jesion

Jesion wyniosły – wyjątkowe właściwości, leczenie jesionem

Jesion wyniosły (Fraxinus excelsior) to drzewo, jakie spotkamy w Europie niemal wszędzie. Jest roślina o pokaźnych wymiarach, bo osiąga do 40 metrów wysokości, również jest drzewem długowiecznym, gdyż średnia wieku to 200 lat, a spotkać można 500 letnie okazy.

Charakterystyka – jesion wyniosły

Liście drzewa wyrastają bardzo późno, bywa że dopiero w czerwcu. Jesion kwitnie na czerwono brunatno, a czasem nawet na czarno. Kwitnienie zaczyna dopiero po trzydziestym roku. Cechą charakterystyczną jest zmienność płciowa co rok. Drzewo jest wiatropylne. Surowcem zielarskim drzewa jest jego kora a także liście, czasem również nasiona. Korę zbiera się wiosną zaś liście latem. Najczęściej jesion porasta brzeg lasu, preferuje stanowiska wilgotne.

Leczenie jesionem

Jesion wyniosły to nie tylko piękne drzewo, ale też roślina lecznicza. Wykorzystuje się go jako lek od wielu lat. Pierwsze wzmianki o jego zastosowaniu w homeopatii pochodzą z czasów Hipokratesa. Około 1100 roku podaje się iż jesion służy leczeniu podagry i reumatyzmu, a to dzięki kumarynom zawartym w liściach i młodych pędach drzewa. Kumaryny posiadają właściwość bardzo cenną, jaka jest hamowanie rozwoju bakterii i grzybów, dzięki czemu jesion sprawdza się też w leczeniu ran i niwelowaniu obrzęków.

Cenny skład jesionu

Liście drzewa zawierają liczne flawonoidy oraz kumarynę, a ponadto cukier, witaminę C oraz miedź, żelazo i potas. W korze drzewa znajdziemy rutynę, garbniki i żywice a także gorzkie zasady. Właściwości leczniczych jesionu jest wiele, między innymi jego kora przeciwdziała gorączce i jest stosowana jako alternatywa dla chininy. Dawniej liście jesionu stosowano na biegunkę.

Fraksyna zawarta w korze oraz liściach drzewa działa moczopędnie i wzmaga wydalanie kwasu moczowego, co za tym idzie te właściwości pomagają w leczeniu dny moczanowej oraz kamicy nerkowej. Stosowanie jesionu jest korzystne w chorobach reumatycznych, zapaleniu stawów i zwyrodnieniach kości, skuteczność preparatów z jesionem zauważa się też w reumatoidalnym zapaleniu stawów.

Jesion wyniosły leczy rozmaite dolegliwości wynikające z niewydolności dróg moczowych i zakażenia w ich obrębie. Odpowiednio dobrane dawki jesionu wpływają na układ pokarmowy przeczyszczająco, odtruwająco i przeciwpasożytniczo.

Święte drzewo Wikingów

Wikingowie określali jesion wyniosły jako święte drzewo. Mitologia norweska uznaje jesion za centrum świata, którego korona obejmuje całą ziemię. Obecnie jesion wyniosły stosowany jest w preparatach homeopatycznych i służy leczeniu wielu schorzeń, pomagając na różne dolegliwości. Między innymi pomocny jest na choroby uszu, brodawki i obrzęki, czy rany.

Popularnym zastosowaniem jest nalewka oraz wywar. Owoce i nasiona drzewa jesionu wyniosłego stosuje się jako środek rozbijający kamienie nerkowe oraz na poprawę trawienia. Rzadziej są stosowane jako środek na cukrzycę, aczkolwiek badania wskazują iż pozytywnie oddziałują na spalanie tłuszczu i obniżanie poziomu glukozy po posiłku.

Herbata jesionowa

Liście z jesionu są stosowane powszechnie jako ziele do przygotowania herbaty. Herbatka jesionowa pobudza apetyt, jak tez działa moczopędnie pozbywając się gromadzonej wody z organizmu. Niektórzy napar z jesionu stosują celem pobudzenia popędu seksualnego, zwłaszcza u mężczyzn.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *