnić ja od gorczycy białej, czarnej czy sarepskiej. W Polsce nazywana bywa ona ognichą lub świerzopem. Uznawana jest za popularny chwast, roślinę ruderalną, chociaż spotkać ja można również na łąkach. Zachwaszcza głównie zboża jare, ziemniaki i buraki oraz rośliny strączkowe.

Gorczyca polna nie ma wymagań

Jeśli chodzi o występowanie, uprawę gorczycy polnej, to jest to gatunek bez szczególnych wymagań. Porasta w szczególności gleby gliniaste. Osiąga do 60 cm wzrostu, a jej łodygę cechują fioletowe nacieki oraz szczecinkowate włoski. Kwitnie na kolor żółty o pokaźnym kwiatostanie do 15 cm średnicy. Przypomina wówczas rzodkiew świrzepę. Gorczyca polna kwitnie od wiosny do października.

Jest rośliną owadopylną, jak i samopylną. Nasiona gorczycy polnej są bardzo trwałe, bowiem są odporne na przebywanie w układzie pokarmowym zwierząt jak i na przymrozki, wytrwać mogą nawet 50 lat. Z jednej rośliny powstaje około tysiąca nasion, stad jej ekspansywność.

Superchwast czy lekarstwo

Z uwagi na występowanie i uciążliwość gorczyca polna uznana jest za superchwast. W drodze mutacji genetycznej stała się odporna na glifosat, co czyni ja niemal niezniszczalną. Tym samym nawet najgroźniejszy herbicyd Roundup nie radzi sobie z usunięciem tej rośliny. Jest ona utrapieniem rolników i ogrodników, zwłaszcza iż do urodziwych i dekoracyjnych roślin trudno ją zaliczyć.

Roślina pobiera z ziemi bardzo wiele składników zabierając je roślinom uprawnym, dodatkowo przyczynia się do występowania chorób buraka, czy kapusty. Często jest żywicielem patogenów powodujących takie choroby jak kiła kapusty czy mątwiaka buraka. Co więcej domieszka gorczycy do paszy może powodować spadek wartości mleka, mięsa.

Zalety gorczycy polnej

Niegdyś gorczyca była częściej wykorzystywana niż obecnie, głównie do wyrobu musztardy oraz oleju. Medycyna naturalna czerpała z gorczycy ekstrakt pomagający w nieżycie żołądka i trudnościach trawiennych. Niestety z czasem odkryto również toksyczność rośliny i współcześnie gorczyca polna nie jest polecanym ziołem do zastosowania samodzielnie. Wykazuje ona w dalszym ciągu pewne właściwości łagodzące dla przewodu pokarmowego, niemniej by dawała efekt leczniczy jej dawka musi być starannie dopasowana, w przeciwnym razie działa niczym trucizna.

Zastosowanie gorczycy

Mimo, iż fitoterapia stroni od gorczycy polnej, to może być ona wykorzystywana w inny sposób, niezwykle użyteczny. Sproszkowane nasiona gorczycy polnej są skutecznym preparatem przeciw ślimakom i mszycom, szkodnikom grządek warzywnych i nie tylko. Ponadto kwiaty gorczycy są bardzo miododajne i wskazane przy hodowli pasieki. Trudno tym samym jednoznacznie ocenić czy gorczyca polna to chwast z piekła rodem, czy też roślina o wielu zastosowaniach. Z pewnością należy na nią uważać i warto ją poznać, by nie pomylić z innymi roślinami do których może wydawać się podobna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *