7 domowych sposobów na bóle stawów – maści, kompresy i kąpiele

Jeśli dokuczają Ci bóle stawów, udaj się do specjalisty, który rozpozna przyczynę i przepisze leki. Podczas oczekiwania na wizytę możesz sobie pomóc również w domu. Jest kilka domowych sposobów na złagodzenie bólu stawów. Kompresy, maści, środki przeciwbólowe – co pomoże na ból stawów?

Ciepłe kompresy

Jeśli w stawie nie rozwija się stan zapalny, możesz przyłożyć do niego ciepły kompres. Termofory z ciepłą wodą, nagrzany kompres żelowy lub wkład wypełniony rozgrzanymi pestkami z wiśni to domowe sposoby na złagodzenie dyskomfortu. Wysoka temperatura rozszerza naczynia krwionośne, co poprawia ukrwienie tkanek i łagodzi ból.

Zimne kompresy

Jeśli bólowi towarzyszy obrzęk, możesz przyłożyć do bolącego miejsca zimny okład. Żelowe kompresy lub kostki lody owinięte folią sprawdzają się w tej roli bardzo dobrze. Możesz też wypróbować zimny natrysk, nie trzymając jednak bolącego miejsca zbyt długo w zimnej wodzie. Chłodne okłady sprawdzą się w sytuacji, gdy staw uległ przeciążeniu, na przykład podczas uprawiania sportu czy pracy fizycznej.

Ciepła kąpiel w olejkach eterycznych

Olejek kamforowy lub woda siarczkowa – dodaj kilka kropel do wanny i skorzystaj z ciepłej kąpieli (woda powinna mieć temperaturę około 38 stopni C). Ciepła kąpiel lecznicza zapobiega sztywności ścięgien i pomoże złagodzić ból, o ile w organizmie nie toczą się stany zapalne. Kuracja sprawdzi się, gdy ból nie jest zbyt nasilony i jest polecana do długofalowego stosowania.

Maści przeciwbólowe i przeciwzapalne

Możesz kupić też maść na stawy przeciwbólową, która ma w składzie niesteroidowe leki przeciwzapalne, takie jak naproksen, ibuprofen lub diklofenak (o dodatkowym działaniu przeciwobrzękowym). Produkty zwykle są dostępne bez recepty. Farmaceutyki stosowane miejscowo szybciej docierają do lokalizacji bólu niż na przykład substancje przeciwbólowe przyjmowane doustnie. Do wyboru są maści, kremy i żele – kwestia wyboru, która forma jest dla Ciebie wygodniejsza w stosowaniu.

Maści ziołowe na stawy

Kolejnym środkiem bez recepty jest ziołowa maść na stawy. Zawiera na przykład korzeń hakorośli (na bóle reumatyczne), ziele kasztanowca, rozmarynu czy arniki (działanie przeciwbólowe), miętę i tymianek (działanie chłodzące i miejscowo znieczulające). Naturalne wyciągi potrafią przynosić ukojenie i pomagać w chorobach reumatoidalnych.

Maści rozgrzewające i plastry rozgrzewające

Kolejny sposób to nasmarowanie bolących miejsc maściami rozgrzewającymi. Najczęściej stosowanym składnikiem jest kapsaicyna, która miejscowo podrażnia skórę i wywołuje efekt pieczenia. Maści na stawy z kapsaicyną stosuj z umiarem, ponieważ mają działanie drażniące. Pobudzają zakończenia nerwowe na powierzchni skóry. Polepszają w ten sposób ukrwienie bolącego miejsca, co skutkuje zmniejszeniem się bólu. Alternatywą dla maści są plastry, które przez długi czas uwalniają substancje aktywne.

Maści chłodzące na ból stawów

Działanie chłodzące polecane jest przy urazach i obrzękach. Maści chłodzące miejscowo obniżają temperaturę, przynosząc natychmiastową ulgę. Najczęściej stosowaną substancją chłodzącą jest mentol i kamfora. Jednak produktów nie powinno się stosować dłużej niż 10 dni, a ich używanie powinno być poprzedzone konsultacją lekarską.

Jeśli odczuwasz silny ból lub umiarkowany ból utrzymuje się dłużej, skonsultuj się z lekarzem. Może przepisać maść na stawy na receptę, suplementy odbudowujące chrząstkę i zabiegi fizjoterapeutyczne. Przede wszystkim jednak pomoże zlokalizować przyczynę bólu i dopasuje do niej metodę leczenia.

Artykuł sponsorowany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *