salsation

Salsation – połączenie tańca i fitness, efekty ćwiczeń, różnice

Salsation to świetny sposób na zapewnienie ciału ruchu. Aktywność fizyczna pod postacią treningu funkcjonalnego z elementami tańca gwarantuje odpowiednią dawkę ruchu dla zdrowia, a przy tym usprawnia odchudzanie. Celem salsation jest poprawa kondycji fizycznej oraz relaks dla umysłu, rozładowanie napięcia i stresu. Choreografia ćwiczeń w tańcu pomaga wyrazić siebie, swoje emocje, odreagować.

Salsation czyli salsa i sensation

Salsa to nie tylko kubański styl tańca ale również sos hiszpański i to właśnie to znaczenie jest odpowiednie w rozszyfrowywaniu nazwy salsation. Jest to mieszanka tańców z różnych stron świata niczym „sos wrażeń”. Inicjatorem tego trendu jest Alejandro Angulo – pochodzący z Wenezueli tancerz i choreograf. Jego sposób tańca urzeka całą Azję, a niedawno zdobył popularność również w Europie i USA. W Polsce przybywa klubów fitness, które oferują właśnie salsation.

Trening czy zajęcia salsation

Z uwagi na to, że twórca skupia się na korzyściach duchowych i fizycznych, ujmując je jako świadomość ciała mówi się o zajęciach tego typu, nie zaś o treningu. Zajęcia maja charakter umuzykalniający. Zmysłowe ruchy latynoamerykańskich tańców sprzyjają odreagowaniu i nabraniu smukłej sylwetki zarazem. Zajęcia winny zaczynać się od rozgrzewki i tutaj jest czas na ćwiczenia typowo fitness.

Gdy całe ciało od góry do dołu jest już rozciągnięte wykonuje się esy floresy ciałem, które maja za zadanie przygotować ciało na energiczny taniec. Kolejno są ćwiczone choreografie złożone z kilku ruchów. Niektóre ruchy przypominają salsę, flamenco czy zumbę. Jednak każdy układ to inny zestaw ruchów przygotowanych pod konkretną muzykę. W tej sztuce tańca należy poddać się żywiołowi tańca i emocji, nie zaś popisywać się sprawnością i siłą mięśni. Salsation ma dawać przyjemność, nie ma być z założenia wyczerpującym treningiem.

Salsation i zumba

Najbardziej zbliżonym tańcem do salsation jest zumba. W zumbie również pojawiają się elementy fitness. Zasadnicza różnicą pomiędzy tymi rodzajami aktywności jest sprawność fizyczna jakiej wymaga zumba. W przypadku tańca i fitness w jednym ma ona drugorzędną wartość. Tutaj skupiamy się na emocjach i rytmice ruchów.

Zajęcia są bardziej wszechstronne a dzięki temu też dostępne dla mniej sprawnych fizycznie, w tym osób otyłych. Należy zdawać sobie sprawę z tego ze ten typ treningu odchudza powoli. Chcąc efektów odchudzających szybko wybierzmy zumbę. Jeżeli jednak zależy nam na harmonii ducha i ciała, relaksie i dawce ruchu to ten rodzaj sportu będzie trafionym wyborem w dziesiątkę.

Efekty ćwiczeń

Salsation nie obciąża fizycznie mimo iż usprawnia. Optymalną dawka ćwiczeń są zajęcia 2-3 razy w tygodniu. To świetna rozrywka dodająca optymizmu, energii i lekkości ruchów. Zajęcia poprawiają ogólną sprawność, równowagę. Dzięki takiej aktywności mamy szansę stać się zwinni, gibcy i zmysłowi, co zapobiega kontuzjom i urazom.

Salsation dla psychiki

Wpływ ćwiczeń w formie tańca na psychikę jest bardzo korzystny. Taniec uwalnia emocje i pozwala zapomnieć o troskach dnia codziennego, ponadto zapobiega depresji, wyzwala kreatywność i sprzyja twórczemu myśleniu.

Komentarze

  1. Bardzo lubię zajęcia zarówno z zumby (od niej zaczynałam) jak i salsation. Na szczęście w moim klubie fitness jest możliwość korzystania z obu tych zajęć :D

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *