wiśnia zwyczajna

Wiśnia zwyczajna – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia

Wiśnia zwyczajna (Prunus cerasus), nazywana bywa również wiśnią szkliwką. Jest drzewem osiągającym rozmiar do 5 metrów wysokości, czasem przyjmuje postać krzewu. Należy do gatunku różowatych. Owocem wiśni są kuliste wiśnie w kolorze soczystej czerwieni i smaku słodko-kwaśnym. To one zawierają najwięcej witamin i substancji cennych dla zdrowia.

Właściwości wiśni

Wiśnia zwyczajna kwitnie od kwietnia do maja, rośnie w sadach jak i na stanowiskach dzikich. W Polsce występuje w 30 odmianach uprawnych. Najbardziej znana odmianą wiśni jest łutówka, której owoce należą do późnych. Drzewo to ceni sobie gleby przepuszczalne, nawet piaszczyste. Preferuje miejsca nasłonecznione.

Niestety jest rośliną bardzo wrażliwą na przymrozki. Wiśnie, bo tak nazywamy owoce wiśni obfitują w przeciwutleniacze oraz witaminy i minerały. Z wiśni pozyskuje się również drewno, które może być budulcem, ale częściej jest używane do wędzenia z uwagi na charakterystyczny i przyjemny aromat podczas jego spalania.

Leczniczy wpływ – wiśnia zwyczajna

Wśród właściwości leczniczych najszerzej w odniesieniu do wiśni mówi się o działaniu antynowotworowym. Dzięki mnogości przeciwutleniaczy wiśnie chronią organizm przed rakiem, blokują one przyrost komórek rakowych i skutecznie uszkadzają komórki nowotworowe. Ponadto wiśnie stosuje siew profilaktyce przeciw chorobie Alzheimera. Tę właściwość owoce zawdzięczają bogactwie fenoli i antycyjanów wzmacniających połączenia nerwowe w mózgu.

Znaną właściwością wiśni jest wspomaganie układu krążenia. Spożycie owoców wiśni zwyczajnej zapewnia dużą dawkę witaminy C. w 100g wiśni znajduje się aż 10 mg witaminy C, która przyczynia się do uszczelnienia naczyń krwionośnych. Ponadto wraz z wiśniami przyjmujemy spore dawki witaminy A, E i K, B6 a także kwasu foliowego. Substancje te dożywiają organizm dbając o jego poprawne funkcjonowanie i odporność na rozmaite infekcje, zwłaszcza wirusowe.

Dla serca i naczyń krwionośnych

Spożycie wiśnie wspomaga serce oraz uelastycznia naczynia włosowate. Ponadto wpływa pozytywnie na wzrost krwinek czerwonych. Co ciekawe, ogonki wiśni są zalecanym środkiem profilaktyki zatorów i zakrzepów żylnych. Zapobiegają one tworzeniu się zatorów, a głównie poprzez dawkę potasu, który oczyszcza krew z soli i zapobiega skurczom mięśni, w tym wzmacnia mięsień sercowy.

Nie można też zapomnieć o błonniku, w który obfitują owoce wiśni. Obniża on skutecznie poziom złego cholesterolu i zapobiega rozwojowi miażdżycy. Poprzez zawartość potasu i sodu wiśnie działają moczopędnie przez co są doskonałym środkiem leczniczym na schorzenia układu moczowego. Oczyszczają nerki, rozbijają kamienie nerkowe.

Wiśnie w diecie odchudzającej

Wiśnie są małokaloryczne, dzięki czemu mogą stanowić składnik diety odchudzającej i zarazem oczyszczającej. Ponadto wykazują niski indeks glikemiczny, co pozwala je stosować w diecie cukrzycowej. Najzdrowszym z przetworów z wiśni jest sok bez dodatku cukru. Błonnik zawarty w owocach zapewnia szybki metabolizm, zaś pektyny wpływają na uczucie sytości w żołądku. Poza oczyszczeniem z toksyn organizmu od wewnątrz wiśnie wykazują zdolność oczyszczania skóry od zewnątrz. Kosmetyki z wiśnią wspomagają regenerację naskórka, ujędrniają skórę i odżywiają zapewniając jej młody i zdrowy wygląd.

Przetwory z wiśni

Z owoców wiśni zwyczajnej możemy przygotować szereg przetworów, jednak nic nie stoi na przeszkodzie aby owoce jeść prosto z drzewa, czy jako dodatek do ciast, deserów. Najczęściej wykorzystujemy owoc, jednak wiśnia może mieć zastosowanie również pod postacią liści dodawanych do mieś, marynat, kory drzewa, czy młodych gałęzi z których wykonuje się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *