Czym się różni liposukcja od lipolizy iniekcyjnej?

 

Nadmiar tkanki tłuszczowej może być oporny na redukcję — zdarza się, że miejscowo nagromadzone komórki tłuszczowe nie ustępują pomimo deficytu kalorycznego i aktywności fizycznej. Rozwiązaniem są nowoczesne zabiegi, jakie ma do zaoferowania medycyna estetyczna. Dowiedz się, czym się różni lipoliza od lipolizy iniekcyjnej, czym jest liposukcja i kiedy można zastosować te procedury.

Lipoliza iniekcyjna — nieinwazyjne usuwanie tkanki tłuszczowej

Odpowiadając na pytanie często zadawane przez pacjentki – lipoliza i lipoliza iniekcyjna to ten sam zabieg. W tym wypadku stosuje się specjalistyczne środki. Metoda jest wyjątkowo nieinwazyjna dla organizmu w przeciwieństwie do liposukcji, która stanowi już zabieg chirurgiczny.

Lipoliza iniekcyjna wykorzystuje lipolityki. To substancje pozwalające na rozbicie komórek tłuszczowych w miejscu zabiegowym. Zabieg polega na aplikacji lipolityków za pomocą cienkiej igły. Dochodzi do lekkiego stanu zapalnego, podczas którego następuje uwolnienie komórek tłuszczowych. Następnie zostają one transportowane do wątroby i naturalnie usunięte przez organizm.

Lipoliza iniekcyjna przynosi szybkie rezultaty — już po kilku dniach. Zwykle wymaga wykonania serii, by uzyskać w pełni satysfakcjonujące efekty.

Do zabiegu lipolizy iniekcyjnej nie jest potrzebne znieczulenie ogólne. Stosuje się jedynie znieczulenie miejscowe.

Zabieg nie wymaga specjalnego przygotowania. Dużą zaletą jest krótki okres rekonwalescencji. Można tego samego dnia wrócić do codziennych aktywności. W pierwszych dniach mogą utrzymywać się obrzęk i zaczerwienienie, a także delikatne dolegliwości bólowe, które ustępują po środkach przeciwbólowych dostępnych bez recepty. To jedna z najchętniej stosowanych procedur w medycynie estetycznej.

Liposukcja — odsysanie tłuszczu

Liposukcja jest inną metodą redukcji tkanki tłuszczowej. To już jednak procedura chirurgiczna i inwazyjna, pomocna za to w usuwaniu tkanki tłuszczowej z dużych obszarów ciała.

Już jeden zabieg liposukcji przynosi spektakularne rezultaty. Przeprowadza się go zwykle w znieczuleniu ogólnym, rzadziej miejscowym z sedacją.

W ramach liposukcji wykonuje się nacięcia skalpelem. Następnie chirurg odsysa tkankę tłuszczową. W tym wypadku musimy pamiętać o zachowaniu okresu rekonwalescencji. Opuchlizna może utrzymywać się przez kilka tygodni.

Atutem jest wysoka skuteczność i możliwość zastosowania na większych obszarach — np. całych udach.

Co się dzieje z usuniętą tkanką tłuszczową?

Lipoliza iniekcyjna wykorzystuje zjawisko, w którym komórki tłuszczowe zostają naturalnie usunięte z organizmu.

Liposukcja daje szersze możliwości. Między innymi klinika medycyny estetycznej The Clinic stosuje lipotransfer. Odessane komórki tłuszczowe mogą posłużyć do stworzenia w pełni autologicznego preparatu. Można go zastosować na przykład do powiększenia piersi — w tym wypadku nie ma ryzyka związanego z implantami (np. ich obracaniem). Przeszczepiony w biodra i pośladki pozwala doskonale modelować figurę. Z kolei aplikowany w twarz pozwala na ujędrnienie skóry, gdy doszło do ubytku podskórnej tkanki tłuszczowej. Dzięki temu wygładza zmarszczki i poprawia owal twarzy.

W jakich obszarach stosuje się te zabiegi?

Liposukcja zwykle jest stosowana do usuwania tkanki tłuszczowej z brzucha, ud, pośladków i ramion. Można ją zastosować na dużych obszarach ciała. Lipoliza iniekcyjna także może rozwiązać problem opornej tkanki tłuszczowej w tych okolicach, jednak wiąże się to zwykle z większą liczbą zabiegów w serii. Znakomicie jednak się sprawdza do problematycznych okolic takich jak podwójny podbródek.

Co wybrać — lipolizę iniekcyjną czy liposukcję?

Który zabieg jest lepszy? Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi. Lipoliza wiąże się z szybką rekonwalescencją. Jest znacznie mniej inwazyjna i ma mniej przeciwwskazań. Pacjent lub pacjentka może od razu wrócić do codziennych zadań, odczuwając jedynie niewielkie dolegliwości.

Po liposukcji pacjent powinien pozostać w klinice, może jednak wrócić do domu tego samego dnia. Przez dwa tygodnie należy powstrzymywać się od wzmożonego wysiłku fizycznego. Zaleca się także pozostanie w domu. Do aktywności wraca się stopniowo. Dla niektórych pacjentów znieczulenie ogólne może być przeciwwskazane. Efekty są za to bardzo wyraźne, a możliwość idealnego modelowania ciała jest dużym atutem tej procedury. Także lipotransfer cieszy się dużym zainteresowaniem. W przypadku lipolizy iniekcyjnej nie ma możliwości ponownego wykorzystania usuniętej tkanki.

Zaleca się przede wszystkim konsultację z lekarzem medycyny estetycznej. Wywiad lekarski, obejrzenie problematycznego obszaru i rozmowa o oczekiwaniach pozwolą znaleźć najlepsze rozwiązanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *