Jak chirurg stomatolog pomaga w stomatologii estetycznej?

 

Chirurgia stomatologiczna to istotna dziedzina stomatologii, związana z innymi specjalizacjami i niezbędna do przeprowadzenia wielu zabiegów. Obejmuje zabiegi chirurgiczne w jamie ustnej dotyczące zębów, kości szczęk lub tkanek miękkich. Zapoznaj się z chirurgią stomatologiczną i dowiedz się, dlaczego bywa niezbędna dla innych dziedzin, w tym stomatologii estetycznej.

Kim jest chirurg stomatolog?

Chirurgia stomatologiczna to w praktyce jedna ze specjalizacji stomatologii. Lekarz stomatolog po odbyciu studiów i uzyskaniu prawa do wykonywania zawodu ma możliwość odbycia specjalizacji. Do wyboru jest stomatologia zachowawcza z endodoncją, protetyka stomatologiczna, stomatologia dziecięca, ortodoncja, periodontologia, chirurgia szczękowo-twarzowa i właśnie chirurgia stomatologiczna. Kształcenie chirurga stomatologa trwa przez kolejne cztery lata. Po zakończonym czteroletnim okresie intensywnego szkolenia lekarz stomatolog przystępuje do państwowego egzaminu specjalizacyjnego – uzyskując tytuł specjalisty w dziedzinie chirurgii stomatologicznej.

Czym zajmuje się chirurg stomatolog? Jego zadaniem jest chirurgiczne leczenie zróżnicowanych zmian i schorzeń w obrębie zębów, kości szczęki i żuchwy oraz tkanek miękkich jamy ustnej. Przygotowuje pacjenta do leczenia protetycznego lub implantologicznego, wprowadza implanty, leczy wybrane nowotwory, usuwa uzębienie i rekonstruuje kości. To tylko niektóre z jego zadań. Część zabiegów przedstawimy nieco później.

Rola chirurga w stomatologii estetycznej

Warto wspomnieć, że to, czym zajmuje się chirurg stomatolog, wchodzi w zakres lub pomaga w wykonywaniu innych procedur stomatologicznych.

Także stomatologia estetyczna (bonding, licówki, korony i mosty protetyczne) może wymagać wsparcia chirurga. Chirurg jest niezbędny do usunięcia wszelkich nieprawidłowości w obrębie jamy ustnej przed przystąpieniem do wykonania estetycznej odbudowy.

Dotyczy to ekstrakcji nieprawidłowo ustawionych zębów, torbieli, włókniaków, brodawczaków, częściowo lub całkowicie zatrzymanych w kości zębów ósmych. Chirurgiczna korekta kształtu tkanek miękkich otaczających zęby – tzw., estetyki czerwonej” to wielokrotnie nieodzowny element estetycznych rekonstrukcji protetycznych.

Jakie zabiegi stomatologiczne wykonuje chirurg stomatolog?

Leczenie z zakresu chirurgii stomatologicznej jest często niezbędne do uwolnienia pacjenta od dolegliwości bólowych, zapobiegania przyszłym schorzeniom zębów i jamy ustnej lub przed przystąpieniem do innych procedur. Niektóre z zabiegów, które wykonuje chirurg stomatologiczny, wymieniamy poniżej:

  • leczenie zmian takich jak torbiele, włókniaki, brodawczaki, ropnie i inne,
  • leczenie nieprawidłowości w obrębie połączeń kości i mięśni twarzoczaszki,
  • ekstrakcje zębów, w tym usuwanie zębów mądrości całkowicie lub częściowo zatrzymanych, chirurg stomatolog uczestniczy często także w ekstrakcji zębów mlecznych,
  • podnoszenie dna zatoki szczękowej.
  • regeneracje kości, z zastosowaniem materiałów kościozastępczych,
  • chirurgia rekonstrukcyjna szczęki lub żuchwy po urazach,
  • leczenie problemów z tkankami miękkimi spowodowanymi urazem,
  • resekcje wierzchołków korzeni zębów.

Inną procedurą wchodzącą w zakres chirurgii stomatologicznej jest podcinanie wędzidełek języka lub wargi, niezbędne do leczenia logopedycznego. Niektórymi nowotworami złośliwymi także zajmuje się chirurg stomatolog.

N•100 – chirurgia stomatologiczna dla wymagających

Lubelska klinika stomatologiczna N•100 oferuje kompleksowe usługi lecznicze z zakresu chirurgii stomatologicznej. To odpowiedź na oczekiwania pacjentów, którym zależy na najwyższym poziomie bezpieczeństwa i trwałości zastosowanych procedur leczniczych. Klinika dysponuje zespołem lekarzy stomatologów różnych specjalizacji, tym samym pozwalając na współpracę specjalistów poszczególnych dziedzin. Kompetencje specjalistów poświadczają także dorobki naukowe i praktyka dydaktyczna. Wspólne, multidyscyplinarne tworzenie planów leczenia umożliwia uwzględnienie także najtrudniejszych przypadków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *