Chwyt Kristellera

Chwyt Kristellera – Na czym polega chwyt Kristellera?

Chwyt Kristellera, określany także rękoczynem Kristellera to manewr przeprowadzany w trakcie porodu, polegający na uciskaniu dna macicy rodzącej kobiety. Technika ta została opracowana w XIX wieku oraz wówczas to miała wszechstronne wykorzystanie. Niestety, pomimo iż mamy XXI wiek oraz medycyna znamiennie się rozwinęła, poszczególni specjaliści oraz położnicy wciąż po nią sięgają.

Hipotetycznie, technika ta została zarzucona pewien czas temu, gdyż podnosi zagrożenie wystąpienia powikłań, zarówno u rodzącej kobiety jak również dziecka. Historia zna mnóstwo wypadków, w jakich wykorzystanie chwytu Kristellera skończyło się strasznie. Chwyt Kristellera to manewr położniczy, polegający na uciskaniu dna macicy. Jego wykorzystanie ma pobudzić przebieg II fazy porodu. Zrobienie chwytu Kristellera niejednokrotnie skutkuje poważnymi utrudnieniami dla zdrowia mamy oraz dziecka.

Chwyt Kristellera został określony poprzez prof. n. med. Michała Troszyńskiego, specjalistę w dziedzinie ginekologii oraz położnictwa, „zwłaszcza brutalnym rękoczynem”. Technikę ową wprowadził do praktyki położniczej niemiecki specjalista Samuel Kristeller. Należałoby jednakże zaobserwować, iż ginekolog przedstawił ją w połowie XIX wieku, natomiast od owego okresu wzorce ochrony położniczej niezwykle się zmieniły. Pomimo to chwyt Kristellera wciąż jest poprzez poniektórych specjalistów w Polsce wykorzystywany. Jego stosowanie, chociaż poprzez mnóstwo autorytetów niewskazane, nie jest poprzez nasze prawo zabronione.

Chwyt Kristellera: na czym polega oraz co ma na celu?

Chwyt Kristellera robi się w II fazie porodu. Ma na celu podniesienie efektywności parcia rodzącej przez zwiększenie ciśnienia wewnątrzmacicznego, powodującego skróceniem porodu. Specjalista z wykorzystaniem ogromnej siły uciska dno macicy podczas skurczów partych. Jeśli przyjrzeć się wykonywaniu chwytu Kristellera z boku, wyglądałoby to tak, jak gdyby specjalista uderzał brzuch kobiety. Poddana takiemu manewrowi rodząca czuje duży dyskomfort.

Jak pokazują prace wielu specjalistów z całego globu, m. in. prof. dr. hab. Troszyńskiego, dr. Awoniyiego Awonugi z Wayne State University lub dr Nahli Merhi ze szpitala Saint Joseph Medical Center w Joliet, zabieg ma więcej wad aniżeli korzyści. Może się wiązać z niezwykle niekorzystnymi konsekwencjami dla zdrowia, i chociażby życia mamy oraz dziecka. Co więcej, jak podaje Fundacja Rodzić po Ludzku, przeprowadzane teraz badania przedstawiają, iż korzystanie ucisku zewnętrznego, więc owego, czym w istocie jest chwyt Kristellera, nie u każdej kobiety powoduje podwyższeniem ciśnienia w jamie macicy. Dziecko może się narodzić wcześniej, lecz II faza porodu nie podlega zmniejszeniu, natomiast u poniektórych pań chociażby się przedłuża.

Chwyt Kristellera – legalny

Pomimo, iż technika Kristellera nie została poprzez naszego legislatora dokładnie zakazana, wykorzystanie jej w danych sytuacjach może zostać uznane za błąd leczniczy. Do błędów leczniczych kwalifikuje się nie jedynie tak oczywiste wypadki jak popełnienie poprzez specjalistę błędu np. w trakcie zabiegu, lecz także wykorzystanie nieaktualnej, zarzuconej techniki leczenia. Żeby wykorzystanie takiej techniki mogło zostać uznane za błąd, musi wywołać szkodę bądź zwiększyć jej rozmiar. Gdy u rodzącej kobiety wystąpiła szkoda bądź w efekcie wykorzystania rękoczynu Kristellera rozszerzyła się, oddziaływanie lekarza bądź położnej może zostać uznane za błąd leczniczy. Będzie to uzasadniało roszczenie o odszkodowanie, zadośćuczynienie bądź rentę.

Czy zabieg tenże jest bolesny?

Tak, i to niezwykle. Czasem nazywany jest – ze względu na własną agresję – jako „rękoczyn Kristellera”. Ból, który mu prowadzi, niejednokrotnie jest trudny do pokonania. Takie wyciskanie na siłę musi być także niezwykle nieprzyjemne dla dziecka, jakie nie ma czasu dostosowywać się do kanału rozrodczego. Jednakże chociażby tenże duży ból mamy oraz dziecka jest jedynie drobnostką w zestawieniu z powikłaniami, jakimi zagraża wykorzystywanie chwytu Kristellera.

Intensyfikuje poród – a może przedłuża?

Specjaliści nadal niejednokrotnie wierzą, iż stosując tenże chwyt, przyspieszą poród. – Zupełnie jednakże tak nie musi być! Badania przedstawiają, iż nie u wszystkich kobiet w efekcie zewnętrznego ścisku dochodzi do podniesienia ciśnienia w jamie macicy. Może mieć tutaj znaczenie również grubość ściany macicy i wiek rodzącej. Są również badania, jakie wskazują wręcz skłonność do przedłużenia porodu.

Czy można wykazać, iż specjalista wykorzystał chwyt Kristellera?

Sprawy o błąd lekarski zwykle są trudne pod kątem dowodowym. Pacjentka, jaka uważa, iż wykorzystano u niej rękoczyn Kristellera może mieć niemal całkowitą pewność, iż fakt tenże nie został wprowadzony do specyfikacji lekarskiej. W walce na sali sądowej pozostaje zatem słowo lekarza oraz reszty zespołu medycznego przeciw słowu pacjentki. W takich sytuacjach specjaliści bądź pozwany szpital. Przeważnie próbują przekonać sąd, iż pacjentka była w szoku oraz nie rozumiała co się dzieje. Zespół lekarski niejednokrotnie uważa także, iż wykorzystany został dozwolony manewr Muellera-Hillisa oraz pacjentka pomyliła go z chwytem Kristellera. Sądy rozstrzygające owego rodzaju spory, przeważnie muszą powoływać zatem biegłych. Chociaż biegli są osobami kompetentnymi, nie byli obecni przy porodzie, natomiast ich opinie niejednokrotnie są diametralnie odmienne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *