Rower elektryczny – nowoczesny sposób na zdrowie

Rosnąca świadomość społeczeństwa oraz moda na zdrowy tryb życia sprawiają, że rower elektryczny jest coraz częściej wybierany zarówno do rekreacji, jak i do poruszania się po zakorkowanych miastach. Zyskuje na popularności również pośród osób o słabszej kondycji i z problemami zdrowotnymi, a także w gronie seniorów, poszukujących bezpiecznej formy aktywności fizycznej.

Efekt nowości na rynku sprawił, że pierwsze e-bike’i były skierowane dla osób z bardziej zasobnymi portfelami. Dzisiaj ich segment jest mocno rozwinięty, a modele służące do codziennego użytku już nie muszą kosztować majątku. W rezultacie coraz więcej osób może korzystać z niewątpliwych zalet, jakie mają jednoślady ze wspomaganiem. Zwłaszcza że na początku przygody tanie rowery elektryczne mogą w zupełności wystarczać.

Dlaczego warto wybrać rower elektryczny?

Najważniejszą zaletą rowerów elektrycznych wydaje się fakt, że osoby o obniżonej sprawności ruchowej mogą zadbać o swoją kondycję. Niejednokrotnie nie zdecydowałyby się one na aktywność fizyczną, mając do dyspozycji tradycyjne rozwiązania. Jazda na rowerze jest jednym z najmniej obciążających organizm sportów – w porównaniu z bieganiem na przykład, nie działa tak niekorzystnie na stawy, zwłaszcza w przypadku nadwagi. Dodatkowe wspomaganie oferowane przez e-bike’i znacząco zmniejsza wysiłek wkładany w pedałowanie, pozwalając na pokonywanie dłuższych tras i czerpanie maksimum korzyści z treningu na świeżym powietrzu.

Z drugiej strony posiadacze tradycyjnych jednośladów przesiadają się na modele wspomagane ze względu na oferowaną przez nie wygodę. Rower elektryczny świetnie sprawdza się jako alternatywny i ekologiczny środek transportu, przykładowo w drodze do pracy. Mniejszy wysiłek to większy komfort w ciągu dnia.

Czy budżetowe e-bike’i się sprawdzają?

Konstrukcje z segmentu budżetowego różnią się od swoich droższych odpowiedników m.in. wagą, co nie jest aż tak istotne w przypadku zastosowania silnika elektrycznego, który ułatwia pokonywanie nawet wyboistych tras. Jeżeli model ma służyć do codziennej poruszania się po mieście albo do rekreacji, to redukcja jego masy nie zawsze uzasadnia ponoszenie dużo większych wydatków na zakup.

Dowodem na to może być segment rowerów miejskich, w którym prym wiodą walory użytkowe oraz estetyczne. Różnica kilku procent wagi w przypadku modeli wyposażonych standardowo w błotniki, oświetlenie czy bagażnik nie będzie aż tak bardzo odczuwalna. Dla konstrukcji typu MTB różnice najczęściej widoczne są w niższych zasięgach, aczkolwiek przy jeździe rekreacyjnej po okolicy na pewno nie będą czynnikiem przekreślającym wybór taniego roweru elektrycznego. Ważne, aby stawiać na sprawdzonych producentów, korzystających w dobrej jakości osprzętu. Należy też kierować się zasadą, że rower trzeba dobrać do przewidzianego dla niego zastosowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *