Stan podgorączkowy w ciąży

Stan podgorączkowy w ciąży – jakie są przyczyny? Jak leczyć?

Stan podgorączkowy w ciąży może się zdarzyć każdej ciężarnej. Stan podgorączkowy to podniesiona temperatura ciała, jaka mieści się w rozdziale od 37,1 do 37,9 stopni Celsjusza. Gdy stan podgorączkowy trwa krótko, nie ma powodu do strachu – podniesiona temperatura ciała oraz wahania temperatury w przeciągu dnia to przeważnie zwykła odpowiedź obronna organizmu. Utrzymujący się stan podgorączkowy potrzebuje pomocy lekarskiej. Stan podgorączkowy występuje u człowieka, kiedy temperatura nie przewyższa wartości 38 stopni Celsjusza. Większy wynik pomiaru temperatury znaczy gorączkę.

Stan podgorączkowy w ciąży – czy to naturalne?

Odpowiednia temperatura ciała człowieka sięga 36,6 stopnia Celsjusza. O gorączce mówimy, gdy temperatura przewyższa 38 stopni. Jest niezwykle mnóstwo podstaw podwyższonej temperatury ciała. Temperatura stanowi typ ostrzegawczego wskaźnika toczącej się w organizmie choroby bądź odmiennego mechanizmu patogennego. Jednakpodwyższona temperatura w ciąży nie jest żadną chorobą. Temperatura w ciąży sięga blisko 37 stopni Celsjusza. Lekki stan podgorączkowy w ciąży jest efektem rosnącego natężenia progesteronu we krwi. Progesteron w ciele kobiety wywołuje mnóstwo istotnych zmian, razem z utrzymywaniem się odrobinę za wysokiej temperatury ciała. Szczególnie odczuwalny jest stan podgorączkowy w pierwszych tygodniach ciąży. Organizm musi przetrwać mnóstwo zmian, jakie zdecydowanie oddziałują na nastawienie kobiety.

Temperatura ciała w ciąży

Nieco podniesiona temperatura ciała w okresie ciąży nie jest niczym dziwnym ani chorobowym. W pierwszych tygodniach ciąży temperatura ciała kobiety sięga blisko 37ºC, co pochodzi ze wzrostu natężenia progesteronu w organizmie. Nie masz się czego obawiać, kiedy temperatura ciała utrzymuje się cały okres na takim samym poziomie. Gdy jednakże termometr wykaże 38ºC bądź więcej, masz gorączkę. Temperatura może informować o tymże, iż organizm został napadnięty poprzez bakterie lub zarazki oraz zaczął walkę odpornościową. Kobiety ciężarne są zwłaszcza narażone na choroby wirusowe oraz bakteryjne, w związku z obniżoną wytrzymałością. W okresie ciąży mogą występować pozornie łagodne zarażenia, takie jak zapalenie gardła, i również choroby skutkujące niejednokrotnie niebezpiecznymi komplikacjami, np. grypa.

Jak mierzyć temperaturę w ciąży?

Temperatury, zatem nie ma kłopotu, byś temperaturę skontrolowała po prostu pod pachą. Pamiętaj jednakże, iż termometr, jak każde narzędzie, jest awaryjny, więc, kiedy wynik znacznie odstaje od twojego nastawienia, należałoby wypróbować termometr jeszcze na innej osobie. Za najmniej awaryjne oraz najbardziej dokładne uchodzą tradycyjne termometry rtęciowe, jakie pod pachą należy trzymać ok. 5 minut (niestety, zgodnie z dyrektywą UE, już nie są wprowadzane do obrotu), i również termometry na podczerwień, douszne. Owe drugie są zdecydowanie droższe (zazwyczaj od 100 zł wzwyż), lecz za to niezwykle wygodne: rezultat osiągniesz już po paru sekundach.

Czemu temperatura w ciąży może być groźna?

Temperatura sugeruje początek infekcji bakteryjnej bądź wirusowej bądź innej patologii – wszelkie mogą mieć wpływ nie jedynie na twoje nastawienie, lecz również na rozwój dziecka. Temperatura ciała powyżej 38ºC jest zwłaszcza groźna pomiędzy 4. i 14. tygodniem ciąży. Wtedy dochodzi do implantacji płodu, i również kostnienia żeber i kręgów. Temperatura może towarzyszyć przeziębieniu, grypie, zapaleniu zatok lub górnych dróg oddechowych, i również zakażeniu układu moczowego. Jest objawem, iż organizm się przed czymś broni.

Temperatura w ciąży a stan podgorączkowy

Chociaż każdy słyszał o gorączce, nie każdy potrafi rozpoznać ją od stanu podgorączkowego. Dla pań w ciąży normy temperaturowe są trochę inne. Wynika to ze zmian hormonalnych u przyszłych matek, jakie naturalnie podwyższają ciepłotę ciała. Przyjmuje się, iż dla pań w ciąży odpowiednia temperatura ciała wynosi 37,5°C. Stanem podgorączkowym będziesz zatem oznaczała temperaturę od 37,5°C do 38,5°C. O temperaturze w ciąży możesz mówić tylko kiedy Twoja temperatura przewyższy 38,5°C.

Środki na gorączkę w ciąży

Najbezpieczniejszym środkiem na temperaturę w ciąży jest paracetamol. To jedyny środek, jaki nie będzie szkodził małemu. Przyszła matka, gdy ma gorączkę, może przyjąć dwie pigułki na dzień. Większa ilość jest niewskazana, chociaż poleca się przyjęcie blisko 3000 mg w przeciągu 24 godzin (6 pigułek paracetamolu po 500 mg). Za środki bezpieczne w ciąży uważa się również ibuprofen, naproksen oraz diklofenak – w zależność od wielkości ciąży. Należą one do owej samej grupy środków, co paracetamol (NLPZ-niesteroidowe środki przeciwzapalne). Mają jednakże o wiele silniejsze oddziaływanie, więc przyszła matka winna mieć zgodę specjalisty na ich wykorzystywanie. Na gorączkę w ciąży nie można stosować metamizolu. Pomimo iż jest to środek najszybciej działający, to przejawia on niebezpieczne oddziaływanie na płód. Jego stosowanie może doprowadzić do nieprawidłowości w przebiegu ciąży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *