antyperspirant

Antyperspirant kontra dezodorant – wady i zalety, różnice

Antyperspirant kontra dezodorant – w codziennej pielęgnacji lubimy używać zarówno antyperspirantów, jak i dezodorantów. Ale czy mamy świadomość, czym się one różnią? W jakich sytuacjach sprawdzi się antyperspirant? Kiedy lepiej użyć dezodorantu?

Dezodorant – zapach w sprayu

Dezodoranty występują najczęściej w formie aerozolu lub w postaci mgiełki. Zawieszone w ich zawartości są substancje zapachowe oraz przeciwbakteryjne. Ich funkcją jest w zasadzie jedynie maskowanie przykrej woni spod pach. Nadają one ładny zapach i świeżość skórze. Substancje przeciwbakteryjne mają za zadanie chronić przed rozwojem bakterii. Dzięki stosowaniu dezodorantów pot nie ma przykrego zapachu. Stosowanie dezodorantu nie chroni jednak przed poceniem się w ogóle.

Zaletą dezodorantu z pewnością jest jego niska cena i łatwa dostępność w każdej drogerii. W wyborze można się kierować przede wszystkim ulubionym zapachem. Skuteczność dostępnych na rynku dezodorantów jest bowiem zbliżona. Wadą jest krótkotrwałe działanie. Dezodorant pozostawia ładny zapach zaledwie przez kilka godzin. Oprócz tego – nie hamuje on wydzielania potu. Jest przeznaczony do codziennego stosowania dla osób, które raczej nie mają problemów z obfitym poceniem. Kluczową zasadą działania przeciwbakteryjnego dezodorantu jest stosowanie go na umytą skórę.

Antyperspirant – sposób na obfite pocenie

W przypadku chęci zablokowania wydzielania potu, lepiej postawić na antyperspirant. Ma on dwojakie działanie. Po pierwsze – zabezpiecza przed rozwojem bakterii pod pachami. Po drugie – zmniejsza ilość wydzielanego potu. Antyperspirant jest polecany osobom, które często narażone są na sytuacje stresowe, więc dużo się pocą. Poza tym, będzie on dobrym zabezpieczeniem przed potem dla sportowców.

Również osoby ze skłonnością do nadmiernego pocenia powinny jego używać. Dobrej marki antyperspiranty nie tylko blokują pocenie. Zawierają substancje aktywne, które nawilżają skórę i regulują pracę gruczołów potowych. Zdecydowaną wadą antyperspirantów jest to, że blokują pory w skórze. Skóra pokryta antyperspirantem nie może dobrze oddychać, co może powodować różne problemy skórne. Zatem antyperspirant nie jest polecany dla każdego. Antyperspiranty dostępne są w różnych wersjach – zapachowych i bezzapachowych.

Bezzapachowe pozwalają hamować rozwój bakterii i nie kłócą się z zapachem perfum. Dostępne są też w różnych postaciach: jako roll-on w gęstym płynie lub w sztyfcie w postaci gęstego pudru. Niestety, jedną z wad antyperspirantów jest to, że występują one w takiej postaci. Może to powodować pozostawianie śladów kosmetyku na ubraniach.

Dla kogo jaka ochrona przed potem

Każdy z nas ma nieco inne preferencje, jak również inaczej się poci. Osoby, których problemem jest silny zapach potu, powinny pomyśleć o skutecznej ochronie antybakteryjnej. W ich przypadku skuteczniej będzie działał antyperspirant. Zahamuje on częściowo nadmierne pocenie. Oprócz tego utworzy na skórze film zabezpieczający przed rozwojem bakterii. Osoby, które chcą jedynie lekkiego odświeżenia, powinny użyć dezodorantu w aerozolu. Jest to duży plus, ponieważ taki dezodorant nie brudzi ubrań. Idealnie nadaje się więc w przypadku czarnych bluzek lub sukienek ze sztucznych tkanin, uniemożliwiających oddychanie skóry.

Wybierając antyperspirant lub dezodorant, warto kierować się nie tylko reklamami i promocjami. Zwróćmy uwagę na swoje potrzeby i sposób pocenia się. Gdy nie uprawiamy intensywnego sportu lub nie pocimy się obficie – nie ma potrzeby stosowania ciężkich blokerów potu. Niech pozostaną one tylko zabezpieczeniem na trudne, potliwe dni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *