Przyczyny bólu nadgarstka

Przyczyny bólu nadgarstka – typowe objawy chorób, leczenie

Przyczyny bólu nadgarstka – ból nadgarstka jest niezwykle częstą dolegliwością i istnieje wiele typowych przyczyn tego problemu. Ważne jest, aby dokładnie ustalić przyczynę obserwowanych objawów, aby dobrać odpowiednio ukierunkowane leczenie.

Do najczęstszych przyczyn bólu nadgarstka należą:

Przyczyny bólu nadgarstka – nadgarstkowe zapalenie ścięgna

Zapalenie ścięgna jest częstą dolegliwością, która może powodować ból nadgarstka i jego odczuwalny obrzęk. Spowodowane jest ono stanem zapalnym pochewki ścięgna. Leczenie bólu nadgarstka wywołanego zapaleniem ścięgna zwykle nie wymaga leczenia operacyjnego.

Przyczyny bólu nadgarstka – skręcenie nadgarstka

Skręcenia nadgarstków związane są z uszkodzeniami więzadeł wokół stawu nadgarstkowego. Skręcenie może powodować problemy, ograniczając zakres pracy rąk.

Przyczyny bólu nadgarstka – zespół cieśni nadgarstka

Zespół cieśni nadgarstka jest stanem, który wynika z dysfunkcji jednego z nerwów w nadgarstku. W zespole cieśni nadgarstka nerw pośrodkowy jest ściskany, gdy przechodzi przez staw nadgarstka.

Przyczyny bólu nadgarstka – artretyzm

Artretyzm to problem, który może powodować ból nadgarstka i trudności w wykonywaniu normalnych czynności. Istnieje kilka przyczyn zapalenia stawów tego typu, ale na szczęście istnieje również wiele sposobów leczenia artretyzmu.

Przyczyny bólu nadgarstka – torbiel

Torbiel jest obrzękiem, który zwykle występuje z tyłu ręki lub nadgarstka. Swoim wyglądem przypomina łagodne, wypełnione płynem kapsułki. Torbiele takie zazwyczaj nie są zmianami nowotworowymi, nie będą zatem się rozprzestrzeniać mimo wzrostu.

Przyczyny bólu nadgarstka – złamanie nadgarstka

Złamanie nadgarstka jest częstym urazem ortopedycznym. Pacjenci, którzy doznali złamania nadgarstka, mogą być leczeni zachowawczo gips ub szyna unieruchamiająca) lub operacyjnie.

Przyczyny bólu nadgarstka – guzki

Najczęściej  guzki występują na grzbiecie dłoni i występują na styku kości długich rąk i małych kości nadgarstka.

Przyczyny bólu nadgarstka – skręcenie nadgarstka

Skręcenie nadgarstka jest najczęstszą przyczyną bólu występującego najczęściej po urazie, takim jak upadek na rękę. Kiedy dochodzi do urazu zwichnięcia nadgarstka, więzadła nadgarstka są rozciągane poza ich normalne granice. Więzadło to twarda, włóknista tkanka, która kontroluje ruch wokół stawu. Więzadła wokół stawu nadgarstkowego pomagają ustabilizować pozycję ręki i umożliwiają kontrolowane ruchy.

Skręcenia nadgarstka są stopniowane w zależności od ciężkości urazu:

Stopień I: Łagodny uraz, więzadła są rozciągnięte, ale nie ma znaczącego łzawienia

Stopień II: Umiarkowane obrażenia, więzadła mogą być częściowo rozdarte

Stopień III: Ciężkie skręcenia nadgarstka, więzadła są całkowicie rozdarte i zauważalna jest niestabilność stawu

Skręcenia nadgarstka są częstymi obrażeniami szczególnie u ludzi aktywnych. Skręcenia nadgarstka występują zwykle po upadkach, np. podczas mroźnej pogody skręcenia nadgarstka są bardzo powszechne, gdyż ludzie po poślizgnięciu się upadają na chodnik. Aktywności sportowe są również częstymi okolicznościami towarzyszącymi zwichnięciom nadgarstka. Sporty szczególnie sprzyjające skręceniom nadgarstka to: piłka nożna, koszykówka, jazda na nartach, jazda na snowboardzie, na rolkach i wiele innych sportów.

Typowe objawy związane ze skręceniem nadgarstka obejmują:

  • ból związany z każdym ruchem nadgarstka
  • obrzęk wokół stawu nadgarstkowego
  • siniaki lub przebarwienia skóry
  • uczucie mrowienia wokół nadgarstka.

Przyczyny bólu nadgarstka – leczenie

Leczenie bólu nadgarstka uzależnione jest wyłącznie od przyczyny wystąpienia problemu. Dlatego niezwykle ważne jest, aby dokonana została poprawna diagnoza najlepiej poprzedzona szczegółowym wywiadem lekarski oraz badaniem.

Najważniejszą metodą leczenia tego typu stanów jest odpoczynek i nienadwyrężanie stawu. Ważne jest, aby zachować ostrożność podczas odpoczynku stawu, ponieważ długotrwałe unieruchomienie może spowodować sztywne połączenie. Dostosowanie czynności tak, aby nie podrażnić stawu, może pomóc w zapobieganiu pogorszeniu bólu nadgarstka.

Przez pierwsze 48 godzin po urazie należy schładzać intensywnie nadgarstek przez minimum 20 minut, średnio co 3-4 godziny. Kompres lodowy może być workiem z mrożonymi warzywami (groszkiem lub kukurydzą), dzięki czemu można wykorzystywać go wielokrotne. Inną popularną metodą sporządzenia domowej roboty kompresów jest napełnianie kubków jednorazowych wodą, a następnie ich zamrażanie kubka. Należy bezwzględnie przestrzegać zalecanego czasu ni nie mrozić nadgarstka  dłużej niż przez 20 minut. Wydłużony czas kontakt z tak niską temperaturą może spowodować groźne dla zdrowia odmrożenie i uszkodzenie tkanek skóry.

W początkowym stadium choroby zaleca się używanie bandażów lodowych owijanych od podstawy palców aż do górnej części przedramienia. Okład powinien być dopasowany, ale jednocześnie nie powinien być zbyt mocno ściśnięty, aby zapewnić odpowiednie krążenie krwi w ręce i nadgarstku. W przypadku wystąpienia mrowienia lub zasinienia skóry należy niezwłocznie usunąć bandaż i po chwili założyć go ponownie.  Warto również rozważyć zakup specjalnych szelek, które będą stanowiły podparcie stabilizujące dla nadgarstka, co niewątpliwie przyczyni się do procesu gojenia. Podczas całego procesu rekonwalescencji należy dbać  o nieprzeciążanie ręki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *