Rezonans magnetyczny – co warto o nim wiedzieć

Rezonans magnetyczny – co to jest?

 

Rezonans magnetyczny, w skrócie RM lub MRI (od angielskich słów magnetic resonance imaging czyli „obrazowanie rezonansem magnetycznym”) to nieinwazyjne badanie wykorzystujące naturalne właściwości magnetyczne ludzkiego organizmu. Umożliwia dogłębne zweryfikowanie wszystkich wewnętrznych, anatomicznych struktur organizmu (kości, tkanek miękkich, mózgu, serca, kanału szkieletowego). Jest metodą diagnostyki mającą szerokie zastosowanie w medycynie ze względu na swoją dokładność – pozwala m.in. wykryć zmiany nowotworowe we wczesnym stadium rozwoju, służy do diagnostyki urazów i chorób neurologicznych, a także do monitorowania postępów leczenia.

 

Na czym polega to badanie?

 

Rezonans magnetyczny wykorzystuje właściwości magnetyczne cząsteczek wody w organizmie człowieka, a konkretnie protonów, w jądrach wodoru. Po umieszczeniu w polu magnetycznym protony ulegają pewnemu uporządkowaniu. Oddziałowujące na nie fale radiowe o odpowiedniej częstotliwości sprawiają, że zmieniają one swój stan i oddają energię, wysyłając fale o tej samej częstotliwości. Specjalne czujniki tomografu odbierają te fale, a następnie przetwarzają je komputerowo na przekrojowy obraz medyczny. Obróbka komputerowa umożliwia także stworzenie trójwymiarowych obrazów badanych narządów.

Rezonans magnetyczny jest nieinwazyjną metodą obrazowania, a to oznacza, że pole magnetyczne oraz fale radiowe wykorzystywane w tym badaniu nie wykazują szkodliwości dla organizmu człowieka.

 

Jak przygotować się do rezonansu magnetycznego?

 

Przed badaniem konieczne jest oznaczenie poziomu kreatyniny we krwi. Jest to szczególnie ważne w przypadku pacjentów z upośledzoną czynnością nerek. Niekiedy wymagane jest także zbadanie wskaźnika GFR, który jest oceniany na podstawie próbki krwi lub moczu.

Rezonans należy wykonać na czczo – nie należy spożywać posiłków ani napojów przez co najmniej cztery godziny przed badaniem. Przyjęcie leków o stałej godzinie nie jest przeciwwskazaniem do przeprowadzenia badania.

Niezwykle ważne przed wykonaniem rezonansu jest także poinformowanie personelu medycznego o wszelkich metalowych przedmiotach w organizmie. Należy zaznaczyć, że rezonans nie może być wykonany u osób z rozrusznikiem serca lub neurostymulatorem.

Badanie może być przeprowadzone na kobietach ciężarnych, lecz zaleca się by nie miało ono miejsca w pierwszym trymestrze.

Co ciekawe, na badanie nie powinno się przychodzić w makijażu, niewskazane jest także wcześniejsze użycie lakieru do włosów, ponieważ istnieje możliwość, iż kosmetyki mogą zawierać w składzie drobiny metalu, które z kolei mogą negatywnie wpłynąć na wyniki badania. Również posiadanie tatuaży jest w pewien sposób problematyczne, ponieważ barwniki używane do tatuowania mogą zawierać drobinki metalu. W takiej sytuacji należy poinformować lekarza o posiadanych na ciele tatuażach.

 

Jak przebiega rezonans magnetyczny?

 

Rezonans magnetyczny to badanie bezbolesne, podczas którego pacjent pozostaje świadomy. Można jednak, w określonych przypadkach, przeprowadzić je w znieczuleniu ogólnym (np. w przypadku kiedy pacjent nie jest w stanie pozostać w bezruchu lub gdy badanie wiąże się z dużym stresem – podczas rezonansu pacjent leży bowiem w wąskim tunelu, co może wiązać się z pewnym dyskomfortem np. w przypadku osób dotkniętych klaustrofobią). Uruchomione urządzenie skanujące wydaje dość nieprzyjemny dźwięk, przypominający odgłos wirującej pralki, dlatego też pacjentowi podaje się zatyczki do uszu lub słuchawki w celu stłumienia hałasu. Wspomniany tunel działa jak skaner, a samo badanie trwa od 20 do 45 minut. Przez cały ten czas pacjent ma stały kontakt z personelem medycznym za pośrednictwem kamery i mikrofonu. Po zakończeniu badania pacjent może wrócić do codziennych obowiązków.

Niekiedy rezonans wykonywany jest przy użyciu podawanego dożylnie kontrastu, czyli specjalnej substancji chemicznej, której zadaniem jest uwidocznienie badanego obszaru. Stosuje się go w przypadku gdy uzyskiwany w komputerze obraz narządów wewnętrznych jest mało wyraźny.

 

Gdzie wykonać badanie?

 

Wiele placówek medycznych ma w swej ofercie badanie rezonansem magnetycznym. Jedną z nich jest pracownia TOMMA, specjalizująca się w diagnostyce obrazowej. Umówienie się na wizytę jest możliwe m.in. poprzez stronę internetową: https://tomma.com.pl/badanie/rezonans-magnetyczny/. Za jej pośrednictwem istnieje możliwość nie tylko zarezerwowania wizyty czy dowiedzenia się więcej o pracowni, ale także zapoznania się z odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania odnośnie badania.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *