Kwas masłowy: działanie, zastosowanie, właściwości

Kwas masłowy nazywany jest inaczej maślanem. Na co dzień produkowany jest przez bakterie jelitowe, w celu ich ochrony wobec działań przewodu pokarmowego. Ewentualne braku maślanu w organizmie skutkują zaburzoną praca jelit. Wpływ na produkcję kwasu masłowego ma prawidłowa dieta. Warto sprawdzić, jakie jest konkretne działanie, zastosowanie i jakie są właściwości maślanu.

Właściwości kwasu masłowego

Czym właściwie jest kwas masłowy? To jeden z krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych które oznaczane są skrótem SCFA. Za produkcję tego kwasu odpowiadają bakterie w jelicie grubym. Powstaje on jako efekt uboczny fermentacji skrobi opornej i włókna pokarmowego. Fermentacji poddawane są pozostałości, które nie zostały strawione w jelitach. Bakterie z jelit grubych żywią się resztkami pożywienia i w ten sposób wytwarzają między innymi kwas masłowy oraz takie cenne składniki jak kwas octowy i kwas propionowy. Za produkcję kwasu mlekowego w organizmie odpowiadają między innymi takie bakteria jak: Eubacterium spp, Fusobacetrium, Clostridium spp., Megasphaera elsdenii, Mitsuokella multiacida i Butyrivbrio spp. Żywią się one węglowodanami takimi jak oligosacharydu, nieskrobiowe polisacharydy skrobia oporna, mucyny, oligosacharydy mleka i siarczany chondroityny.

Działanie i zastosowaniekwasu masłowego

Kwas masłowy działa przede wszystkim przeciwzapalnie. W błonie śluzowej jelit hamuje on mediatory zapalne, dzięki czemu minimalizuje ryzyko infekcji oraz dba o prawidłowy przebieg procesów w jelitach. Maślan należy również do głównych substancji energetycznych, które wykorzystywane są przez kolonocyty. Kolonocyty to komórki jelita grubego, które dzięki kwasowi masłowemu odżywiają się i mogą prawidłowo funkcjonować. Dzięki automatycznie obniżone zostaje ryzyko występowania stanów zapalnych i alergii.

Zastosowanie kwasu masłowego w życiu człowieka jest bardzo szerokie. Wpływa on nie tylko na zwiększoną ochronę jelit i układu pokarmowego. Korzystnie właściwości maślanu stosowane są również w profilaktyce i leczeniu nowotworów jelita grubego. Specjaliści zwracają również uwagę na to, że dzięki zastosowaniu kwasu masłowego można poprawić również wrażliwość insulinową organizmu.

Jak zwiększyć produkcję kwasu masłowego?

Aby zwiększyć produkcję kwasu mlekowego w organizmie, warto w swojej diecie uwzględniać takie produkty jak orzechy, ciemne makarony, razowe pieczywo, płatki i otręby owsiane, a także grube kasze. Ponadto warto również spożywać czosnek, cebulę, banany, w tym niedojrzałe, szparagi, pomidory, marchew, kapustę i ziemniaki, a także wiele owoców. Dzięki nim nasz organizm jeszcze lepiej będzie radził sobie z dolegliwościami pokarmowymi oraz będzie minimalizował ryzyko ich występowania. Tak właśnie działa kwas masłowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *