Jak się przygotować do ciąży

Jak się przygotować do ciąży – O czym warto pamiętać?

Jak się przygotować do ciąży? To pytanie zadaje sobie wiele kobiet. Bardzo dobrze, jeśli planowanie ciąży odbywa się w sposób świadomy i przemyślany. Dzięki temu można odpowiednio przygotować kobiecy organizm przed ważną rolą połączoną ze wzmożonym wysiłkiem. Daje to spore szanse na urodzenie zdrowego dziecka i poprawę samopoczucia w trakcie 9 miesięcy noszenia pod sercem nowego życia.

Przygotowania do ciąży czas zacząć!

Pierwsze przygotowania do ciąży można rozpocząć już nawet na rok przed planowanym poczęciem. Jest to idealny czas na to, by niczego nie przegapić. Sami położnicy mówią, że ciąża planowana jest ciążą udaną i z całą pewnością sporo w tym prawdy. Jeśli rozpoczniemy przygotowania odpowiednio wcześniej, zyskamy pewność, że organizm jest gotowy na zmiany, a dodatkowo będziemy mieć czas na przygotowanie się do narodzin potomka pod względem finansowym. Minimalny okres przygotowań organizmu przed ciążą powinien wynosić 3-6 miesięcy.

O czym należy pamiętać, planując ciążę?

Kiedy para podejmuje świadomą decyzję o macierzyństwie, najwyższy czas na rozpoczęcie przygotowań do ciąży. Dotyczy to zarówno kobiety, jak i mężczyzny. Oczywiście dla zachowania zdrowia maluszka większa jest rola pań, jednak to ojciec przekazuje materiał genetyczny i od poczęcia warunkuje pewne cechy u swojego dziecka. Jest kilka aspektów, o których przed planowaniem ciąży należy w szczególności pamiętać.

  • Przyjmowanie kwasu foliowego – zaleca się, by kobiety w wieku rozrodczym cały czas przyjmowały kwas foliowy w dawce 0,4 mg dziennie. Przed planowaniem ciąży należy przez co najmniej 3 miesiące zażywać ten kwas, który chroni dziecko przed wadami cewy nerwowej. Wady układu nerwowego mogą wykształcać się w pierwszych tygodniach ciąży, kiedy kobieta zwykle jeszcze nie jest świadoma swojego stanu. Profilaktyczne zażywanie kwasu foliowego chroni więc dziecko już od chwili poczęcia. Wyniki badań mówią, że przyjmowanie kwasu foliowego przed ciążą i od pierwszych dni jej trwania, zmniejsza ryzyko wad układu nerwowego płodu aż o 70%.
  • Zmiana stylu życia – zarówno kobieta, jak i jej partner powinni przed planowaniem poczęcia zmienić swój styl życia. Zalecana jest wówczas większa aktywność fizyczna, porzucenie używek, ograniczenie spożycia przetworzonej żywności. Do codziennej diety warto włączyć również surowe owoce i warzywa, które dostarczają naturalną dawkę witamin.

Jak się przygotować do ciąży?

  • Wizyta u lekarza – przed zajściem w ciążę kobieta powinna odwiedzić ginekologa, który zleci rutynowe badania, takie jak choćby cytologia, wykona USG oraz sprawdzi budowę anatomiczną narządów rodnych. Bardzo ważne jest wyleczenie ewentualnych infekcji. Ginekolog wyda zalecenia odnośnie tego, jak powinien wyglądać styl życia w kolejnych miesiącach i kiedy zgłosić się do niego po zatrzymaniu miesiączki. Niezwykle ważne może okazać się także wykonanie podstawowych badań moczu i krwi, które mogą ukazać stan zdrowia organizmu. Przed planowaniem ciąży konieczna jest również wizyta u dentysty i wyleczenie wszystkich ubytków.
  • Szczepienia ochronne – o szczepieniach ochronnych warto pamiętać na około 3 miesiące przed poczęciem. Jest to bardzo ważna kwestia w odniesieniu do tego, jak się przygotować do ciąży w odpowiedni sposób. W szczególności ważne jest wykonanie szczepienia przeciwko różyczce, chorobie bardzo groźnej dla płodu. Ważność takiej szczepionki to około 10 lat, dlatego nawet szczepione w okresie szkolnym kobiety powinny otrzymać przypominającą dawkę. Dobrym pomysłem może okazać się także szczepienie przeciwko grypie.
  • Rezygnacja z antykoncepcji hormonalnej – na co najmniej 3 miesiące przed planowaną ciążą, kobieta musi zrezygnować z antykoncepcji hormonalnej. Te kilka miesięcy to wystarczający czas, by organizm powrócił do równowagi, a cykle się unormowały.

Ile mogą trwać starania o dziecko?

Każda para jest inna, dlatego nie ma określonego czasu mówiącego o tym, kiedy dojdzie do poczęcia. Statystycznie każdego miesiąca kobieta ma 25-30% szans na poczęcie. Komórka jajowa jest zdolna do zapłodnienia przez około 24 godziny, dlatego o ciążę wcale nie jest tak łatwo, jak może się niektórym wydawać. W ciągu trzech miesięcy starań, około 60% par odnosi sukces. Normalnym zjawiskiem jest jednak staranie się o potomka przez rok – dopiero, jeśli mimo regularnego współżycia przez 12 miesięcy nie dochodzi do poczęcia, warto wybrać się do lekarza.

Od czego zależy czas poczęcia? Zwykle od indywidualnych predyspozycji fizycznych pary starającej się o powiększenie rodziny. Z pewnością pomaga wiedza odnośnie tego, jak się przygotować do ciąży oraz świadome planowanie rodzicielstwa. Zmiana stylu życia, wzrost aktywności czy odstawienie pewnych leków może przyśpieszyć poczęcie. Warto także pamiętać, że już po 25 roku życia maleje płodność kobiety, a jeszcze gwałtowniej obniża się po 30 roku życia. Z tego powodu również wiek osób starających się o potomka może mieć decydujący wpływ na termin poczęcia. Ważne jest również odpowiednie nastawienie i brak presji – w końcu nie warto martwić się na zapas, a jedynie czekać na ujrzenie upragnionych dwóch kresek na teście ciążowym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *