Grzybica zatok

Grzybica zatok – przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

Grzybica zatok pojawia się przede wszystkim u pacjentów immunoniekompetentnych. Występuje głównie w przypadku osób, u których wykryto zespoły niedoborów odporności, leczonych preparatami immunosupresyjnymi, cierpiących na AIDS lub trudną, niewyrównaną cukrzycę.

Stan zapalny zatok jest bardzo częstą dolegliwością, która zaliczana jest do chorób górnych dróg oddechowych. Przyczyną stanu zapalnego mogą być bakterie, wirusy oraz grzyby. Grzybica musi być leczona za pośrednictwem intensywnej kuracji przeciwgrzybiczej. Najczęściej powstaje na skutek aktywności drożdżaków należących do rodzaju Candida.

Grzybica zatok – przyczyny

Grzybica zatok powstaje przede wszystkim przez działanie drożdżaków należących do rodzaju Candida. Czynniki etiologiczne schorzenia to głównie Candida albicans, Candida parapsilosis, Candida krusi, Candida tropicalis, albo Candida guilliermondii.

Choroba rozwija się na skutek urazów w obszarze twarzoczaszki, stanów zapalnych górnych dróg oddechowych, bytowania w zanieczyszczonym środowisku. Negatywną aktywność w tym zakresie wykazują przede wszystkim dym tytoniowy oraz różne pyły. Do grzybicy zatok może dojść na skutek przyjmowania niektórych preparatów leczniczych.

Dotyka głównie osoby, które stosują w sposób długotrwały wziewne glikokortykosteroidy, a ponadto antybiotyki wykazujące szerokie spektrum działania albo także środki przeciwgruźlicze. Bardzo często pojawia się również w przypadku mukowiscydozy. Jest również powikłaniem po leczeniu dentystycznym, które dotyczącym usuwania zębów albo też stanowi część infekcji ogólnoustrojowej.

Grzybica zatok – objawy

Wymienia się następujące symptomy świadczące o grzybicy zatok: przewlekły kaszel, upośledzenie drożności nosa, ucisk a także rozpieranie w obszarze twarzoczaszki, cuchnąca wydzielina, a ponadto silne bóle głowy. Wśród tych objawów pojawia się czasami katar, który jest gęsto-śluzowy albo wodnisty. Niejednokrotnie posiada on barwę żółtą, białą albo brązową. Co więcej, pojawiają się w tym przypadku bóle uszu łącznie z odczuciem zwiększonego ciśnienia w jednym albo obu uszach, a także niedosłuch. Zauważalne są również symptomy ogólne jak uczucie rozbicia, gorączka, złe samopoczucie, ogólne zmęczenie, brak łaknienia.

Symptomy zaostrzają się przy dużej wilgotności, gdy pojawiają się niskie temperatury, wahania ciśnienia atmosferycznego, a ponadto w klimatyzowanych oraz przegrzanych obiektach.

Grzybica zatok – rodzaje

Wymienić można dwie grupy zakażeń grzybiczych zatok, a mianowicie inwazyjne oraz nieinwazyjne. Najczęściej pojawiającym się schorzeniem o charakterze laryngologicznym jest zapalenie zatok przynosowych oraz gardła. Bardzo często dochodzi także do rozwoju grzybicy zatok szczękowych. Dodatkowo, niezwykle często spotykaną forma jest alergiczne grzybicze zapalenie zatok przynosowych.

Grzybica zatok – leczenie

Leczenie grzybicy zatok polega na wykorzystaniu środków farmakologicznych. Wykorzystuje się środki przeciwgrzybicze o aktywności ogólnoustrojowej. Co więcej, stosuje się także preparaty mające działanie miejscowe wspomagające proces terapeutyczny. Proces leczniczy trwa dłużej niż rok.

Grzybica zatok – leczenie z wykorzystaniem metod domowych

Grzybica zatok może być także leczona z wykorzystaniem metod domowych. Najważniejsza jest tutaj higiena jamy ustnej. Bardzo istotne jest tutaj takze przestrzeganie wskazań dietetycznych. Każda grzybica wymaga stosowania diety opierającej się na zmniejszeniu udziału węglowodanów prostych, a także produktów, które mają w swojej zawartości drożdże. Istotne jest również właściwe nawodnienie organizmu. Należy w tym aspekcie spożywać około 2 litrów płynów dziennie. Najlepsze płyny to niegazowana woda mineralna, herbata ziołowa, soki warzywne albo woda z cytryną.

Grzybica zatok – naturalne rozwiązania

Grzybica zatok przy wykorzystaniu naturalnych rozwiązań może być leczona za pośrednictwem kropli wykonanych z soku aloesowego rozcieńczonego z wodą w proporcjach 1:6. Stosuje się tutaj także roztwory koloidalne srebra, miedzi i cynku, działające w sposób uszczelniający błonę śluzową nosa, powoduje to ograniczenie drogi wnikania niebezpiecznych dla zdrowia alergenów. Krople powinny być stosowane rano oraz wieczorem.

Można stosować również inhalacje parowe, które powodują odblokowanie obrzęku ujść zatok przynosowych. Do tego rozwiązania wykorzystuje się specjalny inhalator albo naczynie zawierające gorącą wodą. Inhalacje przeprowadza się dwa razy dziennie przez 10 minut. Niezwykle często wykorzystuje się tutaj inhalację zawierającą sól jodobromową albo iwonicką. Jod wpływa na rozrzedzenie gęstej wydzieliny śluzowej.

Inną naturalną techniką pomagającą w zwalczaniu grzybicy zatok jest kąpiel, która zawiera igliwie sosny. W celu przygotowania preparatu musimy dysponować świeżym igliwiem sosny oraz liściem świeżej mięty, które należy zalać wrzątkiem. Tak przygotowany środek należy przecedzić i przelać do wanny zawierającej wodę o temperaturze 38 stopni Celsjusza. Czas takiej kąpieli nie powinien trwać dłużej niż 15 minut.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *