Karbieniec pospolity

Karbieniec pospolity – zastosowanie, właściwości, działanie rośliny

Karbieniec pospolity (Lycopus europaeus) występuje jako roślina endemiczna w Europie i Azji. Porasta tereny zwłaszcza mokre i błotniste. Należy do roślin wieloletnich i przypomina do złudzenia miętę. Właściwości karbieńca również są podobne, stąd też te dwa zioła nie rzadko stosuje się zamiennie.

Pokrój rośliny

Karbieniec pospolity osiąga do 120 cm wysokości. Kwitnie od czerwca do września włącznie, zaś owocuje od sierpnia do października. Liście karbieńca są podłużne, lancetowate, zaś kwiaty bardzo małe, purpurowe, geste. Każda podstawa kwiatu zawiera dwa niewielkie prążkowane ramiona. Jedyne co karbieniec pospolity wymaga do przetrwania to wilgotne podłoże. W lecznictwie wykorzystuje się zarówno kwiaty jak i liście rośliny.

Tradycyjne zioło – karbieniec pospolity

W medycynie naturalnej od lat karbieniec pospolity jest ziołem stosowanym w leczeniu kaszlu oraz wszelkich schorzeń układu oddechowego. Poza tą ważną właściwością wykazuje pomoc w leczeniu chronicznych stanów bezsenności. Ponadto roślina jest ceniona za korzystny wpływ na organizm podczas PMS, czy też na ból piersi. Karbieniec jest źródłem związków fitochemicznych takich jak taniny, lycopiny, czy kwas lithospermic. Roślina zawiera glikozydy flawonoidowe jak kwas kofeinowy, chlorogenowy oraz ellagiczny i rozmarynowy. Ponadto w karbieńcu znajdują się olejki eteryczne, magnez i żywica.

Znane i nieznane właściwości

wśród mniej znanych właściwości jakimi wyróżnia się karbieniec pospolity wymienić warto pobudzenie gruczołów płciowych. Ziele stosowane jest zarówno by usprawnić metabolizm, jak też przeciwbólowo, uspokajająco. Stosowane profilaktycznie zapobiega występowaniu biegunek, krwotoków itp. Znany jest też leczniczy wpływ karbieńca na układ moczowo-płciowy, jak i na układ podwzgórzowo-przysadkowy przysadki mózgowej.

Zastosowanie rośliny w praktyce

Niegdyś karbieniec służył leczeniu lęku, palpitacji serca jak tez gruźlicy. Dziś uważa się iż zioło działa normalizująco i reguluje tętno. Jest doskonała alternatywą dla farmakologii w leczeniu częstoskurczy. Popularnie stosuje się karbieńca w leczeniu krwotoków z nosa, nadmiernych krwawień miesiączkowych. Ogranicza on krwotoki, działa zakrzepowo, a przy tym jest doskonałym lekiem wykrztuśnym, pomagającym pozbyć się kaszlu.

To również środek uspokajający, ściągający a także narkotyczny, o czym nie wolno zapominać. Dawki leków z karbieńcem winny być dopasowywane przez specjalistę. Badania nad ziołem wskazują iż karbieniec pospolity jest pożyteczny w leczeniu otyłości, schorzeń układu krążenia a także zaburzeń metabolicznych. Zarówno świeże ziele jak i suszone ma silne działanie uspokajające. Dzięki czemu hamowane są procesy przemiany jodu w tarczycy i preparaty z karbieńcem są cennym lekiem naturalnym w kuracji nadczynności tarczycy.

W leczeniu zaburzeń gospodarki hormonalnej

Karbieniec pospolity jest doskonałym lekiem zaburzeń hormonalnych. Obniża poziom hormonu tarczycy – tyroksyny. Ponadto dzięki karbieńcowi organizm normalizuje nadczynność hormonalną narządów płciowych. Leki z karbieńca wykorzystuje się w alergiach powodujących zaburzenia hormonalne, jak tez przy kłopotach z drgawkami, czy kołataniem serca. Wśród właściwości rośliny warto wymienić działanie środka hipoglikemicznego.

Działanie rośliny

Rośliny nie poleca się osobom z niedoczynnością tarczycy jak i kobietom ciężarnym. Ponadto przygotowując napar lub odwar z karbieńca należy pamiętać by zbierać roślinę w okresie jej kwitnienia. Najczęściej stosuje się karbieniec jako nalewkę, aczkolwiek można z niego także wykonać kompresy i okłady na rany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *