alergia na lateks

Alergia na lateks – objawy alergii, diagnostyka, profilaktyka

Alergia na lateks to reakcja uczuleniowa na białka zawarte w gumie lateksowej. Objawy alergiczne mogą wystąpić już po kontakcie z niewielką dawką lateksu. Szacuje się, iż coraz częstsza alergia na lateks spowodowana jest częstym obcowaniem z białkiem gumy lateksowej. Objawy alergiczne zwykle występują już kilka minut po kontakcie z lateksem, ale czasem są rozłożone w czasie i mają niejednorodny charakter. Kluczowym objawem jest miejscowe zaczerwienienie skóry.

Choroba służby zdrowia

Z uwagi na wykorzystywanie w służbie zdrowia rękawiczek lateksowych jednorazowego użytku, w których występuje lateks mówi się często o alergii na lateks, jako o chorobie służby zdrowia. W grupie ryzyka osób które mogą być uczulone są także fryzjerzy, kosmetyczki, personel sprzątający itp. Co ciekawe lateks zawarty w prezerwatywach również może uczulać.

Lateks obecny jest także w klejach, odzieży, smoczkach a nawet na pomidorach. W domach często hodowaną rośliną jest Ficus benjamina, która także wydziela mleczko zawierające lateks, mogące potencjalnie uczulać. Wyróżnia się 13 alergenów wywołujących alergię na lateks. Kiedy przyjrzeć im się bliżej nie tylko pracownicy służby zdrowia są dużą grupą ryzyka obarczeni. Ryzyko to wzrasta u alergików, jak i osób po urazach kręgosłupa, ze skłonnością do atopii.

Alergia na lateks – objawy alergii

Wśród objawów alergicznych wymienia się wysuszenie miejscowe skóry i stan zapalny skóry. Nie można jednak mylić alergii z wysypką, którą powodują chemikalia dodawane do talku jaki wypełnia lateksowe rękawiczki i wyroby. Objawem alergii może być również podrażnienie dróg oddechowych, jeżeli pył lateksowy dostanie się nam do nosa, gardła w wyniku ściągania lub zakładania rękawiczek.

Rzadziej pojawia się obrzęk twarzy, języka, zatkanie nosa, czy katar, świąd, zwłaszcza narządów płciowych. Warto pamiętać iż lateks jest substancją organiczną i wyroby z syntetycznej gumy są dla osób uczulonych bezpieczne. Osoby uczulone to zaledwie 1% populacji. Objawy alergii są wynikiem nieprawidłowej reakcji systemu odpornościowego na lateks, który wytwarza swoiste przeciwciała IgG. Nie jest również wykluczona reakcja alergii krzyżowej z lateksem.

Alergia na lateks – diagnostyka alergii

Podobnie jak inne typy alergii również alergię na lateks diagnozuje się poprzez wnikliwy wywiad i obserwację objawów, ich analizę, jak też wykonanie testów skórnych. Rzadziej stosuje się próby prowokacyjne. Leczenie alergii polega li tylko na wyeliminowaniu styczności z lateksem, co bywa trudne, zwłaszcza w pracy wymagającej posługiwania się wyrobami gumowymi na bazie lateksu. Co ważne osoby będące uczulonymi winny przy sobie posiadać tę informację, co może im pomóc w stanach zagrożenia życia, kiedy to mogą mieć styczność z rękawiczkami lekarskimi.

Alergia na lateks – profilaktyka alergii

Im mniej kontaktu z lateksem, tym mniejsze ryzyko wystąpienia alergii. Mając skłonność do uczuleń powinniśmy zachować ostrożność i nie doprowadzać do zaostrzenia reakcji alergicznej. Dopóki objawy są ogólne i niewielkie, mało uciążliwe warto ograniczyć kontakt z lateksem zastępując wyroby lateksowe syntetycznymi, nieuczulającymi. Na rynku przybywa wciąż substytutów gumy lateksowej, dzięki czemu alergicy mogą korzystać w pełni z życia. Tyczy się to przede wszystkim prezerwatyw, które mogły dotąd powodować duży dyskomfort poprzez obrzęk i świąd okolic intymnych po zastosowaniu lateksowej prezerwatywy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *