Rzadkie choroby jąder

Rzadkie choroby jąder – rak jądra, choroba Fahra, zapalenie jąder

Rzadkie choroby jąder – choroby męskie a w szczególności te które dotyczą sfery intymnej są tą dziedziną chorób męskich które są najpóźniej diagnozowane. Przyjmuje się iż jest to podyktowane tym iż mężczyźni znacznie niechętnie dzielą się swoimi problemami i znacznie rzadziej niż kobiety kontaktują się z lekarzem specjalistą. Statystyki pokazują iż średnio co czwarty wykrywany u mężczyzn w naszym kraju nowotwór złośliwy dotyczy układu moczowo-płciowego. Rak jądra atakuje zarówno ludzi młodych przed 40. rokiem życia, ale i panów po czterdziestce. Wykryty we wczesnej fazie rozwoju jest całkowicie uleczalny. Mężczyźni w każdym wieku powinni badać jądra i wykonywać badania profilaktyczne.

Rak jądra

Rak jądra to rzadka choroba, dotyka przede wszystkim mężczyzn przed 49 rokiem życia. Wcześnie wykryty jest całkowicie uleczalny. Nowotwory jądra stanowią 1,6 proc. zachorowań na nowotwory złośliwe u mężczyzn, przy czym wśród młodych mężczyzn są najczęściej występującym nowotworem. Prawie 75 proc. przypadków występowania raka jąder dotyczy mężczyzn pomiędzy 20 a 49 rokiem życia. Warto wiedzieć i pamiętać iż rak jądra jest jedną z najłatwiej uleczalnych form raka, jeżeli zostanie wykryty odpowiednio wcześnie.

Rak jądra to nieprawidłowy rozrost komórek tego gruczołu. Panowie często nie są świadomi, że mogą zachorować lub nie dopuszczają tej myśli do siebie. Statystyki pokazują iż bardzo łatwo dochodzi do przerzutów nieprawidłowych komórek przez naczynia krwionośne oraz chłonne do np. płuc, wątroby, kości, dlatego ważne jest, by nie lekceważyć żadnych zmian, jakie zachodzą w obrębie jąder.

Dlatego zawsze zaleca się niebagatelizowanie jakichkolwiek objawów zmian chorobowych tylko niezwłoczne udanie się do lekarza specjalisty w celu diagnozy.

Choroba Fahra

Choroba Fahra – to bardzo rzadka choroba jąder polegająca na idiopatycznym zwapnieniu jąder podstawy. Zaburzenie to polega na pojawianiu się zwapnień w obrębie mózgu. W większości przypadków dotyczy osób dorosłych, w średnim wieku, ale znane są przypadki występowania choroby u dzieci.

Do najbardziej charakterystycznych objawów możemy zaliczyć miedzy innymi:
– zaburzenia psychiczne,
– spowolnienie wzrostu,
– ruchy dystoniczne,
– atetoza,
– zaburzenia ruchowe,
– nieskoordynowane ruchy,
– mowa skandowana,
– obniżone napięcie mięśni,
– oczopląs,
– parkinsonizm,
– ataksja,
– zaburzenia osobowości,
– demencja,
– otępienie,
– zaburzenia połykania,
– mimowolne ruchy,
– napady drgawek,
– nietrzymanie moczu.

Zapalenie jąder

Zapalenie jąder to bardzo częste i popularne schorzenie dotykające wyłącznie mężczyzn może zostać wywołane przez wiele bakterii i wirusów. Najczęściej jednak pojawia się w wyniku zapalenia najądrzy czyli potocznie mówiąc przewodów łączących jądra z nasieniowodami. Jądra i najądrza znajdują się w mosznie. W większości przypadków w jednym z jąder stan zapalny jest bardziej nasilony niż w drugim.

Zapalenie jąder najczęściej pojawia się w dwóch grupach wiekowych, tj. u młodych i aktywnych seksualnie mężczyzn oraz u starszych panów, u których stwierdzono przerost gruczołu krokowego. Nie należy bagatelizować jej objawów gdyż choroba może doprowadzić do bezpłodności.

Wśród wielu przyczyn podawanych w przypadku zapalenia jąder najczęściej spotykana jest zapalenie bakteryjne. Największa ilość przypadków związana jest z zakażeniem bakterią Chlamydia trachomatis(ok. 50%), inne to Neisseria gonorrhoeae (20%), rzadziej Ureaplasma urealyticum.

Niedoczynność jąder może ujawnić się w okresie pokwitania. Objawami dostrzegalnymi dla otoczenia jest opóźnienie albo brak dojrzewania płciowego: prącie i jądra pozostają małe jak u dziecka, nie rozwija się owłosienie łonowe ani zarost na twarzy, młody człowiek nie przechodzi mutacji, nie okazuje popędu seksualnego, nie ma wzwodów i erekcji. Odczuwa natomiast zmiany nastroju, ogólne zmęczenie i osłabienie, ma bladą i suchą skórę. Rzadkie choroby jąderZaburzeniom tym może towarzyszyć wysoki wzrost i nieproporcjonalnie długie nogi.
Przyczyny niedoczynności jąder mogą być umiejscowione w samych jądrach – spowodowane jest to wrodzonym ich niedorozwojem. Organizm wytwarza wtedy co prawda hormony męskie, ale jądra nie produkują plemników. W takiej sytuacji zaburzenie nazywane jest hipogonadyzmem pierwotnym.

Wśród najbardziej charakterystycznych objawów towarzyszących niedoczynności jąder wyróżniamy:

– osłabione libido,
– spadek lub brak pociągu seksualnego,
– osłabienie wzwodów
– zanik erekcji,
– bezpłodność.

Zapalenie jąder to choroba całkowicie uleczalna. Zazwyczaj leczy się ja antybiotykami oraz niesterydowymi lekami przeciwzapalnymi. W celu postawienia ostatecznej diagnozy konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem specjalista który po rozpatrzeniu problemu postawi diagnozę i podejmie odpowiednie kroki zmierzające do wyeliminowania źródła choroby. Zaleca się w szczególności zmniejszenie aktywności ruchowej a najbardziej wskazane w tym okresie jest leżenie w łóżku. Ulgę przynosi stosowanie obcisłej bielizny oraz kompresy na mosznę. W obecnych czasach coraz częściej praktykowana jest antybiotykoterapia empiryczna stosowana jeszcze przed wynikami badań bakteriologicznych.

W przypadku kiedy podejrzany jest patogen przenoszony drogą płciową (najczęściej u mężczyzn poniżej 35. roku życia), zalecana jest terapia tetracyklinami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *