torbiel pęcherzykowata

Torbiel pęcherzykowata jajnika – objawy schorzenia, leczenie zmian

torbiel pęcherzykowata jajnika jest przykładem torbieli czynnościowej. Wynika głównie z zaburzeń w gospodarce hormonalnej. Pojawia się u kobiet, które dostały bardzo wcześnie miesiączkę a także u pań które trawi stres. W grupie ryzyka znajdują się też kobiety z nadwagą oraz tendencją do nieregularności cykli menstruacyjnych.

Torbiel pęcherzykowata jajnika z bliska

Warto wiedzieć, czym jest torbiel pęcherzykowata i jak wygląda. Przede wszystkim torbiel tego typu zajmuje miejsce w środku jajnika. Bardzo rzadko można spotkać się z torbielą pęcherzykowatą ulokowana na zewnątrz jajnika, i będącą naroślą egzofityczną. Torbiele pęcherzykowate występują w dwóch formach – pojedynczej lub skupiskowej mnogiej. Gdy dojdzie do utworzenia się torbieli po obu stronach układu jajników sytuacja ta wpływa na funkcjonowanie jajników i płodność kobiety.

Objawy schorzenia

Większość torbieli pęcherzykowatych nie daje żadnych objawów klinicznych, nie powoduje dolegliwości i nie jest obserwowana przez pacjentki. Obecność torbieli zazwyczaj wykrywa się przypadkiem, zwykle podczas rutynowego USG lub badania w związku z zupełnie inna przyczyną i schorzeniem.

Mimo wszystko rozrost zmiany w postaci torbieli powoduje ucisk na sąsiadujące struktury, co za tym idzie objawy mogą się pojawić. Zalicza się do nich bóle w podbrzuszu odczuwane jako ciągniecie, a także ból jajnika, czasem również bolesność pęcherza moczowego a także dolegliwości podczas poddawania moczu, nieustanne parcie na pęcherz. Wśród objawów torbieli znajdują się też wzdęcia oraz objawy otrzewnowe, jeżeli dojdzie do pęknięcia torbieli lub jej skrętu.

Powikłania torbieli

Torbiel pęcherzykowata może powodować liczne powikłania. Przede wszystkim sprzyjają im duże torbiele wypełnione krwią bądź mnogość torbieli. Powikłania wynikają najczęściej nie z istnienia zmian ale ich pęknięcia powodującego krwotok lub wstrząs hipowolemiczny. Może okazać się iż pacjentka wymaga transfuzji krwi bądź doznała skręcenia szypuły torbieli lub doszło do ropnia torbieli. Gdy podczas badania lekarz rozpozna torbiel pęcherzykowatą jajnika oceni również ryzyko jej pęknięcia czy zagrożenie jakie powoduje ilość ów torbieli dla okolicznych struktur.

Leczenie zmian

Najczystszą przyczyną występowania torbieli są zmiany hormonalne, stąd też leczenie ich również bazuje na stabilizacji poziomu hormonów. Zwykle w tym celu aplikowane są pacjentkom tabletki antykoncepcyjne. Niwelują one zmiany hormonalne i tym samym przyczyniają się do ustąpienia torbieli, jak i zapobiegają tworzeniu się nowych.

W wyjątkowych przypadkach kiedy torbiele są duże i jest ich dużo, a przy tym leczenie hormonalne nie daje pozytywnego efektu podejmuje się decyzję o chirurgicznym usunięciu torbieli jajnika. Typową metodą jest metoda laparoskopowa. W takich przypadkach rzadko da się zachować jajnik w całości. Niestety leczenie torbieli kłóci się ze staraniem się o ciążę, zaś brak leczenia torbieli może utrudniać zajście w ciążę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *