Czy cukru trzeba się bać? Sprawdź, kiedy organizm potrzebuje go najwięcej

Cukier najczęściej kojarzony jest ze składnikiem diety, którego należy unikać. Tymczasem stosowany z umiarem i włączany do diety w sposób przemyślany jest ważnym elementem jadłospisu, który zapobiega hipoglikemii. Dowiedz się, w jakich sytuacjach spożywanie cukru jest nieodzowne.

Symptomy, że organizm potrzebuje cukru

Podstawowym paliwem energetycznym dla pracy mózgu jest glukoza. Gdy odczuwamy przytłaczającą senność i trudność w koncentracji, z dużym prawdopodobieństwem jest to objawem niedoboru energii. Mózg, aby sprawnie funkcjonować, potrzebuje otrzymywać zastrzyku energii średnio co 3-4 godziny. Jeśli pracujemy intensywnie (nieważne, czy fizycznie czy umysłowo), szczególnie warto zwrócić uwagę na regularne spożywanie posiłków.

Na niedobór surowców energetycznych w organizmie wskazywać mogą również potliwość i drżenie rąk, spadek ogólnej siły i wydajności organizmu, pogorszenie się nastroju, zwiększona nerwowość. Oczywiście nie oznacza to, że rozwiązaniem na wszystkie te przypadłości zawsze jest spożywanie posiłków: jednak wahania cukru we krwi znacznie zwiększają ryzyko ich wystąpienia. Jeśli mimo zbilansowanej diety powyższe symptomy nadal się utrzymują, wskazana jest jak najszybsza kontrola lekarska celem sprawdzenia przyczyn dolegliwości.

Co to jest hipoglikemia?

Hipoglikemia to stan, w którym stężenie glukozy we krwi spada poniżej 70 mg/dl. Tego typu stan organizmu uniemożliwia jego naturalne funkcjonowanie i wymaga natychmiastowej reakcji. Najskuteczniejszą metodą jest podanie porcji węglowodanów prostych w dobrze przyswajalnej formie: np. szklanki soku owocowego, dojrzałego banana czy posłodzonej herbaty.

Polskie Towarzystwo Diabetologiczne zaleca, że przy hipoglikemii powinno się spożyć ok. 15-20 g glukozy, co spowoduje wzrost glikemii po 20 minutach. Aby unikać ponownego wystąpienia hipoglikemii warto spożyć węglowodany złożone, takie jak pełnoziarniste pieczywo.

Czy każdy jest narażony na wystąpienie hipoglikemii?

Na wystąpienie hipoglikemii najbardziej narażone są oczywiście osoby chorujące na cukrzycę i przyjmujące insulinę. U osób zdrowych również może ona jednak wystąpić, jednak zdarza się to w sporadycznych przypadkach. Jakie to sytuacje?

Gwałtowny spadek cukru we krwi (tzw. hipoglikemia reaktywna) może wystąpić przede wszystkim w sytuacji, gdy jesteśmy poddani intensywnemu wysiłkowi, a nie spożywaliśmy posiłków od dłuższego czasu. Oprócz tego stany zbliżone do hipoglikemii zdarzają się u osób zdrowych, które w czasie upałów „zapominają” spożywać odpowiednią ilość posiłków i przyjmować odpowiednią ilość płynów.

Reasumując, na niedostateczny poziom cukru we krwi narażone są wszystkie osoby, które nie dbają o regularne spożywanie posiłków, a jednocześnie uprawiają intensywnie sport i pracują. Aby nie narażać się na spadek cukru we krwi warto co 3-4 godziny spożywać dobrze zbilansowany posiłek, złożony z węglowodanów złożonych. Nie należy także zupełnie unikać cukrów prostych, a przyjmować je z rozwagą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *