Przyczyny autyzmu

Przyczyny autyzmu – mutacje genetyczne, podłoże neurologiczne

Przyczyny autyzmu – autyzm staje się coraz powszechniej występującym zaburzeniem o podłożu neurologicznym, warto jest poznać przyczyny autyzmu, które go powodują. Przyczyny występowania zaburzeń autystycznych są bardzo rozmaite i często indywidualne, złożone. Naukowcy wciąż nie dowiedli jednoznacznych przyczyn powstawania i rozwoju zaburzenia. Jedni wskazują na geny, inni na zaburzenia metaboliczne, a jeszcze inni na szczepionki.

Przyczyny autyzmu i kontrowersje wokół nich

Autyzm jako zaburzenie a raczej jako zespół zaburzeń o naturze głównie psychicznej, neurologicznej jest bardzo szczegółowo badany, mimo to jego przyczyny wciąż nie są do końca znane. Teorii w tej tematyce jest wiele, jednak żadna z nich nie jest potwierdzona dostatecznymi faktami naukowymi i badaniami klinicznymi. Powodem tej sytuacji jest stosunkowo krótki czas diagnostyczny osób z przypadłością autyzmu.

Podkreślić warto iż zaledwie od około 25 lat dokonuje się diagnostyki w kierunku autyzmu a to niewiele w przypadku tak złożonego zaburzenia. Potencjalnie mówi się o mutacji genów, ale również o urazach okołoporodowych, wcześniactwie, czy infekcjach wczesnego dzieciństwa które podnoszą ryzyko wystąpienia autyzmu.

Spektrum autyzmu

Problemem w wyłuszczeniu przyczyn jest fakt, iż autyzm pojawia się w różnych okresach życia człowieka, często całkiem niespodziewanie i nagle, czasem w wyniku jakiegoś impulsu, wydarzenia z życia, które pozornie tylko można uznać za przyczynę, a tak jak w przypadku szczepionek mówi się o katalizatorze, który nie spowodował autyzmu ale go uaktywnił. Spektrum autyzmu to przede wszystkim problemy w funkcjonowaniu w społeczeństwie, upośledzenie komunikacji, mowy oraz kontaktów międzyludzkich i emocji.

Czasem dochodzi również do upośledzenia intelektualnego, które jest wtórną konsekwencją trudności komunikacyjnych. Z uwagi na różnorodność objawów autyzmu, najróżniejszych kombinacji dysfunkcji mówi się o spektrum autyzmu i całościowych zaburzeniach rozwoju. Taki przebieg schorzenia utrudnia identyfikacje przyczyn występowania autyzmu.

Najbardziej prawdopodobne przyczyny autyzmu

Do najbardziej prawdopodobnych przyczyn zalicza się indywidualny splot czynników, które powodują zaburzenie w funkcjonowaniu organizmu. Najczęściej jest to tendencja genetyczna oraz problematyczna ciąża, poród i okres noworodkowy, a także szkodliwe środowisko, zwłaszcza pod kątem diety i żywienia wysokoprzetworzonego.

Dzieci z autyzmem często mają niedorozwinięty system autoimmunologiczny który powoduje rozmaite reakcje alergiczne na pokarmy, jakie inne dzieci trawią i spożywają bez problemów. Wymienia się tutaj schorzenia współistniejące takie jak nieszczelność jelit. Podobnie jest z niedojrzałością układu nerwowego, który obciążany szczepionkami ulega uszkodzeniom uaktywniając objawy autyzmu.

Brak dowodów na mutacje genetyczne

Mimo, iż wielu rodziców dzieci autystycznych widzi u siebie lub w bliskiej rodzinie osoby dorosłe borykające się z zaburzeniami do złudzenia przypominającymi autyzm, a i coraz częściej sami są zdiagnozowani w tym kierunku, naukowcy nie mają dowodów na to iż autyzm jest dziedziczony. Przesłanką za genami jako przyczyna autyzmu jest też fakt, iż autyzm często jest zaburzeniem współistniejącym przy innych chorobach genetycznych jak Zespół Retta.

Neurologiczne podłoże autyzmu

Autystycy badani neurologiczne wykazują najwięcej problemów z układem nerwowym, morfologią mózgu (encefalopatie, makrocefalia, mikrocefalia, zapalenie opon mózgowych). Współistniejącą chorobą często jest padaczka.

Obalone teorie

Niegdyś uważano iż autyzm wywołuje oziębłość matki w opiece nad dzieckiem. Dziś teoria ta została całkowicie obalona. Poniekąd obalona została również teoria szczepionek, jednak wiele kontrowersji wokół wiarygodności badań dotyczących szczepionek wciąż rzuca cień wątpliwości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *