mak lekarski

Mak lekarski – zastosowanie jako surowiec zielarski, sposoby użycia

Mak lekarski (Papaver somniferum) wywodzi się z regionu pochodzi z regionu Morza Śródziemnego, chociaż występuje zarówno w Azji, jak też w Europie Środkowej. Należy do roślin jednorocznych. Charakteryzuje się prostym pokrojem wzniesionym do góry. Wszystkie części rośliny są pokryte białym lateksem, również wnętrze makówki.

Charakteryzuje się niewielkimi nerkowatymi nasionami skupionymi w makówce. Makówki wraz z dojrzewają osiągają barwę brunatną. Poza uprawą do celów leczniczych mak może stanowić element dekoracyjny ogrodu i rabaty w stylu wiejskim.

Mak lekarski w ziołolecznictwie

Niepozorne delikatne kwiaty w kolorze czerwonym wytwarzają jadalne nasiona bogate w minerały, witaminy i substancje odżywcze. Silne działanie maku lekarskiego może być niebezpieczne, jednak zażywanie go pod kontrolą przynosi wiele dobrego dla zdrowia. Zawarte w maku alkaloidy maja działanie ściągające oraz przeciwskurczowe, a co za tym idzie również wykrztuśne, jednak mak lekarski znany jest przede wszystkim z właściwości narkotycznych, uspokajających i hipnotycznych.

Zasadniczym alkaloidem zawartym w maku jest morfina. Prócz niej znajdziemy w jego nasionach narkotynę i kodeinę. Z uwagi na niebezpieczeństwo wytwarzania narkotycznych preparatów z maku jego uprawa jest kontrolowana. Mak zawiera szereg substancji o działaniu narkotycznym, ale także kwas mekonowy, który znalazł zastosowanie w preparatach do badań toksykologicznych, między innymi na obecność opium.

 

Zastosowanie maku

Najjawniejszą właściwością dla zdrowia jaką wykazuje mak lekarski jest zdolność do stymulacji układu immunologicznego. Mak poprawia tez wzrok i chroni przed infekcjami, zapaleniami, zwiększa przepływ krwi, wpływa normalizująco na trawienie. Ponadto dzięki spożywaniu regularnemu herbaty z makiem lekarskim można wzmocnić kości, zapobiec cukrzycy jak też uregulować pracę układu nerwowego poprzez wyciszenie. Bardzo ceniona właściwością maku lekarskiego jest efekt przeciwbólowy.

Morfina działa na każdy rodzaj bólu, zaś kombinacja składników maku przyczynia się nie tylko do uśmierzenia bólu ale i przyspieszenia powrotu do zdrowia, regeneracji organizmu nieobciążonego bólem. Składnikiem pomocnym w odbudowie odporności i zdrowia jest cynk, stymuluje on produkcję białych krwinek.

Sposoby użycia maku

Z użyciem maku należy postępować ostrożnie i zgodnie z zaleceniami. Bez wątpienia nie wolno przedawkowywać leku. Znanym sposobem zażywania maku jest wykonanie naparu z nasion, jednak płatki kwiatów także stosuje się do jego przygotowania. Zaparzenie napoju na bazie płatków suszonego maku pomaga w bólu gardła oraz w przypadku biegunki.

Zewnętrznie napar z maku lekarskiego stosować można do przemywania oczu zmęczonych lub podczas zapalenia spojówek. Ponadto napar idealnie nadaje się do łagodzenia świądu i bólu wynikającego z rany lub zmian skórnych. Ponadto znany jest też olej makowy wykonywany z nasion maku metoda tłoczenia na zimno. Ma on lekko orzechową nutę i może stanowić dodatek kulinarny, jak i leczniczy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *