Hakorośl rozesłana – sposoby użycia w terapii, przeciwwskazania

Hakorośl rozesłana (Harpagophytum procumbens) zwana też czarcim pazurem znana jest ze swoich właściwości przeciwbólowych. Należy do rodziny połapkowatych osiągając maksymalnie 50 cm wzrostu. Pustynne korzenie Efektowne kwiaty rośliny o odcieniu niebiesko fioletowym przekształcają się w jeszcze bardziej nietypowe owoce. Polecana na artretyzm i bóle stawów, wynikające z wieku podeszłego.

Roślina jest byliną o płożącej łodydze, która pełza po ziemi. Wywodzi się z pustynnych terenów Namibii i Botswany. Nazwa ziela pochodzi od hakowatych wyrostków jakie znajdują się na owocach rośliny. Wyglądem owoc przypomina łapę z pazurami, faktycznie to twarda niełupka. Haczyki owoców potrafią ranić przyczepiając się do skóry ludzi i zwierząt, na co należy uważać.

Hakokośl rozesłana w ziołolecznictwie

Surowcem zielarskim w przypadku hakorośli jest jej bulwiasty korzeń, który potrafi sięgać metra. Wyciąg z korzenia wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe. Dodatkowo ekstrakt wzmaga wydzielanie się soków trawiennych. Z tymi właściwościami łącza się schorzenia w których pomaga hakorośl. Pomaga ona na reumatyzm oraz zapalenia więzadeł, ścięgien czy stawów.

Gorycze zawarte w roślinie wpływają na trawienie, stąd też polecana jest hakorośl na zaburzenia układu pokarmowego. Swoje właściwości roślina zawdzięcza glikozydom oraz takim substancjom jak harpagozyd, harpagid, prokumbid czy werbaskozyd. Nie bez znaczenia w składzie hakorośli są flawonidy i trójpeny, fitosterole i fenolokwasy. Unikalne zestawienie proporcji wymienionych wyżej czynników aktywnych sprawia, iż hakorośl jest ceniona za właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe, a także znieczulające. Ponadto roślina działa moczopędnie i pozytywnie oddziałuje na pracę serca.

Zawarty w niej kamferol działa przeciwskurczowo, zaś fenolokwasy żółciopędnie. Sterole odpowiadają natomiast za hamowanie przyrostu wolnych rodników i działanie przeciwnowotworowe, oczyszczające i wzmacniające. Korzeń harokorsli poza uporaniem się z problemami trawiennymi korzystnie wpływa na apetyt. Ponadto hakorośl rozesłana ma doskonały wpływ na kondycję skóry, zapobiega jej starzeniu się i przyspiesza regenerację. Dzięki flawonoidom hakorośl potrafi zapobiec chronicznemu wyczerpaniu i starzeniu się oraz stresowi. Wbrew pozorom roślina ta potrafi odtruwać.

Hakorośl rozesłana – sposoby użycia

Niestety w Polsce nie znajdziemy świeżej hakorosli i musimy zdać się na zioło importowane, zwykle poddane już obróbce suszenia i mielenia, rozdrobnienia. Kruszony korzeń hakorosli możemy kupić przede wszystkim w sklepach zielarskich. Proszek z korzenia można wykorzystać na wiele sposobów, po pierwsze pod postacią naparu, po drugie ekstraktu, nalewki.

Dzienna dawka proszku z korzenia hakorosli to 1-2 gramy, które należy zapić wodą ciepłą. Chcąc przygotować napar wystarczy jedną łyżkę proszku zalać szklanką wrzątku i parzyć przez około pół godziny. Naparem można się poić jak i przemywa nim rany. Pragnąc uzyskać nalewkę korzeń harokośli winniśmy zalać alkoholem 40% i odstawić na dwa tygodnie.

Hakorośl rozesłana – przeciwwskazania

Przeciwwskazaniem do spożycia hakorosli jest obecność choroby wrzodowej żołądka lub dwunastnicy. Ponadto winniśmy zawsze skonsultować terapie hakoroślą ze specjalistą bowiem może ona wywoływać niepożądane skutki uboczne stosowana wespół z niektórymi lekami i ziołami. Niebezpieczna może być również u osób o niskim ciśnieniu krwi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *