cykl bezowulacyjny

Cykl bezowulacyjny – leczenie i diagnostyka, przyczyny występowania

Cykl bezowulacyjny jest cyklem, w którym nie występuje uwolnienie komórki jajowej, czyli owulacja niezbędna do zapłodnienia. Taki cykl uniemożliwia zajście w ciąże co dla jednych jest skutkiem pozytywnym, dla innych nie lada utrapieniem. Co ciekawe cykl bez owulacji nie jest prosty do rozpoznania, bowiem mimo braku owulacji może dojść do krwawienia.

Cykl bezowulacyjny przyczyny

Podczas cyklu bezowulacyjnego nie dochodzi do jajeczkowania. Czasem sytuacja taka występuje w pierwszych latach dojrzewania, a czasem wymaga interwencji farmakologicznej i diagnostyki. W tym pierwszym przypadku mogą pojawiać się skąpe brązowawe miesiączki, jednak nie jest to powód do leczenia. Cykle bezowulacyjne to również typowe objawy po porodzie. Co do zasady cykl bezowulacyjny u zdrowej kobiety, bez przyczyny nie powinien zaistnieć i wymaga kontroli lekarskiej.

Przyczyny występowania

Jedną ze zmian jaka powoduje bezowulacyjne cykle jest zmiana w podwzgórzu i przysadce mózgowej. Zaburzenia w wydzielaniu się hormonów odpowiedzialnych za dojrzewanie komórek jajowych to zasadnicza przyczyna cyklu bezowulacyjnego. Zmiany te powodują rozmaite czynniki takie jak stres, nerwica, depresja czy guzy, stany zapalne itp. Ponadto przyczyną cyklu bezowulacyjnego mogą być choroby jajników, zapalenie przydatków, torbiele oraz choroby tarczycy, czy tez zaburzenia hormonalne.

Czasem przyjmowanie niektórych leków może powodować zaburzenia cyklu w tym bezowulacyjny cykl. Do takich leków należą liczne psychotropy, leki przeciwhistaminowe. Wieloletnie przyjmowanie leków antykoncepcyjnych również przyczynia się do występowania bezowulacyjnych cyklów podobnie jak anoreksja, czy nadmierna aktywność fizyczna.

Objawy cyklu bezowulacyjnego

By rozpoznać cykl bezowulacyjny należy mieć nie lada wprawę w znajomości swego ciała. Zwykle podczas owulacji odczuwa się ból w podbrzuszu tzw. ból owulacyjny objawiające się kłuciem w okolicy jajników. Ponadto obserwuje się wydzielinę z pochwy przypominająca białko jaja kurzego, a także zmiany w temperaturze w pochwie.

W przypadku cyklu bezowulacyjnego nie występują te objawy. Jeżeli jednak nie ma się tendencji do odczuwania owulacji zidentyfikowanie braku tych objawów może być trudne. Sama nieregularność cykli może wskazywać na brak owulacji, zwłaszcza gdy cykle są krótkie i liczą po naście dni do 21.

Brak owulacji a okres

mimo braku owulacji miesiączka może się pojawić. Zazwyczaj okres występuje z przesunięciem. Często zamiast krwawienia pojawia się plamienie. Prócz badania ginekologicznego pacjentki aby zdiagnozować cykle bezowulacyjne i znaleźć ich przyczynę należy wykonać badania endokrynologiczne, a także badania hormonalne.

Usuniecie przyczyny występowania cyklów bezowulacyjnych jest bardzo ważne dla zdrowia kobiety i jej płodności. Leczenie zależy przede wszystkim od wykrytej przyczyny. Najczęściej polega na hormonoterapii, czasem wymagany jest zabieg chirurgiczny, czy też wyleczenie stanu zapalnego. Wskazane są wizyty kontrolne u ginekologa i obserwacja cyklu, bowiem nawet raz wyleczona powtarzalność cyklu bezowulacyjnego może być nawrotowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *