światowy dzień reumatyzmu

Światowy Dzień Reumatyzmu – 12 października, aby zrozumieć problem

Światowy dzień reumatyzmu to doskonałe wydarzenie promujące rzetelną wiedzę na temat chorób reumatycznych. Wciąż wiele osób bagatelizuje objawy bolących stawów, tymczasem mogą być to symptomy poważnej choroby. Zgłaszają się oni do lekarza dopiero w zaawansowanym stadium choroby, kiedy jest już za późno na leczenie.

Światowy Dzień Reumatyzmu

12 października co roku przypada Światowy dzień reumatyzmu. Mitów dotyczących chorób reumatycznych narosło całe mnóstwo, warto je rozwiewać poprzez kampanię propagującą wiedzę o reumatyzmie, jego przyczynach i powikłaniach, a także dostępnych formach leczenia.

Inicjatywa ma zadanie podnieść świadomość społeczną w tym zakresie. Poprzez takie akcje jak nie odwracaj się od bólu oraz zrozumieć reumatyzm prowadzone są działania edukacyjne w sieci i nie tylko. Ukazał się również film prezentujący reakcje osób które miały wcielić się na pewien czas w życie osoby chorej na reumatyzm.

Reumatyzm czyli co?

Reumatyzm to grupa ponad 200 schorzeń. Atakują one układ ruchu, zwłaszcza stawy. Nieleczona choroba prowadzi do unieruchomienia i niepełnosprawności. Wszystkie choroby reumatyczne charakteryzują się przewlekłym, nawracającym bólem. Wbrew powszechnej opinii na reumatyzm chorują zarówno kobiety jak i mężczyźni w każdym wieku.

Statystycznie co czwarty Polak cierpi z powodu bólu reumatycznego, niestety leczy się zaledwie co dziesiąty. Do najpopularniejszych, najczęściej rozpoznawanych należą choroby o charakterze zapalnym jak reumatoidalne zapalenie stawów czy młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów.

Ponadto często diagnozuje się łuszczycowe zapalenie stawów oraz zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa. Zwykle podłożem wystąpienia choroby jest osłabienie układu immunologicznego. Nie rzadko dochodzi do agresji rodzimych przeciwciał względem organizmu.

Leczenie i terapia

Leczenie chorób reumatycznych skupia się na zażegnaniu stanu zapalnego ale również na rehabilitacji ruchowej. Ćwiczenia, odpowiednio dobrane zabiegi fizjoterapii pozwalają chorym na ograniczenie dolegliwości bólowych. Niemniej by leczenie było skuteczne potrzebna jest diagnoza.

Światowy dzień reumatyzmu to świetna okazja do przebadania się i podjęcia decyzji o leczeniu. Nie wstydź się prosić o pomoc i przyznać do niewiedzy. Jeśli reumatyzm kojarzysz tylko z babcią i dziadkiem, czyż miana pogody sięgnij po wiedzę. A następnie sam walcz ze stereotypami, które są krzywdzące dla wielu osób dotkniętych schorzeniami reumatycznymi.

Zrozumieć problem

Kluczowa jest edukacja społeczna, dzięki której będzie można zrozumieć cierpienie. Świadomość choroby pomoże w tolerancji innych ale również we wczesnej diagnostyce osób z dolegliwościami bólowymi. „Nie odwracaj się plecami od bólu” to międzynarodowa inicjatywa, której celem jest podnoszenie świadomości na temat zapalnego bólu pleców.

W Polsce patronatem akcji zajęły się między innymi Ogólnopolskie Stowarzyszenie Młodych z Zapalnymi Chorobami Tkanki Łącznej „3majmy się razem”, Ogólnopolska Federacja Stowarzyszeń Reumatyków „REF”. Patronat nad kampanią objęło Polskie Towarzystwo Reumatologiczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *