Samo życie – wartość życia

Samo życie jest ważne, o ile nie najważniejsze w życiu. Niestety z czasem tracimy motywację do życia, przestajemy walczyć o jakość życia i doświadczamy załamania w związku z opływającym czasie i brakiem efektów w stosunku do poczynionych wysiłków. Często o wartości życia przekonujemy się dopiero w obliczu śmierci własnej lub osoby bliskiej.

Wartość życia

Życie jest warte wysiłku jakie by nie było. Samo w sobie jest cenne, o czym dowiadujemy się kiedy jest zagrożone. Dramat człowieka zaczyna się nie wtedy gdy mija czterdziestka, trafi prace, czy żonę, ale wówczas gdy słyszy diagnozę iż zostało mu kilka tygodni, miesięcy życia lub jego dziecko, siostra, mąż są śmiertelnie i nieuleczalnie chore. Długotrwałe leczenie, kosztowna terapia, niepewne diagnozy, próbowanie nowych metod leczenia to chleb powszedni osób chorych. Zagrożenie niepełnoprawnością wpływa na psychikę. Choroba wywraca nasze życie do góry nogami, przewartościowuje. Liczy się wówczas każdy dzień w zdrowiu a z czasem każdy przeżyty dzień. Ból wydaje się mniejszy, pokonujemy wówczas bariery o jakich się nam nie śniło. Trudno powiedzieć skąd przybywa nam energii do życia. Nie czas jest wtedy na depresję, załamanie, smutek i żal. Widać to dokładnie po rodzicach, którym rodzi się chore dziecko. Walka o życie jest niesamowita, obojętne jakie by to życie miało nie być. Czasem życie z chorobą to bardzo trudne życie oparte na pełnej zależności do drugiej osoby, ograniczonych możliwościach aktywności, postrzegania i samoświadomości. Mimo to jest ono warte, to jest to życie.

Nowa szansa

Przeszczepy organów to nowa, druga szansa na pozyskanie życia. Wciąż niewiele mówi się o transplantologii, tymczasem transplantacje ratują nie jedno życie, tak dzieci jak i dorosłych. Życie po przeszczepie nie należy do prostych, jednak jest życiem o które należy walczyć, nie poddając się przeciwnościom losu. Mnóstwo osób twierdzi że do przeszczepu potrzebne są środki finansowe. Owszem są potrzebne ale jeśli ich nie mamy znajdą się dobre dusze, które nas wesprą. Musimy tylko chcieć żyć. Przeszczepy nie zawsze się przyjmują, nie zawsze poprawiają stan pacjenta, niemniej wydłużają życie dając nowa szansę. Należy próbować, bez prób nie przekonamy się jak cenne jest życie.

Aktywność w fundacji

Zazwyczaj osoby które przeszły walkę o życie swoje lub bliskiej osoby pragną walczyć dalej dla innych udzielając się w fundacjach i hospicjach, stowarzyszeniach itp. organizacjach. Aktywność w fundacji pomaga się realizować i wykazać wdzięczność za uratowanie życia. Dotyczy to również osób którym się jednak nie udało uratować bliskiej osoby. Emanują one wyjątkową energią, która udziela się innym. To fenomenalne zjawisko wsparcia dla osób które dopiero rozpoczynają walkę o życie, mierzą się z jego wartością. Propagowanie wiedzy o przeszczepach, chorobach i możliwościach leczenia raka, czy innych śmiertelnych chorób, w tym HIV to podstawa działalności. Przekonać innych do wartości transplantacji najlepiej potrafią osoby które były dawcami dla swoich bliskich. Również przekonać do obcowania z osobami chorymi na AIDS, czy do opieki nad osobami z wielonarządowymi wadami i rokowaniem śmierci najlepiej nadają się ci którzy tego doświadczyli. Dają oni samym sobą świadectwo i są wyjątkowo wiarygodni. To właśnie te osoby są najlepszymi terapeutami i rozmówcami dla innych szukających pomocy, informacji, wsparcia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *