Jak uzyskać receptę online w 15 minut?

Od jakiegoś czasu do polskiego systemu ochrony zdrowia została wprowadzona recepta online. Dzięki temu został usprawniony system wydawania recept. Elektroniczna recepta to doskonałe rozwiązanie, dzięki któremu mamy dostęp do tego dokumentu o każdej porze dnia, na wielu urządzeniach mobilnych. Został zniwelowany problem recept papierowych, które często się gubiły, a pacjenci po kilka razy przechodzi do lekarza specjalisty po nową receptę. Co jeszcze warto wiedzieć o recepcie online?

Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się:

  • jak działa recepta online
  • kto może uzyskać receptę online
  • czym jest Internetowe Konto Pacjenta (IKP) i jakie informacje możemy na nim sprawdzić

Uzyskanie recepty jeszcze nigdy nie było tak proste. Dzięki wizytom online u specjalisty możemy uzyskać taką receptę nawet w 15 minut. Lekarz specjalista po rozmowie z nami wypisuje nam receptę online na wskazane leki, a my taką receptę możemy zrealizować w najbliższej aptece bez żadnych przeszkód.

Recepta online – jak to działa w praktyce?

Uzyskanie recepty online jest bardzo proste. Lekarz w trakcie wizyty w przychodniach bądź w trakcie wizyty online wypisuje nam receptę, która ma formę elektronicznego dokumentu. Jest dostępna na Internetowym Koncie Pacjenta i w każdej chwili możemy do niej zajrzeć. Informację o otrzymaniu recepty o tym dostajemy na wskazany przez nas numer telefonu, w wiadomości sms. Na podany adres e-mail otrzymujemy plik pdf z receptą online. Dzięki temu możemy zajrzeć do recepty, zobaczyć jakie leki zostały przepisane i w jakiej ilości. W aptece pokazujemy tylko kod do recepty online i recepta jest realizowana. Farmaceuta na jej podstawie wydaje nam przepisane leki. Dzięki temu do recepty online mamy dostęp w każdym miejscu i o każdej porze.

Data ważności e-recepty jest różna w zależności od typu leku przepisanego na recepcie. Różna może być również ilość opakowań leku. Część leków możemy wykupić przez miesiąc od daty wystawienia recepty online, a część nawet przez cały kolejny rok. Z kolei w przypadku antybiotyków recepta ważna jest jedynie 7 dni. Dla osób, które nie mają adresu e-mail bądź nie chcą dostawać jedynie recept online lekarze mają możliwość ich wydrukowania. Wtedy w aptece pacjent pokazuje taki druczek, podaje kod PIN oraz swój numer PESEL i na tej podstawie wydawane są mu leki przepisane na receptę. Taką wydrukowaną receptę również możemy zrealizować w każdej aptece.

Elektroniczna recepta – gdzie możemy uzyskać recepty online?

Elektroniczne recepty możemy otrzymać u każdego lekarza, zarówno w ramach publicznej służby zdrowia, jak i prywatnie. Każda konsultacja lekarska, zarówno w gabinecie jak i online pozwala uzyskać e-receptę online na potrzebne leki, którą zrealizujemy w dowolnej aptece. Wyjątkiem są jedynie leki wymagające szczególnej kontroli jak leki psychotropowe czy antydepresyjne. Przy takich lekach może wystąpić podważenie zasadności wystawienia recepty. Dlatego, jeżeli takich potrzebujemy, nie uzyskamy ich w 5 minut. Konieczna może się okazać wizyta u lekarza specjalisty u którego, po badaniu i diagnozie otrzymamy potrzebne e-recepty online na dany lek.

Jeżeli potrzebujemy szybkiego uzyskania recepty, a nie możemy skontaktować się z naszym lekarzem POZ lub prywatnym, warto skorzystać z usług firm oferujących teleporady medyczne i e-recepty online. Istnieje wiele takich firm w Internecie (np. https://med-24.com.pl/nasze-usługi/opieka-247-w-15minut/e-recepta) i z pewnością znajdziemy taką, która spełni nasze wymagania.

Internetowe Konto Pacjenta – jak sprawdzić receptę online i inne informacje?

Internetowe Konto Pacjenta jest przypisane do każdego polskiego obywatela. Dzięki temu każdy z nas może zajrzeć na swoje IKP i znaleźć tam wszelkie informacje dotyczące historii swojego leczenia, wystawianych e-skierowań oraz e-recept. Dzięki temu mamy stały wgląd w to, jakie leki i jakie leczenie przepisuje dla nas lekarz. Możemy to dokładnie sprawdzić i w razie ewentualnych pomyłek czy braku dokumentów szybko skontaktować się z lekarzem i poprosić o naprawienie błędu. W ramach Internetowego Konta Pacjenta możemy także umówić się na wizytę z lekarzem bądź na szczepienie, w tym na szczepienie na COVID-19. To bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które nie chcą tracić czasu na umawianie szczepienia w przychodni czy konkretnych punktach szczepień. Przez IKP załatwimy to szybko wybierając konkretną lokalizację i termin do szczepienia. Potem tylko drukujemy określony formularz, wypełniamy go w domu i przechodzimy do punktu szczepień przeciw COVID-19, gdzie po sprawdzeniu formularza jesteśmy szczepieni.

Dzięki temu, że na IKP są wszystkie nasze skierowania, a także recepty możemy w razie potrzeby pokazywać w aptece receptę online lub w trakcie wizyty u lekarza specjalisty pokazywać swoje skierowanie, konsultować z lekarzem decyzję co do dalszego leczenia, jeśli jesteśmy zmuszeni leczyć się u kilku lekarzy specjalistów jednocześnie.

IKP oraz recepta online to doskonałe, nowoczesne rozwiązanie pozwalające mieć dostęp do najważniejszych informacji o naszym stanie zdrowia o każdej porze i w miejscu, gdzie się akurat znajdujemy. Dzięki dostępności na urządzeniach mobilnych możemy wszystko sprawdzić na komputerze stacjonarnym, tablecie czy telefonie. Korzystajmy więc z najnowszych osiągnięć techniki, w tym recept online, a także na bieżąco sprawdzajmy informacje zawarte na Internetowym Koncie Pacjenta.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *