Dlaczego uszy czerwienieją? Wyjaśniamy mechanizmy

Ucho to narząd odpowiedzialny za zmysł słuchu. Ucho odbiera fale dźwiękowe z otoczenia, przekształca je w fale mechaniczne, następnie w impulsy nerwowe i przekazuje je do naszego mózgu. Dzięki temu jesteśmy w stanie słyszeć, mówić i poznawać otaczający nas świat. Uszy spełniają jeszcze jedną ważną rolę – odpowiadają za równowagę. To właśnie w nich umiejscowiony jest błędnik. Uszy narażone są na urazy i infekcje. Dlatego trzeba o nie odpowiednio dbać.

Poznajmy dzisiaj kilka ciekawych faktów związanych z pewną przypadłością uszu – dowiedzmy się, dlaczego uszy staja się czerwone i gorące.

Najczęstsze przyczyny czerwienienia się uszu

Nasze uszy mogą się czerwienić z różnych powodów. Do najczęstszych zaliczamy:

Infekcja ucha, zapalenie ucha środkowego

Infekcje uszu są bardzo częste szczególnie u dzieci. Jest to nieprzyjemna i dość bolesna dolegliwość, a czerwone ucho to jeden z pierwszych sygnałów, że w uchu rozwija się infekcja. Jeżeli towarzyszą temu także inne objawy, należy wdrożyć leczenie. Każda infekcja uszu musi być leczona.

Więcej o zdrowiu ludzkiego ucha znajdziesz na stronie: https://www.fonix.pl/

Reakcję emocjonalną

to najczęściej występująca przyczyna kojarzona z czerwonymi uszami. Emocje takie jak złość, zdenerwowanie, zakłopotanie często uwidaczniają się na uszach. Przypadłość ta mija tak szybko, jak się pojawia. Wystarczy się wyciszyć i uspokoić, by ucho wróciło do swojego naturalnego stanu.

Oparzenie słoneczne

Uszy wystawione są na działanie promieni słonecznych cały czas, a długotrwała ekspozycja na słońce sprawia, że mogą ulec poparzeniu słonecznemu. Stają się wtedy mocno czerwone, gorące, a nawet opuchnięte. Jedynym ratunkiem jest ich schłodzenie i wygojenie. Pamiętajmy też o smarowaniu ich kremami z filtrem.

Ciepłe i zimne temperatury

Gdy wystawiamy się na działanie bardzo wysokich lub niskich temperatur, uszy stają się często czerwone i ciepłe. Dlatego warto je chronić – przed zimnem czapką lub opaską, a przed ciepłem kremami z filtrem. Gdy ich temperatura się unormuje, powróci ich normalny kolor.

Urazy ucha

Zranić ucho można w różny sposób. Często pojawiają się na nim np. zadrapania związane z zakładaniem kolczyków. Uszkodzone ucho staje się czerwone i gorące. Jedynym ratunkiem jest wyleczenie urazu.

Co jeżeli to żadna z powyższych przyczyn?

Jeśli nasze uszy nagle stały się czerwone, a my nie widzimy żadnej logicznej przyczyny takiego stanu, udajmy się do lekarza. Konsultacja ze specjalistą na pewno nie zaszkodzi! Warto jednak na co dzień zadbać o higienę i zdrowie narządu słuchu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *