Czym jest stearynian magnezu?

Być może duża część osób spotkała się z terminem ,,stearynian magnezu” w codziennym życiu, jednak nie wie, skąd on pochodzi i do czego tak właściwie może nam się przydać. W poniższym artykule odpowiemy na najbardziej nurtujące pytania.

Stearynian magnezu – czym tak naprawdę jest?

Stearynian magnezu to organiczny związek chemiczny, który jest powszechnie stosowany w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym, kosmetycznym i innych gałęziach przemysłu. Ze względu na swoje właściwości, jest jednym z najbardziej popularnych dodatków funkcjonalnych, których stosowanie pozwala na polepszenie jakości produktów końcowych.

Stearynian magnezu składa się z magnezu i kwasu stearynowego. Jest to biały proszek, który ma postać woskową. Cechuje go również bardzo niska rozpuszczalność w wodzie, co oznacza, że jest on odporny na działanie wilgoci. Dzięki swoim właściwościom jest idealnym dodatkiem funkcjonalnym do produktów, w których wilgoć jest niepożądana, jak chociażby w tabletkach lub kapsułkach.

Co warto pamiętać, składnik ten nie ogranicza wchłaniania odpowiednich substancji odżywczych. Według obiegowej opinii, tworzy on na jelicie ochronną powłokę, która blokuje dostęp do mikro- oraz makroskładników. Według strony internetowej https://synergiczni.pl/zdrowie/szkodliwy-stearynian-magnezu-prawdy-i-mity możemy jednak przeczytać, że jego ilości w suplementach są niewielkie i dzięki temu nie zaburzają pracy żadnego z organów, w tym oczywiście jelit.

W jakich gałęziach przemysłu ma zastosowanie stearynian magnezu?

Stearynian magnezu znajduje zastosowanie w przemyśle spożywczym jako środek przeciwzbrylający. Dzięki temu produkt końcowy zachowuje swoją jednorodną konsystencję, a kryształy składników nie zlepiają się ze sobą. W przemyśle farmaceutycznym jest on także  wykorzystywany jako substancja wypełniająca, która pozwala na uzyskanie właściwej objętości tabletki lub kapsułki. Szczególnie kobiety często mogą go dostrzec w postaci składnika kosmetyków, gdzie działa jako środek przeciwzbrylający i nadaje preparatom odpowiednią konsystencję.

Jak zatem możemy zauważyć, stearynian magnezu jest organicznym związkiem chemicznym, który jest szeroko stosowany w różnych gałęziach przemysłu. Dzięki swoim właściwościom jest doskonałym dodatkiem funkcjonalnym, który pozwala na uzyskanie odpowiedniej konsystencji produktów oraz zapobiega zlepianiu się składników. Warto pamiętać, że składnik ten jest również bezpiecznym dodatkiem, który został zatwierdzony przez odpowiednie organy regulacyjne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *