kauteryzacja jajników

Kauteryzacja jajników – przeciwwskazania do zabiegu, PCOS

Kauteryzacja jajników to zabieg, jaki stosowany jest u kobiet ze zdiagnozowanym zespołem policystycznych jajników. Diagnoza PCOS opiera się na tak zwanych kryteriach rotterdamskich, jednak zazwyczaj pacjentki doznają tychże dolegliwości z racji uwarunkowań genetycznych. Zabieg uchodzi za bezpieczny, szybki i skuteczny. Wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym w warunkach szpitalnych.

Kauteryzacja jajników i PCOS

Zespół policystycznych jajników rozpoznawany jest na podstawie objawów takich jak zaburzenia miesiączkowania (zbyt skąpe, rzadkie lub nieobecne okresy), hirsutyzmu (owłosienie kobiet w miejscach nietypowych) oraz znacznej ilości powiększonych pęcherzyków jajnikowych widocznych w obrazie USG.

Ponadto u kobiet z PCOS widoczna jest otyłość, a często diagnozowana także cukrzyca. Charakterystycznym objawem policystycznych jajników są częste cykle bezowulacyjne i kłopoty z płodnością. Co za tym idzie leczenie wymaga usunięcia torbieli jajnikowych, które są typowe dla PCOS. Zabieg kauteryzacji polega na elektrokoagulacji czyli niszczeniu elektrodą przewodzącą wysoką temperaturę.

Chirurgia mało inwazyjna

Kauteryzacja jajników to zabieg należący do tak zwanej chirurgii mało inwazyjnej. Zostawia on niewielką bliznę w powłokach brzusznych. Mimo wszystko przygotowanie pacjentki do zabiegu nie powinno odbiegać od standardów przygotowania do zabiegu operacji. Stąd przez wykonaniem kauteryzacji jajników pacjenta poddawana jest badaniom morfologicznym, krzepnięcia krwi, RH i stężenie elektrolitów. Wskazana jest też biocenoza pochwy.

Zabieg realizowany jest metodą laparoskopową. Do jamy brzusznej wprowadza się dwutlenek węgla po czym wprowadzana jest kamera oraz koagulator i manipulator. To zabieg bezpieczny nie powodujący powikłań. Jedynym powikłaniem może być przyspieszenie menopauzy i utrata zdolności rozrodczej jajnika. Niestety zabieg nie jest precyzyjny i czasem wymaga powtórzenia. Rzadkim powikłaniem, ale możliwym jest zapalenie otrzewnej.

Przeciwwskazania do zabiegu

Pomimo wielu zalet kauteryzacji jajników istnieją też przeciwwskazania do jego wykonania. Nie powinno się go wykonywać u pacjentek, które cierpią na niewydolność krążenia i niewydolność oddechową. Ponadto dyskwalifikuje zabieg niedrożność jelit. Przeciwwskazaniem jest tez przepuklina brzuszna, skaza krwotoczna czy rozlane zapalenie otrzewnej. Zabiegu nie realizuje się u ciężarnych powyżej 16 tygodnia ciąży, jak też u pacjentek zanadto otyłych, w podeszłym wieku oraz po przebytych wielu operacjach.

W wielu przypadkach rozważa się ryzyko indywidualnie biorąc pod uwagę stan pacjentki i korzyści z zabiegu oraz ewentualne zagrożenia życia i zdrowia. Kauteryzacja jajników powoli odchodzi w cień, bowiem jej skuteczność utrzymująca się zwykle około roku u kobiet z tendencją do PCOS spada w porównaniu z nowa metoda usuwania torbieli poprzez farmakologiczne stosowanie preparatów indukujących jajeczkowanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *