Opryszczka jamy ustnej

Opryszczka jamy ustnej – leczenie, objawy, przyczny

Opryszczka jamy ustnejOpryszczka, to powszechnie znane zjawisko które dotyka co drugą osobę w populacji wywoływane przez zakażenie wirusem opryszczki zwykłej (HSV. Główną odpowiedzialność za jej wywołanie ponoszą wirusy. Charakterystyczne dla niej zmiany skórne najczęściej pojawiają się okolicach jamy ustnej, części ustnej gardła oraz warg.

Opryszczkowe zapalenie jamy ustnej to choroba wirusowa wywołana przez typ 1 wirusa opryszczki zwykłej. Istnieje również wiele innych ludzkich wirusów opryszczki, np. HSV-2 który w pełni ponosi odpowiedzialność za opryszczkę narządów rodnych. Rozpoznany jest także tak zwany wirus VZV który skutkuje pojawieniem się ospy wietrznej oraz półpaśca.

Statystycznie przyjmuje się iż blisko 90% populacji światowej jest zakażona wirusem HSV1.

Opryszczka jamy ustnej – przyczyny

Główną odpowiedzialność za opryszczkę jamy ustnej ponosi wirus. Czy każdy zakażony będzie chorował? Otóż nie, wśród dorosłych infekcje są wynikiem reaktywacji wirusa ze zwojów nerwowych w konsekwencji np. silnego nasłonecznienia, urazu, immunosupresji, gorączki. Choroba jest wysoce zakaźna i atakuje głównie małe dzieci.

Do zakażenia wirusem może dojść jedynie poprzez bezpośredni kontakt z zarażonym człowiekiem (wirus obecny jest w wydzielinach, np. w ślinie), gdyż ludzie są jedynym rezerwuarem tej choroby. Możliwe jest również zakażenie noworodka wirusem opryszczki podczas porodu.

W przypadku dzieci najczęściej dochodzi do bezpośredniego zakażenia HSV z okresem inkubacji 5-7 dni. Opryszczkowe zapalenie jamy ustnej to infekcja wirusowa, która jest bardzo niebezpieczna dla dzieci. Jej konsekwencją wystąpienia są wrzody w jamie ustnej oraz stan zapalny.

Do infekcji pierwotnej u dziecka dochodzi wtedy, kiedy wirus zostanie na nie przeniesiony przez osobę, która akurat przechodzi zakażenie nawrotowe. Co ciekawe infekcje pierwotne dotyczą nie tylko zmian w obrębie błony śluzowej jamy ustnej, ponieważ ich przebieg u małych dzieci może okazać się bardzo ciężki, gdyż potencjalnie może spowodować posocznicę, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie mózgu, zapalenie wątroby, wyprysk opryszczkowy.

Opryszczka jamy ustnej – objawy

Istnieje szereg objawów które są charakterystyczne dla opryszczki jamy ustnej. Wśród najczęściej spotykanych wymienia się:
– liczne pęcherze na języku,
– zmiany na wewnętrznej stronie policzków, podniebieniu oraz dziąsłach,
– gorączka,
– ból w okolicy szyi,
– osłabienie,
– rozdrażnienie,
– rozbicie,
– spadek apetytu u dziecka,
– trudności z połykaniem,
– ślinotok,
– obrzęk dziąseł.

Opryszczka jamy ustnej – leczenie

Niezwłocznie po zaobserwowaniu któregokolwiek z wyżej wymienionych objawów niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem.

Jeśli problem dotyczy dziecka wówczas jedynym wyborem jest pediatra który w większości przypadków jest w stanie zdiagnozować opryszczkę poprzez obejrzenie wnętrza jamy ustnej dziecka.

W leczeniu opryszczkowego zapalenia jamy ustnej stosuje się zwykle leki antywirusowe, płynną dietę oraz lek przeciwbólowy do miejscowego stosowania. Szacuje się że samoistne wyzdrowienia następuje średnio po upływie około 10 dniach.

Istnieje szereg leków o działaniu przeciwwirusowym które mają na celu zwiększenie skuteczności leczenia ale niestety nie ma jednego skutecznego leku na wirusa dlatego zaleca się stosowanie doraźnie maści czy kremów których zadaniem jest zminimalizowanie zmian spowodowanych w wyniku opryszczki jamy ustnej.

Opryszczka jamy ustnejNie zaleca się w szczególności stosować maści z antybiotykami, ponieważ wydłużają one czas leczenia i nie działają na wirusy, chyba że wykwitom opryszczkowym towarzyszy zakażenie bakteryjne.

Znacznie szybciej i skuteczniej działają leki podane doustnie. Leczenie ogólne stosuje się podczas opryszczki nawrotowej, szczególnie w przypadku opryszczki narządów płciowych, np. stosując pochodne acyklowiru. Zaleca się również zażywanie witamin B1 i B2. Maści i kremy należy nakładać na zmienione chorobowo miejsca, ale także na skórę sąsiadującą. Zaleca się ich stosowanie przez 5 dni, ale nie dłużej jak 10.

Czy istnieją skuteczne metody zapobiegania nawrotom opryszczki? Otóż raczej nie, jak do tej pory nie opracowano szczepionki przeciw opryszczce .

W celu zminimalizowania ryzyka wystąpienia opryszczki jamy ustnej zaleca się spożywanie produktów z wyciągiem z jeżówki oraz produktów z żywymi kulturami bakterii.

Niestety z opryszczką jamy ustnej wiąże się ryzyko powikłań. Wśród najczęściej spotykanych szczególnie dotyczących dzieci wymienia się:
– infekcje oka grożącej utratą wzroku przez dziecko,
– odwodnienie organizmu w skutek niemożliwości przyjmowania pokarmów i drażliwości przełyku,
– wtórne zakażenie bakteryjne lub grzybicze wykwitów,
– zakażenie rozsiane,
– rumień wielopostaciowy.

Warto wspomnieć i z wirus opryszczki jest szczególnie niebezpieczny dla kobiet w ciąży. Dlaczego? Otóż w przypadku zakażenia u ciężarnej może dojść do zakażenia noworodka, które przebiega w postaci rozsianych pęcherzykowych wykwitów na skórze, możliwe jest też ciężkie zapalenie mózgu, wątroby i innych narządów, prowadzące do zgonu.

Z pozoru błaha opryszczka jamy ustnej okazuje się bardzo groźnym i nie łatwym do pokonania przeciwnikiem dlatego najlepiej robić wszystko aby wirus nie miał szans aktywacji w naszym organizmie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *