Jakie są najpopularniejsze narzędzia chirurgiczne?

Narzędzia chirurgiczne są starsze, niż może się wydawać. Pierwsze z nich pojawiły się już w prehistorii. Początkowo były wykonywane z kamieni i kości. Wykorzystywane były głównie podczas porodów, urazów i różnorodnych rytuałów. Znaczny rozwój narzędzi chirurgicznych nastąpił w okresie renesansu, gdy poznano dokładną anatomię człowieka dzięki przeprowadzeniu sekcji zwłok. Dziś narzędzia chirurgiczne produkowane są z nieco innych materiałów niż ówcześnie, a ponadto tworzone są z najwyższą starannością i dbałością o szczegóły. Ponadto dostępne są one w bardzo wielu wariantach. Chcesz dowiedzieć się, jakie są narzędzia chirurgiczne? Rodzaje tych instrumentów poznasz w dalszej części artykułu.

Narzędzia chirurgiczne – jakie są najpopularniejsze rodzaje?

Narzędzia chirurgiczne w zależności od przeznaczenia dzieli się na:

  • tnące – czyli ostrza chirurgiczne. Zalicza się do nich przede wszystkim skalpel służący do precyzyjnego przecinania tkanek miękkich. Do narzędzi tnących zaliczają się również nożyczki, noże ultradźwiękowe, odgryzacze kostne i noże elektryczny, które wykorzystują zmienny prąd cechujący się wysoką częstotliwością i niskim napięciem.

  • Szyjące – służą do łączenia rozciętych w czasie operacji lub wypadku narządów, tkanek i naczyń krwionośnych. Ten rodzaj narzędzi obejmuje igły chirurgiczne z ostrzem okrągłym lub trójkątnym i szwy chirurgiczne. Do narzędzi szyjących zalicza się także aparat do szycia mechanicznego, zwany staplerem.

  • chwytające – to narzędzia przeznaczone do chwytania i przytrzymywania naczyń krwionośnych i delikatnych tkanek np. mięśni czy powięzi. Do tego rodzaju instrumentów zaliczamy przede wszystkim pincety chirurgiczne i anatomiczne, kleszczyki z zamkiem, klemy twarde i miękkie oraz imadła przeznaczone do utrzymywania igieł w czasie operacji.

  • przemieszczające – pozwalają na unoszenie, przesuwanie oraz podnoszenie naczyń krwionośnych, narządów i Do narzędzi tych zaliczane są głównie haki chirurgiczne, umożliwiające rozwieraniu tkanek w celu polepszenia widoczności pola zabiegu.

  • iniekcyjne – to narzędzia pozwalają na wprowadzanie do tkanki, narządu bądź naczynia wybranego leku lub substancji. Do tej grupy zaliczają się głównie strzykawki i igły.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu narzędzi chirurgicznych?

Aby chirurg mógł przeprowadzić operację prawidłowo, musi nie tylko posiadać odpowiednią wiedzę, ale również wyposażyć się w odpowiednie narzędzia. Na rynku dostępny jest szeroki wybór instrumentów chirurgicznych, jednak nie wszystkie z nich zachwycają swoją jakością. Zatem jak wybrać te najlepsze? Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na ich materiał wykonania. Ponadto należy sprawdzić, czy dane narzędzia spełniają odpowiednie normy i posiadają niezbędne certyfikaty. Jeśli dane instrumenty nie są zgodne z normami, to zrezygnuj z ich zakupu. Produkty te zamawiaj wyłącznie z zaufanych źródeł, takich jak sklep medyczny – madens.pl. W ofercie tej firmy dostępne są wysokiej jakości narzędzia i inne akcesoria chirurgiczne. Wejdź na stronę: http://www.zdrowie-publiczne.pl/, aby zdobyć również informacje o fartuchach dla chirurgów.

Ile kosztują narzędzia chirurgiczne?

Już wiesz, jakie są rodzaje narzędzi chirurgicznych, a także, na co zwrócić uwagę w czasie ich zakupu. Teraz zastanawiasz się, ile trzeba zapłacić za solidne instrumenty niezbędne podczas operacji? Niestety nie da się wskazać konkretnej odpowiedzi na to pytanie. Wynika to z faktu, iż ceny tych produktów są bardzo mocno zróżnicowane. Ich koszt zakupu jest zależny od wielu kwestii, m.in. materiałów wykonania i producenta. Należy jednak pamiętać, że na narzędziach chirurgicznych nie warto oszczędzać, gdyż w dużej części od ich jakości zależy bezpieczeństwo pacjenta w czasie operacji. Najlepiej instrumenty te zamówić w zaufanym sklepie, który otrzymuje dużo pozytywnych opinii użytkowników. Świetnym wyborem są zakupy w sklepie medycznym madens.pl, który oferuje produkty zachwycające świetną jakością wykonania, trwałością i wytrzymałością.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *