Kataralne zapalenie ucha

Kataralne zapalenie ucha – przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

Kataralne zapalenie ucha stanowi często występujące powikłanie związane z występowaniem sezonowych przeziębień, które mogą wystąpić u osób w każdym wieku. Podkreślić należy fakt, ze bardzo ważną kwestią jest prawidłowe leczenie przeziębienia oraz skuteczna profilaktyka powikłań. Mimo, że schorzenie podstawowe ustępuje w sposób samoistny, to stan zapalny ucha może dalej postępować.

Kataralne zapalenie ucha – przyczyny

Kataralne zapalenie ucha środkowego powstaje na skutek zakażenia wywołanego przez aktywność wirusów. Są to przede wszystkim drobnoustroje, które wykazują odpowiedzialność za zakażenie górnych dróg oddechowych. Wymienia się w tym przypadku takie wirusy jak rhinowirusy, koronawirusy oraz wirusy paragrypy. Określony rodzaj drobnoustrojów chorobotwórczych przyczynia się przede wszystkim do uaktywniania się przeziębienia, chociaż choroba przeziębieniowa jest powodowana przez około 200 różnych drobnoustrojów.

Naturalne połączenie pomiędzy gardłem a jamą bębenkową stanowi trąbka słuchowa określana jako trąbka Eustachiusza. Jest ona wyścielona błoną śluzową, która umożliwia właściwe upowietrznienie ucha środkowego. W sytuacji pojawienia się infekcji wirusowej, błona śluzowa odpowiada na taki stan za pośrednictwem przekrwienia, co związane jest z obecnością obrzęku oraz wytwarzania wodnistego produktu. Wytworzony stan zapalny może być jednak bardzo silny, że powstały obrzęk powoduje dysfunkcje trąbki słuchowej.

Ponadto, powietrze które umieszczone jest w przestrzeni jamy bębenkowej zostaje wchłonięte przyczyniając się w ten sposób do spadku ciśnienia oraz podrażania błony śluzowej. W sytuacji, gdy działania takie są krótkotrwałe, tak jak w przypadku infekcji nieżytowej, mogą doprowadzić one do wtórnego zapalenia błony jamy bębenkowej z powstaniem wysięku zapalnego, a także usztywnieniem łańcucha kosteczek słuchowych wraz z wyciągnięciem błony bębenka.

Kataralne zapalenie ucha – objawy

Symptomy, które świadczą o powstaniu kataralnego zapalenia ucha to na przykład odczucie ciśnienia w uchu, trzeszczenia podczas procesu połykania. mocny i przeszywający ból, a także mały niedosłuch przewodzeniowy. Dodatkowo powstają w tym przypadku objawy stanu przeziębieniowego, a więc kaszel, katar, wysoki stan gorączkowy (temperatura do 38 stopni Celsjusza), bóle stawów oraz mięśni, a ponadto odczucie ogólnego osłabienia rozbicia.

Kataralne zapalenie ucha – leczenie

Działania lecznicze w przypadku kataralnego zapalenia ucha środkowego powinny polegać na skierowaniu czynności na chorobę zasadniczą, którą jest choroba przeziębieniowa. Dla zmniejszenia symptomów przekrwienia, obrzęku oraz w celu przywrócenia drożności trąbki wykorzystuje się preparaty mające działanie obkurczające w sposób miejscowy, a także stosuje się leczenie środkami przeciwhistaminowymi.

Dla poradzenia sobie z problemem zatkanego ucha, niektórzy pacjenci przeprowadzają zabieg określany mianem zabiegu Valsalvy. Polega ona na wykonaniu przedmuchania trąbek za pośrednictwem czynności polegającej na dmuchnięciu przez nos przy zamkniętych otworach nosowych. Podkreślić należy jednak fakt, że działanie powyższe jest absolutnie niedozwolone, gdyż pojawia się w tym przypadku niebezpieczeństwo przeniesienia flory bakteryjnej z górnego fragmentu gardła do jamy bębenkowej.

Gdy pragniemy zapewnić sobie ulgę, dobrym rozwiązaniem jest położenie się na plecach. Leżenie z zastosowaniem zabiegu polegającego na utrzymywaniu zwisającej głowy z krawędzi łóżka. Takie działanie pomoże w sytuacji odczuwania uczucia ciśnienia w uchu. Będąc w takiej pozycji powinniśmy zaaplikować sobie krople o działaniu obkurczającym. Po upływu paru sekund powinniśmy odwrócić głowę delikatnie w lewo, a później nieznacznie w prawo. Taka pozycja powinna być utrzymana przez około 2-3 minuty.

Antybiotykoterapia stosowana jest tylko wówczas, gdy istnieje niebezpieczeństwo powstania nadkażenia bakteryjnego oraz rozwinięcia się bakteryjnego zapalenia ucha środkowego (ostrego). Podkreślić należy fakt, że musimy w tym aspekcie unikać przyjmowania preparatów przeciwbólowych zakrapianych do ucha. Takie działanie powoduje powstanie wtórnych zmian na błonie bębenkowej, co może znacznie utrudniać rozpoznanie podczas badania otoskopowego. Dobrym sposobem pomagającym w radzeniu sobie z bólem jest wykorzystywanie doustnych leków przeciwbólowych, które dostępne są w aptece bez recepty.

W przypadku gdy symptomy nie ustąpią w przeciągu kilku dni, należy udać się na wizytę do lekarza otolaryngologa. Podczas dokładnego badania laryngologicznego lekarz dokona oceny błony bębenkowej, nosa, gardła, a co najważniejsze dostosuje działania lecznicze do objawów choroby.

Kataralne zapalenie ucha – rokowania i powikłania

Symptomy choroby ustępują bardzo szybko łącznie z ustąpieniem przeziębienia, które trwa około 7 dni. Progresja procesu zachodzącego w jamie bębenkowej może wpłynąć na rozwój potencjalnie niebezpiecznego. Ze względu na sąsiedztwo jamy bębenkowej oraz jamy czaszki, ostrego zapalenia ucha środkowego. Dodatkowo mogą pojawić się takie powikłania jak:

  • powstawanie torbielowatych zmian o charakterze śluzowo-cholesterolowych
  • przewlekłego zapalenia ucha środkowego w postaci śluzowo-surowiczej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *