torbiel skórzasta

Torbiel skórzasta jajnika – przyczyny i objawy, powikłania

Torbiel skórzasta jajnika to rodzaj niezłośliwego nowotworu zlokalizowanego w miednicy mniejszej. Rozpoznawana jest zwykle całkiem przypadkiem podczas wykonywania rutynowego USG lub tez badania związanego z zupełnie inna dolegliwością. Bardzo często ten rodzaj torbieli nie powoduje żadnych objawów chorobowych, tym samym nie skłania do leczenia i diagnostyki. Zaledwie 1-2 % torbieli ulega z czasem zezłośliwieniu.

Torbiel skórzasta jajnika – przyczyny i objawy

Torbiel skórzasta na jajniku wiąże się ściśle z okresem zarodkowym, w którym może pojawić się torbiel dermoidalna. Składa się ona z włosów, fragmentów uzębienia oraz gruczołów wydzielniczych. To właśnie te elementy wpłynęły na nazewnictwo torbieli skórzastą. Pewnym symptomem torbieli skórzastej mogą być nieprawidłowe krwawienia z dróg rodnych oraz pobolewania w podbrzuszu. Zdarza się, iż torbiel tego typu pojawia się obustronnie, jednak do rzadkości należą sytuacje, w których jest zlokalizowana w innym miejscu niżeli jajnik.

Objawami torbieli skórzastej mogą być również dolegliwości rzadko kojarzące się z jajnikami jak zgaga, nudności czy bóle odcinka lędźwiowego. Do bardziej charakterystycznych należą krwawienia śródcykliczne. Do zintensyfikowania objawów dochodzi w chwili pęknięcia torbieli. Wówczas pojawiają się symptomy otrzewnowe, przypominające zapalenie wyrostka robaczkowego. Pojawiają się dreszcze i gorączka. Co ważne torbiel skórzasta dotyczy nie tylko kobiet dorosłych, bowiem może wytworzyć się również u dziecka.

Diagnoza torbieli

W celu diagnozy konieczne jest wykonanie badania USG miednicy mniejszej. Czasem niezbędny jest zabieg operacyjny. Jedynym pewnym badaniem co do obecności nowotworu łagodnego w postaci torbieli skórzastej jest badanie histopatologiczne wycinka. Najczęściej ta zmiana dotyczy kobiet między 20 a 40 rokiem życia, jednak dobrze jest mieć się na baczności nawet jeżeli nie należy się do tej grupy ryzyka.

Leczenie zmiany

Gdy torbiel skórzasta nie daje o sobie znać i nie występuje rozległy stan zapalny, wówczas polecanym sposobem leczenia jest usuniecie torbieli metodą laparoskopową. Niestety w niektórych przypadkach wraz z torbielą musi zostać usunięty cały jajnik i wówczas niezbędna jest operacja, zabieg chirurgii klasycznej, który jak każdy tego rodzaju wiąże się z ryzykiem powikłań.

Wśród powikłań występuje nawrót torbieli jak też stan ropny czy zapalenie otrzewnej. Początkowo, jeżeli torbiel nie powoduje bólu lekarze starają się zapobiec usuwaniu torbieli poprzez terapię hormonalną w postaci tabletek antykoncepcyjnych. Taka terapia może doprowadzić do samoistnego wchłonięcia się torbieli jak i zahamować powstawanie nowych zmian poprzez wstrzymanie owulacji.

Powikłania związane z występowaniem torbieli skórzastej

Współistniejącym schorzeniem torbieli skórzastej bywa skręt szypuły torbieli powodujący martwicę przydatków. Zdarza się to głównie podczas ciąży lub w połogu. Powikłaniem groźnym jest pękniecie torbieli, które powoduje rozlanie się treści wydzieliny do trzewi i spowodowanie zapalenia otrzewnej. Możliwym powikłaniem jest zropienie torbieli.

Powyższe stany powikłań najczęściej kończą się szybką interwencją chirurgiczną, bowiem zagrażają życiu kobiety. Torbiel skórzasta nie przeszkadza w zajściu w ciążę ale może negatywnie oddziaływać na nią. Niestety nie istnieje jak dotąd opracowana forma profilaktyki i zapobiegania tworzeniu się torbieli skórzastych jajnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *