Glistnik jaskółcze ziele

Glistnik jaskółcze ziele – właściwości lecznicze, użycie

Glistnik jaskółcze ziele to bardzo charakterystyczna bylina która można spotkać na całym świecie. Nie ma określonego jednego miejsca bytowania, można ja spotkać zarówno na łąkach jak i na wysypiskach śmieci. Nie posiada ona szczególnych upodobań glebowych.

Glistnik to roślina wieloletnia dorastająca do 90 cm wysokości. Posiada łodygę wyprostowaną, mocną, rozgałęzioną, owłosioną. Ma korzeń stożkowaty,  liście pierzastosieczne, dolne – ogonkowe, górne – siedzące, z wierzchu zielone, pokryte srebrnym delikatnym nalotem, od spodu siwe, owłosione. Łodyga jest zakończona luźnym baldaszkiem  złożonym z żółtych delikatnych kwiatków.

Owocem jest wydłużona torebka zawierająca nasiona z mięsistym wyrostkiem. Nasiona SĄ charakterystycznie  czarne, na przekroju białe, w smaku słodkie i jednocześnie gorzkie, opatrzone w białe ciałko – mięsisty wyrostek zwabiający mrówki;

Mleczny sok rośliny posiada barwę pomarańczową.

Glistnik jaskółcze ziele – zastosowanie

Do celów leczniczych zbiera się ziele oraz korzeń. Posiada on szereg właściwości które wpływają pozytywnie na układ człowieka. Zbiór glistnika zaleca się w szczególności przed pełnym kwitnieniem. Zaleca się suszenie poprzez rozpostarcie cienką warstwą  na siatkach lub w suszarni w odpowiednich warunkach i temperaturze nie przekraczającej 35 stopni.

Jaskółcze ziele zawiera liczne alkaloidy, flawonoidy i kwasy organiczne mają działanie rozkurczowe, żółciopędne, uspokajające i przeciwuczuleniowe. Działają także bakteriobójczo, pierwotniakobójczo i grzybobójczo.

Glistnik jaskółcze ziele – właściwości lecznicze

Istnieje wiele zalet opisywanych i wykorzystywanych w medycynie glistnika jaskółczego ziela. Wśród jednej z wielu wskazuje się na cheliodoninę zawartą w glistniku która posiada właściwości przeciwskurczowe, uśmierzające ból jelit a także pęcherza żółciowego. Stosuje się go również w leczeniu zakażeń grzybicznych i bakteryjnych skóry oraz zakażeń narządów płciowych rzęsistkiem.

Obniża w nieznacznym stopniu ciśnienie krwi. Roślina ma działanie oczyszczające krew dlatego w szczególności zaleca się ją stosować razem z pokrzywą i pędami dzikiego czarnego bzu w przypadku białaczki. Jednak aby uzyskać dobre rezultaty należy codziennie wypijać co najmniej dwa litry herbatki sporządzone z tej mieszanki.

Sok z glistnika stał się surowcem, z którego produkuje się rozmaite lekarstwa, niektóre nawet zawierają czysty wyciąg z tej rośliny. Bardzo wiele leków przeciwwirusowych, w tym hamujący namnażanie się wirusów HIV Di-Sancor, to alkaloidy pozyskiwane właśnie z glistnika.

Glistnik stosowany w formie leku homeopatycznego jest wypróbowanym środkiem w ciężkich schorzeniach wątroby.

Działanie glistnika wynika z obecności w jego soku bardzo wielu alkaloidów, dlatego działa on w sposób rozkurczowy mięśni gładkich (czyli tych, których działania nie kontrolujemy świadomie, a które funkcjonują w naszych organizmach regulując pracę układu pokarmowego, moczowodów, dróg żółciowych oraz rodnych). Tym samym, sok z glistnika działa łagodząco na wszelkie skurcze, w tym bóle menstruacyjne.

Wśród szerokiego spektrum właściwości leczniczych glistnika znane jest także jego działanie przeciwalergiczne.

Obecnie współczesna medycyna zdementowała przypisywane w tradycji ludowej właściwości glistnika, polegające na dawaniu efektu moczopędnego, przeciwkaszlowego oraz łagodzącego podrażnienia oczu.

Glistnik jaskółcze ziele – sposób użycia

Anty-kurzajkowo

Przepis: należy zmiażdżyć 10 g glistnika i zmieszać go z 1 szklanką octu winnego. Następnie całość umieszcza się w szklanym słoiku. W tej postaci powinien odstać około  miesiąca, z dala od światła, co 3 dni należy mieszankę wstrząsnąć.  Po miesiącu odcedzić, a powstałym roztworem przemywać kurzajki lub nasączyć nim opatrunek.

Właściwie wystarczy zerwać łodygę, przełamać do wycieku soku i smarować nim kurzajkę możliwie często. Można też wycisnąć sok na plasterek i zakleić szczelnie kurzajkę. Ważne jest umycie rąk po całym zabiegu. Smarowaną kurzajkę warto przed pocieraniem zwilżyć ciepłą wodą.

Odwar

Glistnik jaskółcze zielePrzepis: należy w tym celu wsypać pół łyżki suszonego ziela do garnuszka (nie może on być aluminiowy!), zalać letnią wodą i powoli zagotować, można dodać inne zioła, jak rumianek, czy mięta, które poprawią smak mikstury. Po odcedzeniu i wystudzeniu należy pić 3 razy dziennie po jedną lub dwie łyżki, co powinno skutecznie złagodzić nawet silne bóle miesiączkowe oraz skurcze jelit.

Nalewka przeciw brodawkom

Przepis: należy zmieszać  10 g świeżo zmiażdżonego glistnika oraz 1 szklanka (250 ml) octu winnego, umieścić w szklanym słoju i odstawić na jeden miesiąc z dala od światła. Potrząsać słojem co 2 – 3 dni. Odcedzić. Zaleca się stosować nierozcieńczony płyn na brodawki dwa razy dziennie lub nasączyć tampon nalewką i umieścić go na kurzajce, przytrzymując bandażem.

Glistnik jaskółcze ziele – przeciwskazania

Decydując się na leczenie za pomocą glistnika, nie wolno, pod żadnym pozorem, przedawkować. Dlaczego? Otóż jest to roślina silnie trująca i jej spożywanie powinno odbywać się pod kontrolą lekarza. Dopuszczalna dawka dobowa obliczona jest na maksymalnie 30mg alkaloidów z glistnika (odpowiada to 4-5 gramom suchego ziela) dla rosłej osoby.

Istnieje grupa osób która z pewnością nie powinna stosować tego ziela ze względów bezpieczeństwa. Wśród tej grupy szczególną ostrożność powinny zachować dzieci, kobiety w ciąży i w okresie karmienia oraz osoby z jaskrą, choroba wrzodową (stosowanie doustne), a także alergicy (stosowanie zewnętrzne).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *