Rozejście spojenia łonowego

Rozejście spojenia łonowego – przyczyny, objawy, leczenie

Rozejście spojenia łonowego to termin brzmiący niebezpiecznie oraz często spotykany w Internecie poprzez ciężarne. Nie jest to stan normalny oraz w tymże wypadku zawsze wymagana jest opieka lekarza – ginekologa, i czasem chociażby ortopedy. We współzależności od ciężkości może on zostać wyleczony na różnorodne sposoby. Rozejście spojenia łonowego to nieprzyjemna przypadłość, dotykająca przede wszystkim kobiety w ciąży.

Za fizjologiczne obluzowanie chrząstkozrostu łonowego i złączy między stawami krzyżowo-biodrowymi w czasie ciąży odpowiada podnoszące się natężenie estrogenów w krwi, i również wzrost hormonu relaksyny. Wszelkie owe zmiany mają na celu przygotowanie miednicy do porodu. To umożliwia poród fizjologiczny oraz przejście dziecka poprzez układ kostny mamy.

Co to jest rozejście spojenia łonowego oraz kiedy się pojawia?

Rozejście spojenia łonowego to dosyć uciążliwa dla przyszłej matki przypadłość, lecz na szczęście nieszkodliwa dla dziecka. Zwykle pojawia się w III trymestrze ciąży. Jest to czas, kiedy głowa malca kieruje się niżej oraz zaczyna napierać na okolice miednicy, przygotowując się ją w tenże sposób do porodu. Są jednakże panie, u jakich nieprzyjemne dolegliwości mogą pojawić się na każdym kroku ciąży, ze względu na specyficzne skłonności. Rozejście spojenia łonowego polega na rozluźnieniu chrząstkozrostu łonowego, i również złączy stawów krzyżowych oraz biodrowych. Ból pojawia się w strefie krocza oraz promieniuje do kości krzyżowej. Zwiększa się zwłaszcza podczas powstawania oraz chodzenia po schodach. Za zmiany odpowiedzialny jest wzrost relaksyny i estrogenów.

Podstawy

Podstawowym powodem tychże dolegliwości jest przekształcona gospodarka hormonalna natomiast relaksyna jaka przygotowuje, uspokaja budowę miednicy, prowadzi do niewydolności powiązania spojenia łonowego. W rezultacie doprowadzając do jego rozejścia się. U wszystkich pań pod koniec ciąży tenże chrząstkozrost podlega normalnemu miniaturowemu rozejściu, co zapewnia prawidłowy poród drogami natury. Gdy główka dziecka na 2-3 tygodnie przed czasem porodu schodzi nisko oraz zbliża się do wchodu miednicy mniejszej dolegliwości bólowe mogą się pogłębić.

Jednakże gdy jest to mechanizm fizjologiczny, ból nie winien odbierać możliwości indywidualnego poruszania się, chodzenia, zmiany pozycji ciała. W postaci chorobowej rozejście się spojenia łonowego na tyle zmniejsza miednicę iż każdy ruch, najmniejsza pracę ruchowa powoduje ogromne dolegliwości bólowe. Zapobiegając jakąkolwiek zmianę pozycji ciała w łóżku. Ból zwiększa także każda pozycja grawitacyjna jak np. podczas chodu jakiego charakter zmienia się na tak nazywany „chód kaczkowaty”, lub podczas stałej pozycji siedzącej.

Symptomy rozejścia spojenia łonowego

Podstawowym symptomem nadmienionego stanu patologicznego jest ból. Ból tenże jest właśnie w strefie spojenia łonowego, lecz może także przenikać np. do ud bądź do kości krzyżowej. Właśnie z tymże bólem kobiety zgłaszają się zwykle do ginekologa. Ból tenże może się zwiększać w trakcie rozmaitych rzeczy: leżeniu na boku bądź na plecach. W wypadkach dużego przemieszczenia kości łonowych może także występować specyficzny chód (tzw. kaczy chód). W poniektórych wypadkach specjalista może zobaczyć wystąpienie krwiaka na połączeniu łonowym. Popularnym symptomem ogólnoustrojowym jest także temperatura bądź stan podgorączkowy.

Diagnoza

Ginekolog musi wykonać z pacjentką wywiad, na bazie jakiego potwierdzają specyficzne symptomy. Potem specjalista przeprowadza USG, jakie przejawia małą przerwę pomiędzy kośćmi łonowymi. Z taką diagnozą kobieta winna dużo wypoczywać, nie męczyć się, nie nosić ciężkich przedmiotów. Z farmakologicznych wspomagaczy wykorzystywane są preparaty łagodzące ból. Specjalista prowadzący ciążę może także polecić rehabilitację. Właściwie dopasowane ćwiczenia pomogą uśmierzyć ból.

Leczenie rozejścia spojenia łonowego

Leczenie rozejścia spojenia łonowego polega na wypoczywaniu, i przede wszystkim unikaniu dźwigania dużych przedmiotów. Specjaliści polecają również stosowanie leków znieczulających oraz przeciwzapalnych. Kobieta winna wykorzystywać je jednakże niezwykle uważnie ze względu na możliwość przeniknięcia substancji aktywnych do płodu. W wypadku naruszenia związania łonowego profesjonaliści polecają również rehabilitację. Właściwie dopasowane ćwiczenia łagodzą dolegliwości bólowe. Ćwiczenia winno się robić pod okiem fizjoterapeuty. W wypadku naruszenia związania łonowego, do jakiego doszło podczas porodu, kobiecie winno się dać szansę wypoczynku w pozycji leżącej bądź półleżącej.

Niepożądane jest również chodzenie oraz noszenie. Niezbyt dobrze wygląda sytuacja kobiety ciężarnej w 8 bądź 9 miesiącu z symptomami rozejścia spojenia łonowego. Do porodu masa ciała ciężarnej będzie większa aniżeli zazwyczaj. Poza tymże opieka nad niemowlakiem, i może również starszymi dziećmi zmniejsza szansę wypoczynku. W takim wypadku kobiecie trudno dopasować się do zalecań doktora. W czasie ciąży oraz karmienia także stosowanie środków okazuje się sprawą problematyczną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *