nasiona papai

Nasiona papai wpływają korzystnie dla pracy wątroby, jelit i nerek

Nasiona papai – każdy, kto sięga po papaję ma w zwyczaju usuwanie z niej pestek. Niewiele osób zdaje sobie bowiem sprawę z tego jak niezwykle są one korzystne. Zacznijmy jednak od tego, że wbrew obiegowej opinii są one jadalne i nawet jeśli spożywamy je tylko w niewielkich ilościach możemy spodziewać się, że zdziałają one prawdziwe cuda na nasze ogólne samopoczucie.

Nasiona Papai wpływają korzystnie na pracę jelit i wątroby. Pozwalają pokonać zaburzenia ich funkcjonowania a także rozmnażających się w nich pasożytów.

Przeczytaj nasz artykuł do końca a dowiesz się jak duże korzyści zdrowotne możesz osiągać jeśli nasiona Papai znajdą się w Twojej codziennej diecie.

Właściwości antybakteryjne i przeciwwirusowe

Nawet niewielka ilość spożywanych nasion papai okazała się skuteczna w walce z niebezpiecznymi bakteriami, do których zaliczają się między innymi Salmonella czy E. Coli. Dodatkowo doskonale radzą sobie także w leczeniu zakażeń wirusowych, do których zaliczają się między innymi dur brzuszny. W Nigerii nasiona papai stosuje się w celu leczenia Tyfusa, czy choroby infekcyjnej zwaną Dengą. Takie same właściwości jak nasiona wykazują również liście Papai.

Właściwości przeciwzapalne

Nasiona Papai są silnymi, naturalnymi środkami przeciwzapalnymi, co czyni je niezwykle korzystnymi w łagodzeniu wszelkich stanów zapalnych, bólów, czy obrzęków w okolicach stawów.

Właściwości przeciwnowotworowe

Nasiona Papai zawierają w sobie izotiocyjanian, który zapobiega rozprzestrzenianiu się komórek nowotworowych w organizmie. Szczególnie wysoką skuteczność wykazują w przypadku leczenia raka jelita grubego, raka piersi, płuc i prostaty a także białaczki, czyli nowotworu krwi.

Właściwości przeciwpasożytnicze

W nasionach Papai można znaleźć alkaloid o nazwie Carpaine. Jest on odpowiedzialny za zwalczanie robaków i pasożytów ameby. Papaja stymuluje wzrost produkcji białek w organizmie tworząc dla tych pasożytów wyjątkowo nieprzyjazne środowisko rozwoju. Według badań, dzięki papai aż 75% dzieciom z Nigerii udało się pokonać bakterie z układu pokarmowego. Wystarczy spożywać z nich sok przez co najmniej tydzień.

Właściwości dobroczynne dla wątroby

Istnieje wiele badań, które wykazują, że w nasionach Papai znajdują się składniki, które wspomagają leczenie marskości wątroby. Wystarczy tylko je zmielić lub rozdrobnić i dodać do jedzenia bądź ulubionego napoju. W tym drugim przypadku szczególnie korzystny jest sok z limonki. Nasiona w tej formie należy przyjmować przez około miesiąc. Dodatkowo można sięgać również po nasiona papai bez wcześniejszej obróbki. To pozwoli uchronić wątrobę przed licznymi chorobami.

Zdrowe nerki

Stosowanie nasion Papai w codziennej diecie pozwoli zwalczyć ich dysfunkcję oraz rozwijające się zatrucie. Dowiedli tego znani naukowcy, którzy swoje testy przeprowadzali w Uniwersytecie Karaczi.

Poprawa trawienia

Wysoka zawartość papainy (enzymu) w niedojrzałych nasionach papai sprawia, że ich spożywanie jest korzystne dla procesu trawienia białek. Nie powinny jednak sięgać po nie kobiety starające się o potomstwo. Wystarczy spożywać jedną łyżeczkę nasion papai przez trzy miesiące a u mężczyzn doprowadzi to do obniżenia ilości plemników, choć nie wpłynie to jednocześnie na ich libido. Jednak bez obaw! Stan ten nie jest permanentny. Kiedy tylko nasiona zostaną odstawione, prawidłowa produkcja odpowiedniej ilości plemników wraca do normy.

Naturalna antykoncepcja

Znane metody antykoncepcyjne być może i są skuteczne, ale niestety nie są jednocześnie w pełni bezpieczne dla stanu zdrowia – zwłaszcza jeśli są przyjmowane regularnie. Nasiona papai nie niosą za sobą żadnego ryzyka powstania skutków ubocznych. Mężczyźni i kobiety  na subkontynencie indyjskim i w części Azji Południowo-Wschodniej od wieków stosują papaję jako naturalny środek antykoncepcyjny, który ich zdaniem wykazuje niezwykle wysoką skuteczność działania.

Jak jeść nasiona papai?

Istnieje kilka sposobów na to, aby wdrożyć nasiona do swojej codziennej diety. Warto wiedzieć, że surowe mają silny, gorzki i nieco pieprzny smak. Zmielone i rozdrobnione świetnie sprawdzą się jako dodatek do sosów sałatkowych. Równie dobrze można spożywać je jednak także wraz z mlekiem oraz miodem.

Jak zrobić smaczny sok z papai?

  • Będziesz potrzebował dwóch liści z Papai
  • Umyj i pokrój je na mniejsze kawałki
  • Skorzystaj z tkaniny filtracyjnej i wyciśnij miąższ
  • Wyciskaj tylko dwie łyżki świeżego soku
  • Przyjmuj jedną taką porcję raz dziennie

Ważne! Korzyści zdrowotne wynikające ze stosowania papai są niezwykle szerokie a powyższa lista nie jest kompletna. Warto pamiętać o wzmożonej ostrożności, ponieważ nadmierne spożycie papai może powodować niepożądane skutki uboczne, zwłaszcza jeśli tyczy się to ciąży. Papaja nie powinna być jedzona również przez dzieci.

Jeśli znalazłeś w naszym artykule informacje przydatne dla siebie to nie zapomnij podzielić się nimi ze swoimi przyjaciółmi. Na pewno będą Ci wdzięczni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *