Olej kokosowy – rafinowany a nierafinowany

Olej kokosowy rafinowany i nierafinowany jest popularnym olejem kulinarnym używanym w wielu przepisach i potrawach. Rafinowany olej kokosowy został poddany obróbce, zazwyczaj w celu wydłużenia okresu przydatności do spożycia, natomiast nierafinowany jest całkowicie naturalny i zachowuje wiele ze smaku i aromatu kokosa, z którego został wyprodukowany.

Olej kokosowy rafinowany i nierafinowany w naszej kuchni

Nierafinowany olej to świetny wybór do gotowania w kuchni. Zachowuje cały swój naturalny smak, aromat i wartości odżywcze. Olej nierafinowany zawiera więcej tłuszczów jednonienasyconych i wielonienasyconych, które mogą być korzystne dla zdrowia, jeśli są stosowane z umiarem. Ma też więcej przeciwutleniaczy niż olej rafinowany, co może pomóc w ograniczeniu utleniania się żywności i przedłużeniu trwałości produktu.

Olej nierafinowany zawiera także więcej witamin E i K, które są ważne dla zdrowego wzroku i kości. W zależności od rodzaju oleju nierafinowanego, którego używasz, może on zawierać również inne składniki odżywcze, takie jak karotenoidy czy kwasy tłuszczowe omega-3.

W porównaniu z olejami rafinowanymi, olej nierafinowany ma niższy punkt dymienia, czyli zaczyna się palić w niższej temperaturze. Oznacza to, że podczas gotowania z olejami nierafinowanymi powinieneś uważać, żeby nie podgrzewać ich zbyt wysoko, bo w przeciwnym razie mogą stać się niebezpieczne. Co więcej, oleje nierafinowane szybciej się psują niż oleje rafinowane ze względu na brak konserwantów, dlatego należy je przechowywać w szczelnym pojemniku w chłodnym, ciemnym miejscu, z dala od bezpośredniego światła słonecznego i zużyć w ciągu trzech miesięcy od otwarcia.

Dla tych, którzy szukają zdrowszej opcji niż olej rafinowany podczas gotowania w swojej kuchni, olej nierafinowany jest zdecydowanie warty rozważenia ze względu na jego korzyści zdrowotne, a także wyjątkowy smak i aromat.

Oba rodzaje oleju kokosowego możesz kupić w większości sklepów spożywczych, a także w internetowych sklepach ze zdrową żywnością, takich jak https://www.polenastole.pl/. Niektóre sklepy specjalistyczne mogą mieć w swojej ofercie również organiczne wersje każdego rodzaju oleju.

Olej nierafinowany ceniony również w kosmetyce

Oleje nierafinowane są również bardzo cenione w kosmetyce ze względu na swoje naturalne właściwości, które pomagają chronić i odżywiać skórę. Tak jak już wspominaliśmy, oleje nierafinowane przeciwieństwie do olejów rafinowanych nie zostały poddane dodatkowej obróbce lub rafinacji, dzięki czemu zachowują więcej korzystnych składników odżywczych. Te składniki odżywcze obejmują szereg kwasów tłuszczowych – takich jak omega-3 i omega-6 – które są ważne dla zdrowia skóry.

Nierafinowane oleje są również bogate w przeciwutleniacze i korzystne witaminy, takie jak witamina E, która pomaga zwalczać uszkodzenia oksydacyjne spowodowane czynnikami środowiskowymi, takimi jak zanieczyszczenia i promieniowanie UV. Ponadto wiele odmian oleju nierafinowanego zawiera związki przeciwzapalne, które łagodzą stany zapalne skóry i zmniejszają zaczerwienienia.

Olej nierafinowany zawiera też naturalne emolienty, takie jak skwalen, które poprawiają ogólny wygląd skóry, zmiękczając ją i wygładzając. Wreszcie, oleje te często zawierają naturalne związki zapachowe, które sprawiają, że są przyjemne w użyciu w kosmetykach takich jak płyn do mycia twarzy czy krem nawilżający.

Olej nierafinowany jest więc również niezwykle uniwersalnym składnikiem o wielu potencjalnych zastosowaniach zarówno w produktach do pielęgnacji skóry, jak i w kosmetykach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *