gałka muszkatołowa

Gałka muszkatołowa – właściwości lecznicze i zastosowanie

Gałka muszkatołowa – istnieje wiele darów natury, które posiadają prozdrowotne właściwości – o czym nie wiemy, a wiedzieć powinniśmy. Często stosujemy je w daniach, ale tylko dla smaku. Tymczasem tak naprawdę ich działanie jest wiele lepsze. Gałka muszkatołowa to idealny przykład.

Gałka muszkatołowa (Myristica fragrans), orka lub nasion -, ma swoje angielskie imię z łacińskiego nux, czyli orzech i muszkat, musky. Od wieku XIV do XIX gałka muszkatołowa znajdowała się w centrum krwawych wojen jako istotna przyprawa, której nie można było samodzielnie hodować. W końcu, podczas gdy holenderscy, portugalskie, francuskie i angielskie armie walczyły nad „wyspami przyprawami” – Moluccas w Indonezji, Anglicy zdali sobie sprawę, że mogą uprawiać drzewa gałki muszkatołowej na własnym terenie – na Karaibach. Dzisiaj Molucca i Grenada są największymi światowymi dostawcami.

Gałka muszkatołowa ma nadzwyczajny smak w odróżnieniu od innych na świecie. Jej intensywny, piżmowy słodki smak pochodzi z mirystycyny, lotnego oleju znajdującego się również w roślinach (marchew, seler, pietruszka), ale najbardziej obficie właśnie w gałce. Dzisiaj olej ten i inne związki w przyprawach są przedmiotem wielu badań naukowych, a tym samym przedstawiając obietnicę złagodzenia bólu, obniżenia poziomu cholesterolu, poprawy pamięci i pożądania seksualnego, łagodzenia lęku, niestrawności, a nawet zmniejszenia zmarszczek.

Gałka muszkatołowa i jej właściwości lecznicze

Jak wspomniano, duże ilości gałki muszkatołowej mogą być toksyczne. Uważa się, że jest bezpieczna, jeśli jest używany do celów kulinarnych, nawet w dużych ilościach.

  • Ból: olej z nutmegu jest doskonałym lekiem uspokajającym i przeciwzapalnym. Masaż z olejem pomaga złagodzić bóle mięśni i stawów oraz ran. Jest bardzo skuteczny w zmniejszaniu bolesnego obrzęku w zapaleniu stawów, reumatyzmie, lędźwi, itp.
  • Niestrawność: stosowana w małych dawkach, orzechówka może zmniejszyć wzdęcia, poprawiać apetyt i leczyć biegunkę, wymioty i nudności.
  • Wysoki poziom cholesterolu: badania na zwierzętach wykazały, że gałka muszkatołowa zmniejsza całkowity cholesterol LDL („złego”).
  • Rak: badania wykazały, że ekstrakt z nutmegera zabija komórki ludzkiej białaczki.
  • Lęk: gałka muszkatołowa to środek zwiotczający, stosowany w medycynie ludowej w celu złagodzenia lęku i depresji. Badania na zwierzętach w Indiach wykazały, że gałka muszkatołowa wykazała skuteczność podobną do powszechnych leków przeciwlękowych w łagodzeniu objawów. Przyprawy również „znacząco poprawiły” naukę i pamięć.
  • Zmarszczki: ze 150 badanych roślin gałka muszkatołowa była jedną z 6 roślin stwierdzonych, że zawierają związki, które mogą hamować elastazę, enzym rozkładający elastynę, włókna białkowe, które utrzymują młodzieńczo napiętą i elastyczną skórę (jeśli spada elastina, osłabia skórę). Gdy dodano do kosmetyków, naukowcy, zgłaszając w International Journal of Cosmetic Science, stwierdzili, że nutmeg ma „przeciwstarzeniowe działanie na ludzką skórę”. Koreańskie badania wykazały, że skóra chroniona jest kwaśną skórą przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym promieni UVB.
  • Pragnienie seksualne: gałka jest centralnym nerwowym stymulatorem. W starożytnej medycynie greckiej uważano ją za afrodyzjak, tak jak dziś w Indiach i Pakistanie. Badając tę ​​przesłankę, naukowcy z czasopisma Journal BMC Composing and Alternative Medicine stwierdzili, że gdy zwierzętom podano gałkę: „w wyniku znacznego i trwałego wzrostu aktywności seksualnej wskazano, że ekstrakt z gałki wykazuje aktywność afrodyzjakową, zwiększając libido”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *