alergiczne zapalenie zatok

Alergiczne zapalenie zatok – przyczyny, leczenie, objawy, operacja

Alergiczne zapalenie zatok to schorzenie o znamionach przewlekłego. Może trwać nawet kilka miesięcy, przez co jest groźniejsze od infekcji bakteryjnej zatok przynosowych. Warto jest umieć odróżnić zapalenie zatok alergiczne od tego na tle bakteryjnym, wirusowym.

Alergiczne zapalenie zatok

Alergiczne zapalenie zatok jest zapaleniem błony śluzowej nosa oraz zatok przynosowych. Blokowany jest wówczas tunel zatok. Blokada wynika z alergii nieleczonej. Objawem jest przezroczysta wydzielina z nosa, utrata węchu i smaku oraz niesmak w ustach, ból gardła, kaszel, ból głowy a czasem też zębów.

Charakterystycznym objawem jest ucisk odczuwany u nasady nosa, który nasila się przy pochylaniu głowy. Jedną z różnic bakteryjnego zapalenia zatok i alergicznego jest to ze to drugie trwa powyżej 12 tygodni i nie towarzyszy mu gorączka, zmiany ropne.

Jeżeli katar i zatkany nos nie dają ci normalnie funkcjonować, a objawy nasilają się wiosną oraz jesienią nie bagatelizuj problemu. Również jeśli podejmujesz leczenie zapalenia zatok obserwuj organizm, gdyż niewłaściwe leczenie może tylko obniżyć twoja odporność. Antybiotyki nie wyleczą alergicznego zapalenia zatok.

Leczenie alergicznego zapalenia zatok

Leczenie bazuje przede wszystkim na eliminacji z otoczenia alergenu odpowiedzialnego za alergię. Nie zawsze jest to możliwe, a często sami nie wiemy co powoduje stan alergii. Alergeny ciężko jest odkryć, jeśli nie jest to alergia na konkretny składnik wdychanego powietrza.

Co więcej może być to alergia krzyżowa połączona z alergia pokarmową, co komplikuje proces diagnozy i leczenia. Poza alergenami dobrze jest wyeliminować dym tytoniowy i inne czynniki mogące podrażniać drogi oddechowe. Jeżeli nie znamy alergenu koniecznie należy poddać się diagnostyce w kierunku alergii, by móc zidentyfikować alergeny nas podrażniające.

Pomogą w tym testy skórne i badania krwi na obecność IgE. Ponadto lekarz może przepisać nam leki przeciwhistaminowe, które minimalizują objawy alergii.

Alergiczne zapalenie zatok –  – operacja

Poza unikaniem alergenów może okazać się konieczna operacja. Gdy leczenie lekami przeciwhistaminowymi oraz redukcja alergenów nie przynoszą efektów można dokonać operacji chirurgicznej w postaci udrożnienia ujścia zatok. Alergiczne zapalenie zatok niestety niesie ryzyko nawrotowych bakteryjnych zapaleń zatok, co jest wskazaniem do operacji.

Funkcją naturalną zatok jest ogrzewanie, nawilżenie i oczyszczenie wdychanego powietrza. Dzięki temu procesowi powietrze wdychane do płuc nie podrażnia błony śluzowej dróg oddechowych. Ponadto zatoki stanowią barierę immunologiczną dla patogenów.

Gdy zatoki nie funkcjonują poprawnie, chorują i proces oczyszczania powietrza ulega zaburzeniu wówczas konieczne jest adekwatne leczenie. Brak leczenia, zaniechanie alergii prowadzi do poważniejszych chorób i rozwoju np. przewlekłych stanów zapalenia płuc, nawrotowych zapaleń oskrzeli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *