przebieg ciąży

Przebieg ciąży – pierwszy miesiąc życia płodowego, tydzień po tygodniu

Przebieg ciąży jest bardzo urozmaicony. Wbrew pozorom zarodek rozwija się najszybciej w pierwszym miesiącu życia płodowego, mimo iż widoczna ciąża bardziej do ans przemawia. Zdarza się często, iż zanim kobieta zorientuje się iż jest w ciąży, zarodek posiada rozwinięte serce, które bije.

Przebieg ciąży

Ciąża z medycznego punktu widzenia dzieli się na trzy trymestry. Pierwszy trymestr jest bardzo ważny, wręcz przełomowy dla dalszego rozwoju płodu. Bardzo wiele zależy już od samego zapłodnienia. W 24 godziny od połączenia się plemnika z komórką jajową tworzy się materiał genetyczny przyszłego dziecka.

Niepowtarzalna kombinacja genów warunkuje cechy dziecka jak płeć, wygląd, temperament oraz uzdolnienia. Zaledwie 40 godzin potrzebuje zarodek aby był dwukomórkowym. Podziały w komórkach nastają non stop. Po 4 dniach jest ich już 16.

Po tygodniu od chwili zapłodnienia ma 100 komórek otoczonych błoną i zagnieżdża się w błonie śluzowej macicy. Co ważne zaledwie 60% takimi zarodkom udaje się zagnieździć.

Przebieg ciąży – pierwszy i drugi tydzień życia płodowego

Kiedy zarodek zagnieżdża się w macicy ma oko jednego milimetra grubości i jest widoczny gołym okiem. Kolejno przybywa mu warstw, najpierw tworzy się druga i trzecia, z czasem z nich zaczną kształtować się części ciała. Z jednej powstanie skóra, oczy, uszy i cały układ nerwowy, z drugiej: układ oddechowy, jelita, pęcherz moczowy, tarczyca, wątroba i trzustka.

Zarodek przypomina galaretkę lekko szarawą, bardziej przezroczystą. Aż do 17 dnia zarodek posiada otoczkę z której tworzy się worek owodniowy. Po 4 tygodniach zarodek ma 4–5 mm długości i przypomina krewetkę. Na tym etapie wyodrębnił się już mózg, serce i narządy wewnętrzne. Bicie serca zwykle można usłyszeć już w 22 dniu życia płodowego.

Przebieg ciąży – kolejne tygodnie

Około 18 dnia życia na brzegu krążka tworzy się bruzda oraz pusta rurka-to zaczątek układu nerwowego. Rurka to cewa nerwowa zamykająca się w 22 dniu kiedy łączy mózg z rdzeniem kręgowym. Gdy rurka się nie domknie może dziecko urodzić się np. z rozszczepem kręgosłupa lub bez mózgu. Po 22 dniu tworzy się kolejna rurka dająca początek układowi pokarmowemu i oddechowemu.

W czwartym tygodniu życia rozwija się serce i mózg. W 28 dniu od zapłodnienia zarodek ma już około 5mm długości z widocznym okiem na głowie. Zaczyna też funkcjonować łożysko dostarczające płodowi tlen i składniki odżywcze. Na tym etapie ciąża wciąż nie jest pewna. Co do zasady testy ciążowe powinny ją wykryć.

Bardziej miarodajne jest badanie z krwi, jak też USG u ginekologa. Mimo to położnicy w tym czasie jeszcze nie zakładają karty ciąży bowiem wiele zarodków obumiera z naturalnych przyczyn i nie jest to jeszcze poronienie. Najlepszym terminem na wizytę u lekarza jest wiek ciąży – 7-8 tygodni ciąży. Warto zauważyć iż dni życia płodu nie pokrywają się z wiekiem ciąży który liczony jest od poprzedniej miesiączki, czyli około o 2 tygodnie więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *