Leczenie schizofrenii w ciąży

Leczenie schizofrenii w ciąży – niebezpieczeństwa i zagrożenia

Leczenie schizofrenii w ciąży nie może zawierać dwuznaczności, ponieważ ryzyko związane z wycofaniem leczenia jest zbyt wysokie. Dlatego, pomimo konsensusu, co do stosowania leków przeciwpsychotycznych na wszystkich etapach ciąży, ważne jest stosowanie możliwych minimalnych dawek, regularne przeprowadzanie badań psychiatrycznych i położniczych, unikanie przepisywania nadmiaru leków, a także analizowanie wyników stosowania leków.

Jeśli kobiety cierpiące na chorobę psychiczną planują ciążę

Schizofrenia jest zaburzeniem psychicznym charakteryzującym się powstawaniem urojeń, zniekształceniem myślenia, halucynacjami wzrokowymi i słuchowymi oraz zachowaniem wykraczającym poza racjonalność. Według statystyk, obecnie około 1% światowej populacji ma podobną diagnozę, która wynosi 3–4 na 1000 osób, i istnieje tendencja do wzrostu liczby przypadków. Dane te sugerują, że schizofrenia jest bardzo powszechną chorobą. Szczególnie interesująca jest schizofrenia u kobiet i możliwość macierzyństwa oraz obecność choroby u małych dzieci.

Istotne przy leczeniu schizofrenii w ciąży:

  • Podczas ciąży konieczna jest ocena równowagi między ryzykiem i korzyściami wynikającymi z kontynuowania i zaprzestania leczenia psychotropowego.
  • Należy rozważyć zmianę leczenia kobiet w ciąży z nowych leków przeciwpsychotycznych na typowe leki przeciwpsychotyczne.
  • W przypadku kobiet, które z powodzeniem leczono lekami psychotropowymi, ale którym trudno jest zajść w ciążę przez pewien okres, można przepisać niższą dawkę lub przenieść terapię na lek psychotropowy, który nie zwiększa stężenia prolaktyny w surowicy.

Przyczyny schizofrenii u kobiet

Niestety, dzisiaj lekarze nie potrafią wskazać przyczyny schizofrenii, wszystko sprowadza się do teorii. Liczne badania prowadzone do dziś nie mogą jeszcze wyjaśnić związku między zmianami w mózgu, widocznymi za pomocą wizualnych metod badań, a powstawaniem choroby. W niektórych przypadkach te same zmiany w mózgu można zaobserwować u zdrowych osób. Niemniej jednak czynnik dziedziczności będzie podstawowym czynnikiem powstawania schizofrenii.

Rozpoznanie schizofrenii u najbliższych krewnych naraża kobietę na ryzyko. Schizofrenia może również rozwijać się z przyczyn tzw. organicznych:

  • Uszkodzenia mózgu
  • Procesów nowotworowych
  • Torbieli
  • Obecności tętniaka naczyniowego itp.

Oprócz podstawowych przyczyn schizofrenii konieczne jest podkreślenie i prowokowanie czynników, które mogą działać w dzieciństwie. Przemoc, zarówno fizyczna, jak i moralna, w stosunku do dziecka, które doświadczyło stresu, silnych wstrząsów i długotrwałego wpływu czynników emocjonalnych negatywnego zabarwienia. Schizofrenia u kobiet jest częstą diagnozą i istnieje wiele czynników prowokujących do jej wystąpienia, w tym ciąża. Leczenie schizofrenii w ciąży może nastręczać problemów ze względu na ochronę płodu, jednak kontrolowane przyjmowanie środków farmaceutycznych nie zagrozi rozwojowi dziecka.

Przejawy schizofrenii w czasie ciąży

Schizofrenia u kobiet ma nagły początek, kobiety nie mogą pozbyć się stanów obsesyjnych, pojawiają się bezpodstawne obawy i absolutnie bezsensowne rytuały. Często można prześledzić pewien algorytm działań, w odniesieniu do liczb, na przykład kobieta musi trzy razy wytrzeć krzesło, zanim usiądzie, nacisnąć klamkę trzy razy, przed otwarciem drzwi itp. Schizofrenia u kobiet w ciąży powoduje bolesne doświadczenia tak bardzo, że nie zwracają uwagi na absurdalność swoich działań i uważają je za całkiem normalne.

Schizofrenia może objawiać się, jako bezpodstawne obawy, hipochondryczne dolegliwości. Co więcej, diagnozy są niezwykle fantastyczne – obecność owadów pod skórą, której jedynym celem jest mózg, a w drodze do niej zjadają wszystkie narządy wewnętrzne, przepływ krwi w przeciwnym kierunku itp. W niektórych przypadkach debiut schizofrenii jest porównywalny z depersonalizacją. Chorzy zaczynają mówić o tym, że bardzo się zmienili, nie tylko w swoim zachowaniu, ale także zewnętrznie.

Wśród ogromnej liczby form i typów choroby, które charakteryzują się pewnymi objawami, można wyróżnić kilka głównych, najbardziej widocznych klinicznie:

  • Obawy, nawet w odniesieniu do najczęstszych przedmiotów i działań
  • Halucynacje o charakterze wzrokowym lub słuchowym
  • Brak reakcji emocjonalnych
  • Izolacja społeczna
  • Obsesyjne pomysły
  • Losowe myślenie
  • Demencja (zespół, w którym pamięć ulega degradacji, zdolność myślenia i praktycznie brak zdolności do wykonywania prostych codziennych czynności, chora jest bezradna)
  •  Agresja i negatywizm.

Leczenie schizofrenii w ciąży jest niezbędne, aby ograniczyć odczuwanie przykrych doznań i pozwolić ciąży rozwijać się prawidłowo bez narażania ciężarnej kobiety na urazy i wypadki.

Schizofrenia i ciąża – niebezpieczeństwa i zagrożenia

Ciąża w schizofrenii jest możliwa, ale wiąże się z pewnym ryzykiem zarówno dla matki, jak i nienarodzonego dziecka. W niektórych przypadkach ciężarne kobiety są zmuszane do przyjmowania leków, a jednym z efektów ubocznych jest zmniejszenie libido. Ale nawet na tym tle ciąża nie jest niczym niezwykłym. Utrzymywanie ciąży u kobiet ze schizofrenią jest trudne, ponieważ lekarze muszą brać pod uwagę wpływ choroby zarówno na matkę, jak i na płód i noworodka. Leczenie schizofrenii w ciąży silnymi lekami jest zagrożeniem dla przebiegu ciąży, późniejszego porodu i prawdopodobieństwa wystąpienia nieprawidłowości u noworodka.

Co można powiedzieć o prawdopodobieństwie przekazania schizofrenii noworodkowi?

Według danych naukowych prawdopodobieństwo przeniesienia choroby z matki na dziecko przekracza 85%. Jeśli schizofrenia jest diagnozowana u obojga rodziców, prawdopodobieństwo przeniesienia patologii wynosi 99%. Ciąża sama w sobie jest testem dla kobiety i może powodować zaostrzenia lub nawet pogorszenie stanu, a odmowa przyjmowania leków tylko pogarsza jej zdrowie. Pomimo faktu, że każda kobieta ma możliwość zostania matką, ciąża i schizofrenia nie są zbyt kompatybilne.

W niektórych przypadkach, z przedłużającą się remisją, kiedy schizofrenia może być opanowana, ciąża może być silnym czynnikiem zaostrzenia. Ale są przypadki, kiedy macierzyństwo okazało się silniejsze niż schizofrenia, i wystąpiła długa remisja, nawet przy braku leków. Depresja może się pogorszyć z powodu ciąży:

  • zaburzenia lękowe.

W rezultacie matka nie będzie mogła wykonywać nawet prostych i elementarnych działań, aby zapewnić bezpieczeństwo dziecku i dbać o nie. Zauważa się, że większość kobiet bezpośrednio po porodzie i podczas pierwszych 2 do 3 miesięcy jest skłonnych do samobójstwa. Niekiedy nawet do zabicia noworodka, dlatego konieczne jest ustalenie specjalnej obserwacji.

Leczenie schizofrenii w ciąży

O leczeniu i podawaniu leków decyduje, co najmniej dwóch specjalistów na raz: ginekolog położnik i psychiatra. W schizofrenii łagodnej i o niskiej intensywności leczenie jest nie tylko konieczne, ale także możliwe. Wszystkie leki przeciwdepresyjne lub leki psychotropowe są wybierane w takiej dawce, że ryzyko uszkodzenia płodu jest minimalne. Ale tylko przy ścisłym przestrzeganiu wszystkich zaleceń lekarzy można mówić o minimalnych szkodach dla płodu.

W przypadku przyjmowania wysokich dawek leków psychotropowych lub leków przeciwdepresyjnych zwiększa się ich stężenie w osoczu. Przenikanie leków przez bariery ochronne dla płodu może powodować różne odchylenia w jego rozwoju. Przedwczesne narodziny, martwe urodzenie, wady wrodzone i wady rozwojowe, deformacje, zaburzenia zachowania w przyszłości. To nie cała lista możliwych skutków schizofrenii u kobiet, które odważyły się rodzić z tak poważną diagnozą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *