Szukaj
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

Alergia na pyłki brzozy

Alergia, jest dolegliwością polegająca na niewłaściwej, nadmiernej reakcji naszego organizmu lub niektórych jego narządów na część z czynników zewnętrznych, znajdujących się w powietrzu, w pokarmach lub takimi z którymi nasze ciało ma bezpośredni kontakt. Te czynniki to alergeny. To najbardziej znanych i jednocześnie najbardziej uciążliwych alergenów należą pyłki brzozy. Alergeny zawarte w pyłku brzozy są w Polsce, zaraz po alergenach pyłku traw, najczęstszą przyczyną objawów występowania okresowego alergicznego nieżytu nosa i atopowej astmy pyłkowej. Pylenie brzozy przypada w Polsce na drugą połowę kwietnia oraz pierwsze dni maja. Pyłek brzozy osiąga wtedy bardzo wysokie stężenie w atmosferze, często osiągające nawet wartości od 2000 do 4000 z/m3.

Pyłek brzozy

Brzoza należąca do najpospolitszych drzew występujących na obszarze całej północno-zachodniej oraz centralnej Europy. Jest ze względu na swoją bardzo charakterystyczną białą korę gatunkiem łatwo rozpoznawalnym o każdej porze roku. Ma to bardzo istotne znaczenie, w przypadku kiedy jesteśmy uczuleni na alergeny pyłku brzozy, aby ich skutecznie unikać, musimy mieć możliwość ustalenia, czy w najbliższej okolicy naszego miejsca zamieszkania, pracy lub szkoły występują brzozy.

fb

Kliknij "Polub tę stronę", a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami.

Kliknij "Polub tę stronę", a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami.

fb

alergia na pylki brzozyKwiatostany brzozy odmiany męskiej są bardzo wyraźnie widoczne już jesienią. Kwiatostan brzozy w postaci tzw. kotek w charakterystyczny sposób zwisa zebrany obok siebie po kilka na końcówkach pędów. Wraz z nastaniem kwietnia, kwiatostany brzozy ulegają wyraźnemu wydłużeniu, stają się wiotkie, zmieniają też barwę na żółtobrązową. W momencie gdy lekko uderzymy w kwiatostan w czasie gdy brzoza kwitnie, zobaczymy wyraźny obłoczek białożółtego pyłku unoszącego się wokół kwiatostanu. Każdy podmuch wiatru, powoduje wydobywanie się z wnętrza kwiatostanów olbrzymią ilość pyłku, która wraz z wiatrem niesiona jest na duże odległości. Osoby, które uczulone są na alergeny pyłku brzozy powinny unikać nie tylko dotykania kwiatostanów, ale również dłuższych spacerów w pobliżu miejsc gdzie kwitną brzozy. Jeden kwiat brzozy jest w stanie wytworzyć nawet ponad 20 tysięcy ziaren pyłku, a jeden kwiatostan brzozy ponad do 5 milionów ziaren pyłku. Wiatr przenosi pyłek na duże odległości, ale stężenia w pobliżu kwitnącej brzozy mogą być kilkaset razy wyższe od tych, na które narażeni jesteśmy z dala od brzóz.

Pylenie brzozy Na przeważającym obszarze Polski przypada zazwyczaj na pierwszą dekadę kwietnia,  wraz z pojawieniem się jej pierwszych liści. Dokładne terminy w których następuje kwitnienie brzozy w odniesieniu do konkretnych regionów kraju możemy sprawdzić w kalendarzu pylenia roślin opracowanym przez Ośrodek Badania Alergenów Środowiskowych.

Uczelnie na pyłek brzozy i objawy

Zaraz po alergenach pyłku traw, alergeny pyłku brzozy są najczęstszą przyczyną kataru siennego. Ich objawy u chorych z nadwrażliwością na pyłek brzozy najczęściej pojawiają się nagle, czego przyczyną jest zwykle gwałtowny początek pylenia brzozy z bardzo wysokimi stężeniami już w pierwszych dniach sezonu pylenia tego drzewa.

Objawy uczulenia na pyłek brzozy to:
– swędzenie nosa i oczu,
– wielokrotne kichanie
– wodnista wydzielina z nosa
– zatkany nos,
– łzawienie oraz zaczerwienienie i pieczenie oczu.

W momencie ekspozycji na wysokie stężenie pyłku brzozy w atmosferze, mogą wystąpić objawy duszności, napadowy kaszel, świszczący oddech, uczucie ucisku w klatce piersiowej. Dobrze jest zapisywać daty swoich objawów a także ich nasilenie, może to okazać się pomocne w czasie wizyty u lekarza.

Alergeny pyłku brzozy są bardzo silnymi alergenami i wywołują objawy alergiczne we wszystkich narządach które mają z nimi kontakt. W trakcie ekspozycji na wysokie stężenie pyłku brzozy znane są przypadki zmian w narządzie głosu nawet przy braku objawów w obrębie jam nosa i spojówek. Dlatego niezwykle ważne jest utrzymanie prawidłowej drożności nosa w okresie ekspozycji na alergeny pyłku brzozy. Nos, który zatrzymuje większość ziaren pyłku brzozy z powietrza wdychanego, chroni krtań, tchawicę oraz oskrzela przed potencjalnym niebezpieczeństwem.

Leczenie alergii na pyłki brzozy

Podobnie jak w trakcie leczenia pozostałych chorób alergicznych, tak i w tym przypadku istotne jest unikanie kontaktów z alergenem. Ze względu na to, iż nie zawsze jest to możliwe, lekarz powinien przepisać leki hamujące reakcję alergiczną. Najczęściej stosowane są tu leki antyhistaminowe, zapobiegające wydzielaniu się histaminy. Najpopularniejsze leki stosowane w leczeniu alergii na pyłek brzozy to lewocetyryzyna i montelukast , dają one możliwość skutecznego i bezpiecznego leczenie alergii. W terapii można stosować także kortykosteroidy, które leczą zapalenia pochodzenia alergicznego, będące skutkiem wydzielania substancji zapalnych.

Pomimo, że alergia w bardzo wielu przypadkach towarzyszy nam przez długie lata naszego życia, właściwe jej leczenie pozwala na złagodzenie objawów i zupełnie normalne życie. Natomiast, zaprzestanie terapii może prowadzić do różnego rodzaju powikłań lub znacznego pogłębiania się alergii, nawet do rozwoju jej do postaci astmy.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *