mąkla tarniowa

Mąkla tarniowa – zastosowanie w medycynie naturalnej, właściwości

Mąkla tarniowa (Evernia prunastri) to porost z rodziny Parmeliaceae. Jest powszechny zarówno w Europie jak też Afryce Północnej, Azji i Ameryce. Tworzy spore kępy, a jego plechy są płaskie i rozgałęzione. Porasta pnie i gałęzie, lubuje się w szczególności w drzewach liściastych, owocowych.

Mąkla tarniowa cennym zielem

Niepozorne zioło jakim jest ten porost może pozytywnie oddziaływać na zdrowie. Wysuszona mąkla tarniowa cechuje się ciemnozielonym kolorem i przypominać może mąklika otrębiastego oraz brodę staruszkę. Występuje jedynie na obszarach czystych, bowiem jest rośliną bardzo wrażliwą na zanieczyszczenie środowiska. Surowcem zielarskim jest cała roślina, jednak nie spożywa się jej świeżej, a poddaje licznym procesom pozyskiwania substancji aromatycznych. Porosty zbiera się głównie w europie Środkowej, najczęściej z dębu i owocowych drzewek.

Właściwości mąkli tarniowej

W mąkli znajdziemy lichenol oraz atranol i chloroatranol. Olejki eteryczne mają działanie antyseptyczne oraz zmiękczające skórę. Ponadto działają wykrztuśnie. O poroście tym niewiele jest podań i badań medycznych, niemniej używa się go eksperymentalnie w leczeniu zapalenia zatok, jak i bólu głowy. Głównie wykorzystuje się zapach, aromat roślinny, który działa na organizm rozluźniająco.

Bez wątpienia substancje pochodzące z mąkli tarniowej działają przeciwzapalnie, łagodząco i wspomagająco. Największym producentem olejku z porostu pochodzi z Francji. Jego nazwa naukowa to Everia Prunastri. Produkcja tego preparatu nie należy do łatwych. Kolejno wyodrębnia się olejki i destyluje.

Zastosowanie rośliny

Działanie antyseptyczne to jedno z najważniejszych. Chroni ono przed zakażeniem drobnoustrojami, wirusami oraz grzybami. W konsekwencji porost może uchronić nas przed sepsą i wieloma groźnymi chorobami zakaźnymi. Jako środek łagodzący olejek z mąkli tarniowej pomaga łagodzić stan zapalny i liczne podrażnienia wewnątrz i na zewnątrz.

Wspiera również kondycję skóry zapewniając jej miękkość, elastyczność. Do wewnątrz stosowany reguluje pracę układu trawiennego dbając o błony śluzowe żołądka, jelit. Sprawdza się w łagodzeniu stanów zapalnych przełyku, jak i przy nadkwasocie. Jest zalecany po spożyciu zbyt ostrych potraw. Co więcej łagodzi również stany zapalne mózgu i układu nerwowego.

Działanie wykrztuśne mąkli tarniowej jest bardzo pożyteczne, gdyż pobudza proces wydzielania śliny i pomaga odkrztuszać wydzielinę z oskrzeli, płuc. Zapobiega katarom i gromadzeniu się flegmy. Zaleca się stosowanie olejku z mąkli w stanach chorobowych tchawicy, krtani, gardła. Stosowanie olejku jest też skuteczne w napadach astmy.

Dodatkowo olejek działa uspokajająco i nasennie wspierając procesy regeneracyjne organizmu. Podobnie jak wiele innych specyfików, również i mąkla tarniowa działa wzmacniająco, uodporniająco. Przeciwdziała również starzeniu się, zwłaszcza skóry ale też komórek mózgu. Powszechnie stosuje się mąkle tarniową jako dodatek do mydeł, produktów pielęgnacji skóry i kosmetyków.

Uwaga!

Olejek z mąkli tarniowej może powodować uczulenie, a tym samym podrażniać błony śluzowe, dlatego też należy zanim podejmie się kurację sprawdzić reakcje organizmu na kontakt z tą substancją. Nie jest wskazany kobietom w ciąży oraz osobom cierpiącym na zaburzenia nerwowe, w tym epilepsję i histerię.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *