Potas w ciąży

Potas w w ciąży – czy niedobór pierwiastka jest niebezpieczny?

Potas w ciąży jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu kobiety i rozwoju płodu, gdyż uczestniczy w wielu procesach życiowych. Niedostateczna ilość potasu to najczęściej efekt wymiotów w pierwszym okresie ciąży. Niski poziom potasu może być nawet niebezpieczny (stan rzucawkowy). Biorąc pod uwagę powyższe, koniecznie należy zwrócić uwagę na stan potasu w organizmie?

Potas w ciąży – znaczenie

Jest to pierwiastek, który jest potrzebny do prawidłowego funkcjonowania organizmu, gdyż uczestniczy w wielu procesach życiowych. Co więcej, jego właściwa ilość jest bardzo istotna szczególnie dla kobiet ciężarnych.

Niedostateczna ilość potasu w ciąży może doprowadzić do uszkodzenia bądź nieprawidłowości w rozwoju płodu, a także zagrożenie dla przyszłej mamy. Jaka jest zatem rola potasu w organizmie? W jakich produktach żywnościowych można znaleźć ten pierwiastek?

Potas w ciąży – jego rola w organizmie człowieka

Potas należy do najważniejszych składników mineralnych niezbędnych do właściwego funkcjonowania organizmu ludzkiego. Razem z sodem uczestniczy w regulacji gospodarki wodnej. Charakteryzuje się aktywnością antagonistyczną do sodu, co sprawia, że dba o właściwy rozkład płynów wewnątrz oraz na zewnątrz komórek. Potas ponosi także odpowiedzialność za prawidłowe działanie nerek oraz ciśnienie krwi.

Co więcej, określony pierwiastek powoduje właściwą aktywność układu nerwowego, gdyż uczestniczy w przewodzeniu impulsów nerwowych. Zaopatruje mózg w potrzebny tlen, co wpływa na poprawę umiejętności myślenia, pozytywnie wpływa na pamięć oraz koncentrację.

Potas transportuje również składniki odżywcze do wnętrza komórek, a także wpływa na przyspieszenie usuwania z organizmu zbędnych produktów przemiany materii. Dobrze działa również na układ mięśniowy, gdyż reguluje właściwą kurczliwość mięśni. Dodatkowo stymuluje uwalnianie insuliny oraz zapewnia przyspieszenie perystaltyki jelit.

Potas w w ciąży – czy niedobór pierwiastka jest niebezpieczny?

Niedobór potasu jest groźny dla życia, a także zdrowia każdego organizmu ludzkiego, jednakże szczególnie niebezpieczny jest dla kobiet w ciąży.

Niedostateczna ilość potasu w ciąży prowadzi do wymiotów, które są często dolegliwość, która pojawia się w określonym stanie, szczególnie na początku. Mała ilość potasu we krwi występuje w schorzeniach nerek, trudnych oparzeniach, silnych oraz długotrwałych biegunkach. Niska podaż potasu może doprowadzić do pojawienia się nadciśnienia tętniczego we krwi.

Jest to groźny stan dla płodu oraz matki. Długo utrzymujące się nadciśnienie tętnicze może przyczynić się do niedotlenienia malucha, nieprawidłowości dotyczących rozwoju płodu, przedwczesnego porodu. W skrajnych sytuacjach może doprowadzić do zgonu dziecka w łonie kobiety.

Z drugiej strony nadciśnienie tętnicze może narazić kobietę na zawał serca, udar, pojawienie się ataku, który przypomina padaczkę (stan rzucawkowy), co bardzo często prowadzi do śmierci matki oraz dziecka. Biorąc pod uwagę powyższe niebezpieczeństwa związane z niedostateczną ilością potasu w ciąży, bardzo istotną kwestią jest to, aby nie dopuszczać do określonej sytuacji.

Potas w ciąży – jakie są objawy niedoboru potasu?

Nie wolno lekceważyć symptomów świadczących o niedoborze potasu w organizmie człowieka. Wśród objawów wymienia się następujące: senność, zmęczenie, osłabienie dotyczące napięcia mięśniowego, trudności związane z wydalaniem moczu, obrzęk kończyn dolnych, nieprawidłowości w pracy serca.

Występowanie określonych objawów u kobiety w ciąży powinno natychmiast skutkować wprowadzeniem do codziennego menu produktów mających w swoim składzie potas. Pomogą one szybko osiągnąć pożądany stan.

Potas w ciąży – w jakich produktach żywnościowych można znaleźć potas?

Potas jest składnikiem, na który należy zwrócić szczególną uwagę, gdy się jest w okresie ciąży, ze względu na niebezpieczeństwo, jakie niesie dla kobiety niedostateczna podaż tego pierwiastka. Dlatego kobiety w ciąży muszą dbać o zapewnienie właściwego zaopatrzenia w określony składnik. Zapotrzebowanie na potas określane jest na poziomie 4700 mg na dobę, jednakże ulega zwiększeniu wraz ze spożyciem sodu.

Kobiety, które mają niedostateczną ilość potasu w ciąży, mogą przyjmować wskazany pierwiastek w tabletkach. Jednakże najważniejszą kwestią jest sposób odżywiania. Dlatego też należy wprowadzić do jadłospisu na stałe podstawowe produkty zawierające potas. Jakie produkty należy spożywać, aby zwiększyć podaż potasu w organizmie? Pierwiastek znajduje się przede wszystkim w takich wyrobach jak:

  • suszone owoce, na przykład morele, śliwki, jabłka, figi, rodzynki,
  • świeże owoce, wśród których wymienia się awokado, kiwi, a przede wszystkim banany,
  • warzywa, do których należą pomidory, zielone warzywa liściaste, seler, pietruszka, ziemniaki,
  • rośliny strączkowe, a więc soja, fasola,
  • kasza gryczana, a także orzechy,
  • mięso, na przykład drób, wołowina.

W niebezpiecznych sytuacjach można stosować suplementy z potasem, jednakże wcześniej należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym. Jest to ważne, bo ryzykowny jest także nadmiar potasu w organizmie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *