czereśnia ptasia

Czereśnia ptasia – właściwości lecznicze i dekoracyjne, zastosowanie

Czereśnia ptasia (Prunus avium) zwana jest też czereśnią ptasią. Jest drzewem, które osiąga do 25-30 metrów. Gdy drzewo rośnie samotnie osiąga kształt rozłożysty, jeśli natomiast rośnie w grupie cechuje ją kształt stożkowaty. Czereśnia uznawana jest za bardzo wartościowe drzewo w Europie. Lubi glebę żyzną i w Polsce częściej występuje na południu kraju. Poza Europą czereśnia jest tez dostępna w Afryce jak i w Azji.

Czereśnia ptasia-wyjątkowe drzewo

Czereśnię ptasią poznać można po charakterystycznych piłkowanych liściach o owalnym kształcie. Drzewo obficie kwitnie na przełomie kwietnia i maja. Kwiaty są zapylane przez owady. Owoce Czereśnie są cenione przez ptactwo, które spożywa chętnie czereśnie roznosząc tym samym nasiona. Poza rozsianiem czereśnię ptasią można mnożyć z przyrostów korzeniowych.

Drzewo wyróżnia piękny kolor w czasie kwitnienia i nie tylko, co za tym idzie jest cenionym gatunkiem dekoracyjnym. Owoce czereśni ptasiej są soczyste i słodkie, dostępne w wielu barwach od żółtej po czarną. Mają one też zastosowanie w lecznictwie, bowiem są bombą witaminową. Są niezwykle odżywcze dla ludzi, zawierają mnóstwo witamin C, A oraz B. prócz tego charakteryzują się właściwościami antyoksydacyjnymi.

Dzięki tym cechom czereśnie wpływają pozytywnie na cerę, poprawiając jej koloryt i kondycję. Ponadto owoce czereśni ptasiej są źródłem potasu i doskonale uzupełniają jego niedobór. Są one polecane w leczeniu reumatyzmu, jak również cukrzykom i osobom chorym na nerki. Należą do owoców niskokalorycznych, dzięki czemu lubują się w nich osoby na diecie.

Czereśnia ptasia to nie tylko owoce

W kuracji czereśnią stosowana jest nie tylko terapia owocami ale również wykorzystuje się liście czereśni, szypułki. Szypułki są polecanym środkiem odchudzającym, cenionym przez seniorów zaś liście są surowcem do produkcji leków homeopatycznych. Poza tym kora drzewa jest stosowana w postaci odwaru na kaszel oraz chroniczne stany przeziębienia. Ciekawą właściwością jaką się w wyróżnia czereśnia ptasia jest łagodzenie bólu porodowego, zwłaszcza skurczy. W przypadku leczenia reumatyzmu wykorzystuje się okłady z odwaru z kory drzewnej czereśni.

Zastosowanie czereśni

Czereśnia jest drzewem, które się wykorzystuje również dla pozyskania pięknego drewna, głównie do celów artystycznych. Z tego drzewa wytwarza się dekoracje oraz meble, ramy obrazów, instrumenty muzyczne oraz elementy boazerii. Niegdyś drewno czereśni służyło do wytwarzania powozów, bowiem nie ulega gniciu.

Sadownictwo i ogrodnictwo

Czereśnia ptasia to często wykorzystywana podkładka do szczepienia wiśni i rozmaitych odmian czereśni. Wyróżnia ją odporność na mróz dzięki czemu drzewa szczepione na tej podkładce uznaje się za wytrzymałe egzemplarze w sadownictwie. Poza ogrodem i sadem czereśnia ptasia obecna jest również w kuchni. Jej cierpki smak jest doskonałym dodatkiem do galaretki, soku lub konfitury. Z czereśni wytwarza się też nalewki i rozmaite alkohole kolorowe. Czereśnie są też świetnym wzbogaceniem smaku dla dań mięsnych, podobnie jak liście drzewa czereśniowego.

Symbol kobiecej płodności

W dawnych czasach czereśnia ptasia uchodziła za afrodyzjak, a ponadto uważano ją za symbol kobiecej płodności. Tradycje związane z obrzędami czereśni do dziś są kultywowane w Beskidzie Niskim oraz na Śląsku. Łemkowie wierzyli, iż wycięcie czereśni sprowadzi nieszczęście na drwala, w związku z tym wyznaczano osoby najmniej pożyteczne, zwykle niepełnosprawne do wycinki tych drzew.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *